İstanbul’dan İzmir’e 3 saatte gidilecek

İstanbul'dan İzmir'e 3 saatte gidilecek

İstanbul-İzmir arasında yapımı halen devam etmekte olan dev otoyol projesi hakkında güncel bilgileri paylaşan Bakan Arslan, Bursa-İzmir Kemalpaşa hattının tamamlanmasıyla birlikte İstanbul'dan İzmir'e sadece 3 saatte gidilebileceğinin altını çizdi.

13 Ekim 2017 - 17:00

Türkiye'nin mega yol projeleri arasında yer alan ve şimdiye kadar olanlar arasında en önemlisi olarak kabul edilen İstanbul-İzmir arasında yapımı kısmen tamamlanan, kısmen ise devam eden otoyol projesi hakkında son durum bilgilerini Bakan Arslan açıkladı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Ekim 2017 - İstanbul

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, yap-işlet-devret (YİD) modeli ile hayata geçirilen İzmir-İstanbul otoyol projesinde çalışmaların büyük bir hızla devam ettiğini belirterek, "İzmir-İstanbul arasında otoyol projelerinin geçtiği yerlerde özellikle Arsa fiyatları 3 kat arttı diye haberler yapılıyor. Arsa fiyatları durup durupken 3 kat artmaz, demek ki proje insanların erişimini kolaylaştırmış" dedi.

Bursa - Yalova - İstanbul hattında Osmangazi Köprüsü sayesinde sürenin oldukça düştüğünü vurgulayan Bakan Arslan, İstanbul ile Bursa arasındaki seyahat süresini 45 dakika-1 saat gibi bir zaman içerisinde alındığını, Gebze'den düşünüldüğünde yolculuğun 45 dakika bile sürmediğini anlatan Arslan, 3 saatte İstanbul'dan İzmir'e gidilebileceğini söyledi.

Gayrimenkul sektöründe ulaşım projelerinin prim açısında oldukça byük öneme sahip olması, İstanbul - İzmir arasında yapımı devam eden otoyol projesinin de geçtiği yerlerde gerek arsa, gerek emlak fiyatlarında ciddi artışlar yaşanmaya devam ederken, projenin tamamlanmasıyla birlikte İstanbul'dan İzmir'e sadece 3 saat gibi kısa bir zaman içerisinde yolculuk etmek hayal olmaktan çıkacak. 

Türkiye için oldukça büyük öneme sahip olan bu tür ulaşım projelerde sürücü ve yolcuların hayatını kolaylaştırmanın ve konforunu artırmanın yanı sıra sanayinin önünü açmayı hedeflediklerinin olduğunu kaydeden, Bakan Arslan açıklamasında, "Projelerin geçtiği neredeyse tüm bölgelerde arsa ve gayrimenkul fiyatları 3 katında arttığına daire haberler yapılıyor. Arsa fiyatları durup durupken 3 kat artmaz, demek ki proje insanların erişimini kolaylaştırmış. Bu yüzden insanlar orada aktif yaşamak istiyor. İkincisi, o bölgelerde yatırımın, sanayinin önü açılmış. Orada yapılan yatırım, gerek gelecek ham maddeyi gerek gidecek mamülü taşıma zorluğu nedeniyle dün ekonomik değildi, bugün bu projeler nedeniyle ekonomik. Ekonomik olduğu için yatırım yapılıyor, yatırım yapıldığı için de oradaki arsanın fiyatı 3 kat artıyor. Özel istirhamım, insanların bunu atlamaması. Gerek arsa fiyatının gerek konut fiyatının artması bile bunun çok önemli bir göstergesi çünkü biz bu güzergah üzerinde yaklaşık 25 milyon insanın birbirine kolay erişimini sağlıyoruz" ifadelerini kullandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..