Thodex sahibi resmen açıkladı! Mesnetsiz iddialar asılsız ve doğru değil...

Thodex iddiaları ile Türkiye çalkalanırken, Arnavutluk'a gittiği tespit edilen Faruk Fatih Özer, borsa internet sitesi üzerinden son dakika açıklamasında bulundu ve süreç hakkında bilgileri yineledi. Thodex'in sahibi Özer, "ortaya atılan iddialar asılsız ve mesnetsizdir" dedi.

Thodex sahibi resmen açıkladı! Mesnetsiz iddialar asılsız ve doğru değil...
Editör: Hakan A.
22 Nisan 2021 - 20:48 - Güncelleme: 23 Nisan 2021 - 23:37
Kripto para yatırımı yapan, alım satım işlemlerinde Thodex borsası üzerinden işlem yapanları kabus dolu bir süreç içerisinde gelişmeleri takip ediyor. Yatırımcının büyük küçük parasının tamamı içeride ancak siteye erişim yapılamıyor. Ortaya atılan çok sayıda iddia ile Thodex kullanıcıları savcılık kapılarında suç duyuruları bulunmaya başladı. Gün içerisinde haber bültenlerinin ilk konusu oldu Thodex hadisesi. Peki ortada bir dolandırıcılık var mı, Thodex battı mı, sahibi  Faruk Fatih Özer kaçtı mı? İşte günün önemli gelişmesinin detayları.

Emlak Pencerem / Ekonomi Haberleri - 22 Nisan 2021 - İstanbul


Türkiye gündemine bomba gibi düşen Thodex hadisesinde son dakika gelişmesi yaşanıyor. Son iki gündür Thodex hesaplarına erişilememesi kullanıcılar tarafından sorgulanırken, şirket sahibi  Faruk Fatih Özer'in 2 milyar dolar tutarında varlıkla kaçtığı iddiaları ekonomiyi sarsacak türden sıcak gelişmeler. Geride kalan günde Thodex'in sahibi  Faruk Fatih Özer'in Arnavutluk'a gittiği resmileşti. Ancak iddiaların tümü asılsız ve mesnetsiz olarak nitelendirilerek yalanlandı. İşte günün sıcak gelişmeleri.

Merkez Bankası'ndan flaş kripto para hamlesi! Kavcıoğlu, "2 hafta içinde kripto para düzenlemesi geliyor"

Son Dakika: İkinci kripto dalgası mı? VeBitcoin zor duruma düştü siteyi kapattı.... 

Holo (HOT) yatırımcısına büyük şok! HOT coin 23 Nisan'da hızla eridi yüzde 50 çakıldı...

Holo (HOT) kıyamet koptu! HOT coin 23 Nisan en sert çöken kripto para oldu 

Holo (HOT) yatırımcısına büyük şok! HOT coin 23 Nisan'da hızla eridi yüzde 50 çakıldı...

BitTorrent (BTT) 23 Nisan'da sert çakıldı! BTT coin çıkışa geçmeden hızlı düştü... 

BTCUSDT sert çöküş başladı! Bitcoin 23 Nisan düşüşü ile tüm alt coinleri peşine taktı...


Kripto paralarda yaşanan kar iştahı milyonların akını ile Türkiye'deki kripto para borsalarına küçük büyük yatırımlarla geri dönmeye devam ediyor. 2017'denbu yana yayında olan Thodex kripto para borsası eski adıyla Koinex faaliyet gösteren kripto para borsalarından biri. Geçtiğimiz haftadan bu yana kullanıcıların şikayetleri son iki günde sitenin hizmet vermemeye başlamasıyla farklı bir boyuta ulaştı.

DOLANDIRICILIK MI?

Thodex sitesine giriş yapamayan, içeride parası kalan ve işlem yapamayan kullanıcılar bir anda sosyal medya hesaplarından yardım istekleriyle dolandırıcılık iddialarını ortaya attı. Bazı haber kanallarının araştırması sonucunda 2 Milyar dolar gibi astronomik bir rakam çıkarıldı ve sahibinin bu paralarla yurt dışına Tayland'a kaçtığı açıklandı. 

İLK AÇIKLAMA ORTAKLIK NEDENİYLE KAPALIYIZ!


