Şubat kira artış oranı TÜFE açıklanıyor

Konut kira artışı yapacaklar için bugün hesaplama oranları için TÜFE verileri açıklanıyor. 2019 Ocak ayı enflasyon rakamları açıklanacak ve konut kira artış oranı için rakamlar belli olacak.

Şubat kira artış oranı TÜFE açıklanıyor
Editör: Hakan A.
04 Şubat 2019 - 07:59 - Güncelleme: 04 Şubat 2019 - 13:32

Konut kira artışı hesaplaması yapacaklar bu habere dikkat! 12 ay boyunca geçerli olacak kira artışları için geçerli TÜFE oranı ile kira artış hesaplaması bugün yapılacak. Ev sahibi milyonlarca kiracıya Şubat ayında 12 ay boyunca geçerli kira artışını bugün açıklanacak olan TÜİK Ocak ayı enflasyon rakamları ile belirleyecek. KOnut kira artışı hesaplaması Şubat verileri bugün açıklanacak.

Emlak Pencerem / Emlak Haberleri Merkezi - 4 Şubat 2019 - İstanbul


Türkiye genelinde ev sahibi olan milyonlar, kiracıları için uygulanacak olan TÜFE ile kira artışı oranı hesaplamasını bugün itibariyle yapabilecekler. TÜFE ile resmi hesaplamanın Ocak ayında başlamasıyla birlikte kira sözleşmelerinde geçerli olacak artış oranı bu ay ikinci defa kontratlara eklenecek. 

İŞTE ŞUBAT AYINDA KİRALARINA ZAM YAPACAKLAR İÇİN ORANLARMilyonlarca ev sahibi ile kiracı arasında kira sözleşmelerinde geçerli kira artış oranları Ocak ayı enflasyon rakamlarının açıklanması ile birlikte sözleşmelere eklşenecek. Her ayın başında açıklanan bir önceki ayın enflasyon rakamları ile yılın tamamında geçerli olacak kira kontratlarında uygulanacak artış hesaplaması yapılıyor. BU ay Şubat 2019 itibariyle konut kira sözleşmesini yenileyecekler veya ilk defa konut kiralayacaklar Şubat ayı boyunca, bir yıl geçerli olacak kira artış oranı hesaplamasını TÜFE'nin on iki aylık ortalamasına göre kira kontratlarına yazabilecekler.
 Hatice Kolçak Şubat 2019 kira artışını anlatıyor. İzlemek için tıklayın.


konut kira artışı hesaplaması hatice kolçak anlatıyor

2019 yılı ile birlikte Ocak ayında ilk defa uygulanan TÜFE ile kira artışı hesaplamasında bu ay Şubatta ikinci defa kira kontratlarına eklenecek. Geçtiğimiz ay Ocak ayı başında açıklanan oranları da hemen altta görebilirsiniz.

Ocak ayında kira artış oranı ne kadar gelmişti sorusunun cevabı ise TÜFE'nin on iki aylık ortalamasına göre yüzde 16.33 oranında gelen rakamlar 2020 Ocak ayına kadar kira sözleşmelerine işlenmiş oldu. Bylece Bakan Albayrak'ın açıklaması, TÜFE ile kira artışının yasalaşmasının  hemen peşinden ilk defa Ocak ayında ilgili karar uygulamaya konulmuş oldu.
 Yeni ay Şubat ayında ise konut kira artışı ne kadar yapılacak sorusunun yanıtı ise saat 10:00'da açıklanacak Ocak ayı enflasyon rakamları ile belirlenmiş olacak. 2019 yılı Şubat ayında uygulanacak olan 2020 yılı Şubat ayına kadar geçerli olacak kira artışı erilerini öğrenmek için enflasyon verileri beklenecek. Rakamların açıklanmasının hemen peşinden bu haber içerisinde ve yeni haberlerle TÜFE'li Şubat ayı konut kira artışı oranı rakamlarını emlakpencerem.com olarak yayımlayacağız.

YORUMLAR

  • 0 Yorum