Emlak vergi değerine yüzde 50 sınırı

Emlak vergi değerine yüzde 50 sınırı

Vatandaşı isyan ettiren 2018 yılı emlak vergi değerleri için çözüm bulundu. Fahiş fiyatlarla yükseltilen emlak vergi değerlerine ayar çekiliyor. Başbakan Yıldırım'ın açıkladığı Emlak vergisine getirilecek sınırlamada, emlak vergi değeri esas alınarak yüzde 50 sınırı getirilmesi için düğmeye basıldı.

26 Eylül 2017 - 11:19

Gündemin en önemli konusu Başbakan Yıldırım'ın dün açıkladığı emlak vergi değerleri oldu. Geçtiğimiz ayda yaşanan emlak vergi değerlerindeki yüksek artışlar gündem olmaya devam ediyor. Özellikle İstanbul'da bazı bölgelerde yaşanan emlak vergisi değerlerindeki artışlar hükümeti harekete geçirdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 26 Eylül  2017 - İstanbul

2018'de uygulanacak olan yüksek emlak vergisi değerlerine tepkiler yükselince, Başbakan Binali Yıldırım olaya bizzat el attı. Başbakan tarafından gündeme getirilen yüzde 50 sınırı sayesinde her dört yılda bir düzenlenen emlak vergi değerleri bir önceki dönemin yüzde 50'sini geçemeyecek. BU durum şimdiden fahiş fiyatlarla belirlenen emlak vergisi değerleri için vatandaşı sevindiren bir gelişme oldu.

Konuyla ilgili Başbakan Binali Yıldırım ilk defa haber kanallarının ortak yayınında açıkladığı yüzde 50 sınırı büyük yankı uyandırdı. Başbakan Yıldırım kamuoyuna duyurduğu emlak vergi değerlerinde bir önceki dönemde yapılan zamın yüzde 50 sınırını geçmemesi için gerekli düzenlemelerin yapılacağını duyurdu. Geçmesi durumunda ise esas alınacak değer maksimum yüzde 50 olmuş olacak. Vatandaş ta bu şekilde fahiş fiyatlarla emlak vergisi ödemek zorunda kalmayacak.

Söz konusu değerlere göre, Her dört yılda bir belediyelerce kurulan komisyonlar, emlakçılar ve bağlı muhtarların görüşleri alınarak yapılan emlak vergi değerlerinde yüzde 50 baz alınacak. Yani 2013 yılında 2017 yılı için emlak vergi değerleri belirlenmişti. Beşiktaş ilçesinde bir sokakta metrekare birim fiyatı 2 Bin TL olarak belirlenmişse, 2017 yılında 2018 yılı için yeni emlak vergi değeri belirlenirken, 2013 yılında gerçekleştirilen zamlı tutarın yüzde 50'sini geçemeyecek. Belediye 5 Bin TL olarak bile belirlese yüzde 50 sınırı ile belediyelerin istediği olmayacak ve yasal sınır uygulanmış olacak. Böylece fahiş vergi ücretleri ortaya çıkmamış olacak.

EmlakPencerem.com tarafından ilk olarak duyurulan 2018 yılı emlak vergi değerleri haberi sonrasında vatandaş harekete geçerek art arda bağlı belediyelerin askıya çıkardıkları değerlere mahkeme yoluyla itirazlarda bulunmuştu. Yapılan itirazlar henüz sonuçlanmadı, süreç devam ediyor.