Emlak Bankası gün sayıyor

Bir döneme damga vuran kamu bankası Emlak Bankası yeniden faaliyetlerine başlamaya hazırlanıyor. Emlak Bankası Genel Kurul toplantısı sonrasında resmen açılıyor.

Emlak Bankası gün sayıyor
Editor: Hakan A.
27 Eylül 2017 - 15:08

Türkiye'nin en büyük bankaları arasında dönemin en önemli bankası Emlak Bankası yeniden faaliyete geçiriliyor. Bankanın faaliyetlerine başlaması için genel kurul toplantısı bekleniyor. Açılış kararı Meclis'ten geçen Emlak Bankası için geri sayım başladı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 27 Eylül  2017 - İstanbul

İnşaat ve gayrimenkul sektörüyle olan yakınlığı, konut üreticiliği konumunda bulunan Emlak Bankası'nın faaliyete geçmesi an meselesi. Beklenen ise Genel Kurul toplantısı. 

Emlak Bankası faaliyet alanlarının belirlenmesi amacıyla Genel Kurul toplantısı ile bir kez daha banka açılarak çalışmaya başlayacak. Mayıs 2017'de ise AK Parti Hükümeti'nce alınan kararla bankanın aktif hale getirilmesi için ilk adım atılmış oldu.

1926 senesinde Mustafa Kemal Atatürk'ün talimatıyla 20 milyon lira sermaye ile ilk faaliyetlerine başlayan Emlak Bankası, 2001 yılında ise tasviye kapsamına alarak faaliyetlerine son verilmişti. Son olarak AK Parti Hükümeti döneminde 2017 Mayıs ayında Emlak Bankası'nın yeniden açılmasına ilişkin resmi karar TBMM'de kabul edilerek onaylanmıştı.

İnşaat sektöründe 2000 öncesinde 90'lı yıllarda oldukça önemli toplu konut projelerine imza atan Türkiye'de en önemli yaşam alanlarında imzası bulunan Emlak Bankası faaliyete geçmesi durumunda, Emlak Konut, TOKİ ve Bakanlık nezsdinde yeni projelere kaynak olacağı ifade ediliyor.

 

Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum