İşyeri kira artışı ve konut kira artış oranı Nisan 2021'de ne kadar yapılacak?

Mesken ve işyerleri için kira artışı Nisan 2021'de ne kadar yapılacağı açıklandı mı? 2021'de dördüncü ay Nisan ayına dair, başta konut olmak üzere işyerleri sahipleri ve kiracılar için açıklanacak kira artış oranı hesaplaması, kira artış oranı için geri sayım başladı.

İşyeri kira artışı ve konut kira artış oranı Nisan 2021'de ne kadar yapılacak?
03 Nisan 2021 - 11:32 - Güncelleme: 05 Nisan 2021 - 10:11
Ev sahibi olanlar ve kirada oturanlar için Nisan ayı kira artışı için 2021 yılının dördüncü ayı. Geçtiğimiz yıl Nisan ayında kira kontratı yaparak yeni bir eve veya yeni bir işyerine taşınan kiracı olan herkes bu ay kontrat yenileyecek. Kira sözleşmelerinde Nisan 2021 yenilemesi bu ay içerisinde kira artış oranlarının belirlenmesiyle birlikte uygulanacak. Ev sahipleri ve kiracı olanlar bu ayın rakamlarını merakla bekliyor. Mart ayında ise milyonlarca ev sahibi ile kiracı TÜİK'in açıkladığı TÜFE'ye göre kontratlarını yenilemişlerdi. Benzer şekilde bu ay TÜİK tarafından duyurulacak Mart ayı enflasyon rakamlarında TÜFE rakamlarını baz alarak 12 aylık kira kontratlarını imzalayabilecekler.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 3 Nisan 2021 - İstanbul


Ülke genelinde 30 Milyon olarak tahmin edilen kiracı ve ev sahipleri Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından bir önceki ay olan Mart 2021 enflasyon rakamlarını beklemeye başladı. Zira 5 Nisan sabahı Pazartesi günü TÜİK enflasyon rakamlarını açıklayacak. Böylece Nisan ayı başlangıç olacak şekilde 2022 yılı Nisan ayına kadar uygulanacak kira artışı hesaplaması yapılabilecek. Kira sözleşmelerine yazılacak ve imzalanacak rakamlar belirlenecek. EmlakPencerem.com editörü sizler için her ay olduğu üzere bu özel haberde kira artışı ile alakalı hesaplama, bir önceki ay örneği, enflasyon verileri ile TÜFE dışında kira artış oranı hesaplaması hakkında güncel bilgileri anlatmaktadır. Haber içerisinde pek çok önemli bilgiyi öğrenebileceksiniz.

2021 Nisan ayı kira artış oranı belli oldu! (TEFE-TÜFE mesken-işyeri kira artışı) 


Milyonlarca ev sahibi ile kiracı gerek mesken kira artış oranı, gerekse işyerleri için kira artış oranı yapmak için Nisan ayında kontrat yenileyecek. Bir yıl süreyle yeni kontratlar Nisan ayı kira artışına göre hesaplanarak imzalanacak. Peki Nisan ayında işyerleri ve konutlara yapılacak zamlı kira artış oranı hesaplaması nasıl yapılacak? Hangi rakamlar kira artışında uygulanacak?

2021 Nisan ayına dair kira artış oranı hesaplamasını merak edenler dikkat! Bugün ayın 3'ü. 3 Nisan 2021 işyerleri ve meskenlerde kira hesaplaması için gerekli enflasyon verileri 5 Nisan Pazartesi günü açıklanacak. 2021 Mart ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte Nisan ayında yapılacak artışlar belirlenmiş olacak.
2021  Kira Artış OranlarıKira artış oranı
hesaplaması TÜFE 
Kira artış oranı
hesaplaması Yİ-ÜFE 
 2021 Ocak ayı kira artış oranı %12.28  % -
 2021 Şubat ayı kira artış oranı %12.53  % -
 2021 Mart ayı kira artış oranı % 12.81  %   18.14
 2021 Nian ayı kira artış oranı % 13,18  %   17,04

Ev sahibi kirayı en fazla ne kadar artırabilir?

Türkiye genelinde 30 milyon civarı ev sahibi ve kiracı bulunmakta. Her ay milyonlarca kiracı yer değiştirmektedir. Hal böyle olunca kirasını yenileyecekler veya yeni kontrat imzalayacaklar "Ev sahibi kirayı en fazla ne kadar artırabilecek" sorusunun yanıtını sorguluyor. Ev sahipleri her yıl kira kontratını yenilemek için resmi ve yasal olan, enflasyon rakamlarından alınan TÜFE verilerine göre zam uygulamakla yükümlüdür. Ancak kiracı ile ev sahibi farklı bir oranla anlaşma yapabilirler. Bu durum, karşılıklı anlayış içerisinde gerçekleşir.

2021 Mart ayı iş yeri ve konut kira artışı hesaplaması nasıl yapılır? (TEFE-TÜFE)  


Kira artış oranı yüzde kaç?

K,ira artış oranları ne kadar? sorusunun net yanıtları bir önceki ayların artış oranlarına bakarak anlaşılabilmektedir. 2021 yılında geride bıraktığımız 3 ayda, Ocak, Şubat ve Mart aylarına ilişkin kesinleşmiş ve kira kontratlarında yerini almış TÜFE hesaplamasına göre çıkan rakamları haberimizin altında yer alan tablodan inceleyebilirsiniz. Örnek olarak vermek gerekirse, geçtiğimiz Mart ayı uygulanan ve kira sözleşmelerine yazılan kira artış oranı rakamı TÜFE verilerine göre yüzde 12.81 olarak uygulanmıştır.

kira artış oranı hesaplaması 2021 nisan ayı işyeri kira artışı, mesken kira artış oranları

Ev kira artış oranı neye göre belirlenir?


Yasal düzenlemelerle resmiyete bağlanan kira artış oranı hesaplaması enflasyon rakamları baz alınarak belirlenir. Hesaplama Nisan ayında uygulayacaklar ve tüm zamanlar için bir önceki ay için açıklanan enflasyon rakamlarında TÜFE'nin 12 aylık ortalamasıdır. Mart ayında TÜFGE on iki aylık ortalamada üstte belirttiğimiz üzere yüzde 12.81 olarak hesaplanmıştır.

Kira artışı tefe tüfe mi?       

Halk arasında kira artış oranı denildiğinde ilk akla gelen TEFE-TÜFE olur. Ancak resmi TÜİK açıklamasında bu veriler Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) olarak adlandırılmaktadır. Halk arasında ağız alışkanlığı olarak tefe-tüfe olarak kalmıştır.  

Yasal Uyarı: Bu haber EmlakPencerem.com editörleri tarafından özel olarak hazırlanmış bir haberdir. Kopyalanması, değiştirilerek başka bir sitede yayımlanması durumunda tüm yasal haklarımız saklıdır. Habere izin alınmaksızın, link verilmesi durumunda dahi gerekli yasal takip süreci hızla başlatılacaktır. İzin alınması durumunda habere aktif link verilerek yayımlanabilir.  


YORUMLAR

  • 0 Yorum