İş yeri ve konut "kira artış oranı" belli oldu mu? Mart 2021 kira artışı hesaplaması...

Milyonlarca ev sahibi ile kiracı iş yerlerinde ve konutlarında kira artışı oranını bekliyor. Peki Mart 2021'de geçerli olacak, 2022 Mart ayına kadar uygulanacak kira artışı ne kadar yapılacak? Kira artış oranı hesaplaması yapacaklar, bu ay kiralarına zam yapacaklar için önemli rakamlar.

İş yeri ve konut "kira artış oranı" belli oldu mu? Mart 2021 kira artışı hesaplaması...
Editör: Hakan A.
03 Mart 2021 - 08:18 - Güncelleme: 03 Mart 2021 - 10:06
Mart ayında kiralara yapılacak zamlı artış oranı hesaplaması için gerekli enflasyon rakamları açıklandı mı? 2021 yılı boyunca Mart ayı itibariyle geçerli olacak kira artışı oranı başta iş yerleri olmak üzere tüm meskenler için geçerli olacak. Peki Mart ayı itibariyle kiralara ne kadar artış uygulanacak? Merak edenler için 2021 Mart-2022 Mart ayı arasında kiralara yapılacak zamlı kira artışı oranı ve hesaplamasına dair son dakika ayrıntıları.

Emlak Pencerem - Emlak Haberleri Merkezi - 3 Mart 2021 - İstanbul


Türkiye genelinde kira zammı için Mart ayını bekleyen milyonlarca ev sahibi bugün açıklanacak Şubat ayı enflasyon rakamları ile birlikte, kiracılara kira artışı yapabilecekler. Her ayın üçüncü iş günü açıklanan TÜİK enflasyon rakamları, içerisinde bulunan ay ile 12 aylık kira artışının belirlenmesinde kullanılan hesaplama yöntemi olarak kullanılmaktadır.

İŞTE ŞUBAT AYI ENFLASYON RAKAMLARI


2021 MART AYI KİRA ARTIŞ ORANI HESAPLAMASI


25 MİLYONU AŞKIN KİRACI İÇİN BUGÜN HESAPLAMA GÜNÜ

TÜİK tarafından 2021 yılı Şubat ayına dair enflasyon rakamları (TÜFE - Yİ-ÜFE) bugün duyurulacak. 2021 Şubat ayı TÜFE rakamlarının açıklanmasıyla ile birlikte bugünden geçerli kira kontratı yıllık zam uygulaması kira artış oranı hesaplaması yazılabilecek. Kira sözleşmelerinde Mart ayı kontrat süresi dolanlar için kritik rakamlar bugün saat 10:00'da belli olacak.


TÜFE İLE HESAPLAMA

Kira artışını yapacak olanlar için Mart ayında belirlenecek kira artış oranı enflasyon verileriyle hesaplanmaktadır. Şubat ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin açıklanması ile 12 aylık ortalamanın belirlenerek kira kontratlarına uygulanması gerekmektedir.

2021 OCAK VE ŞUBAT AYINDA KİRA ARTIŞ ORANLARI NE KADAR YAPILDI?

Merak edenler için 2021 yılının ilk iki ayında yapılan kira artış oranlarını sizler için derledik. Aşağıda 2021 yılının ilk iki ayı, Ocak ve Şubat ayında kira artış oranlarını TÜFE olarak sizler için örnek olarak veriyoruz. Bu hesaplamalara yakın bir rakamın bugün açıklanması bekleniyor. Mart ayında uygulanacak kira artış oranı resmi duyurusunu ise burada yer alacak diğer haberimizden öğrenebileceksiniz.


 
2021 Yılı Genelinde
Uygulanan Kira Artış Oranları
Kira artış oranı
hesaplaması TÜFE 
Kira artış oranı
hesaplaması Yİ-ÜFE 
 2021 Ocak ayı kira artış oranı %12.28  % -
 2021 Şubat ayı kira artış oranı %12.53  % -
 2021 Mart ayı kira artış oranı % 12.81  %  18.14YASAL BİLDİRİM

Her ay emlakpencerem.com editörleri tarafından itina ile hazırlanan kira artış oranı haberimiz bilgi amaçlıdır. Bu haberin farklı bir sitede izin alınmadan kullanılmasından doğacak hukuki süreçler ile alakalı tüm haklarımız saklıdır. Haberde kullanılan görsel ve haber metinlerinin bir başka sitede yayınlanması durumunda tüm yasal yollara ivedilikle başvurulacağını belirtmek isteriz.


YORUMLAR

  • 0 Yorum