İstanbul’da öğrenciler kiralık ev telaşında!!!

İstanbul'da öğrenciler kiralık ev telaşında!!!

İstanbul'da ev arayan öğrenci sayısında artış yaşanırken, Esenyurt’u Beylikdüzü, Esenler, Pendik ve Ümraniye öncelikli kiralanabilir evlerin bulunduğu yerler arasında. Kadıköy, Beşiktaş, Üsküdar gibi ilçelerde kiralık ev bulmak öğrenciler için şimdiden hayal olmuş durumda.

02 Eylül 2017 - 14:53

Kiralık evlerde öğrenci bereketi yaşanırken, ev bulmak ise daha zor bir hale gelmiş durumda. Megaşehir İstanbul'da ev kiralarındaki artış devam ederken, yaklaşan yeni eğitim ve öğretim yılı nedeniyle kira fiyatalarında artışlar söz konusu. İstanbul'da en fazla öğrenciler tarafından tercih edilen ilçeler arasında ise daha şehir merkezlerinden uzak yerlerden Esenyurt, Beylikdüzüğ gibi bölgelerin öne çıktığı görülüyor.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 02 Eylül  2017 - İstanbul

"Öğrenciye kiralık ev", "uygun kiralık ev" arayan öğrencilşer bu habere dikkat! Yeni rota şehir merkezlerinden uzaktaki ilçeler! Daha uygun, kiralar daha ucuz...  Uzmanlar yeni eğitim yılında ev kiralamak isteyen öğrencilerin acele etmelerini ve şehir merkezleri dışında alternatif bölgelere yoğunlaşmaları gerektiği görüşünde. 

İstanbul'da kiralık ev sorunu öğrenim yılının yaklaşmasıyla patlak vermiş durumda. Ev arayan öğrenciler 10 günlük bayram tatillerinde elleri kolları bağlı oturuyorlar. Tatil sonrasında ise azalan kiralık ev sayılarında fiyatlar uçuşa geçecek. Öğrencilere İstanbul şehir merkezlerinden uzak yerlerden kiralık ev bakmaları tavsiye ediliyor.

Yüz binlerce öğrenci yurtlarda yer bulamayınca ev kiralama yöntemiyle eğitimlerine yakın yerlerden kiralık konut arayıında. Telaş en had safhada. Çünkü tatil nedeniyle kiralık ev bulmak şu sıralar öğrenciler için zor... İstanbul'un konut yoğunluğu en fazla olan ilçelerinden olan Esenyurt ve Beylikdüzü bölgesinde ise daha uygun şartlarda ev kiralamak mümkün gözüküyor. Yeni yapılan konut projeleri, mevcut konut stoğu nedeniyle ev kiralamak bu ilçelerde daha kolay.

Şehrin en merkezi yerlerinde gerek ulaşım gerekse sosyal olanaklar nedeniyle tercih edilirken, özellikle, Kadıköy, Üsküdar ve Beşiktaş gibi ilçelerde ev kiraları ulaşılabilir seviyede değil. Çok sayıda öğrencinin birleşmesiyle dahi ev kiralamak mümkün olmayabiliyor. Okulların açılmaya yakın zamanda kiralık ev sayısındaki düşüş, talepin artması ve  tercih nedenleri  şehir merkezlerinden ev kiralamak isteyen öğrencileri zora sokuyor. Öğrenciler ise daha uygun şartlarda ev kiralamak için alternatif ilçelere yoğunlaştığı ifade ediliyor.

Günün son dakika diğer emlak haberleri ve önemli gelişmeleri;