Thodex üzerinden ilk açıklama yayımlanarak yatırımcının sakin olması istendi ve yabancı bir yatırımcı ile (ABD firması ile ortaklık) duyurusu yapıldı. Hesapların incelendiğini ve 2-5 iş günü içerisinde yeniden hesapların aktif olarak erişilebileceği vurgulandı. Bu durum pek çok kullanıcı ve kamuoyunda ciddi bir soru işareti ve şüphe bıraktı. Yapılan şikayetler sonrasında 22 Nisan günü Masak ekipleri şirket merkezini bastı. Çalışanların ve kimsenin olmadığı şirket merkezinde kimsenin olmadığı anlaşıldı. Thodex şirketinin tüm mal varlığı ile hesaplarına MASAK tarafından el konuldu.

SICAK AÇIKLAMA AKŞAM ÜSTÜ GELDİ

Tjodex tarafından ise bu akşam saatlerinde sıcak bir açıklama yeniden site üzerinden kamuoyuna duyuruldu. Açıklamada Thodex hakkında ortaya atılan dolandırıcılık,  2 milyar dolar ile kaçtı iddiaları tümüyle yalanlandı.  Faruk Fatih Özer, Thodex'in ortaklık iddiasını yeniden gündeme getirdi. Ortaklık görüşmesinin sürdüğü, bunun için yurt dışında olduğu açıklandı. 

Yapılan açıklamada, "Thodex’in Değerli Kullanıcıları;


    Yaşamış olduğumuz sürece ilişkin olarak kamuoyu ve Thodex Platformumuzu kullanan Sayın kullanıcıları bilgilendirme ihtiyacı doğmuştur.

    Öncelikle belirtmek isterim ki; kamuoyunda şirketim Koineks Teknolojileri A. Ş. ve sahibi olduğu Thodex platformu hakkında ortaya atılan iddiaların bir çoğu mesnetsizdir.

    700.000’e yakın kullanıcının işlem yaptığı Thodex platformu bugüne kadar hiç kimseyi mağdur etmediği gibi bundan böyle de etmeyecektir. 2018 yılında şirketimize yönelik olarak gerçekleştirilen siber saldırı neticesinde meydana gelen 25.000.000,00-TL. zararı hiçbir kullanıcımıza yansıtmaksızın şirketimiz kendi imkanları ile tolere etmiş ve yeniden bir siber saldırı olayı yaşamamak için ciddi alt yapı sistem değişikliğine gitmiştir.

    Yaşanan süreçte şirketin gerek mali yapısı gerek kullanıcı sayısı dikkate alındığında hem yurt içi hem de yurt dışı bir çok yatırımcının dikkatini çekmiş, uluslararası düzeyde çok ciddi ortaklık teklifleri almıştır. Yaklaşık 3 aydır sürdürülen ortaklık görüşmeleri sırasında mali ve dijital veriler birlikte incelendiğinde şirket hesaplarında anormal bir dalgalanma olduğu geçen hafta itibari ile tespit edilmiştir. Bunun sebep ve kaynaklarının ne olduğunun tespiti için Thodex Platformu geçici süre ile işleme kapatılmıştır. Şirket teknik ekibimiz bu araştırmayı yaparken şahsım olarak da yurt dışı yatırımcı ile nihai görüşmeleri yapmak için 19.04.2021 tarihinde yurt dışına çıkmış bulunmaktayım.

    Şirket hesaplarında yapılan incelemede yaşanan siber saldırı olayının devam ettiği ve bir kısım hesap sahiplerinin doğru verilerine ulaşılamadığı tespit olunmuştur.

    22.04.2021 günü kamuoyuna yansıyan ve yaklaşık 391.000 kişinin yaklaşık 2 milyar USD zarara uğratılarak ortadan kaybolduğum iddiaları asılsızdır. İnsaf ve izan sınırlarını aşan bu iddialara acilen cevap vermek açısından bu açıklamayı yapma zaruretim doğmuştur.

    Öncelikle; ilk tespitlerimize göre 700.000’e yakın kullanıcımızın sadece 30.000’e yakın kısmında şüpheli durum söz konusu olup bu kişilerin de platformdaki banka giriş bedellerinin karşılığı şirket hesaplarında mevcuttur. Bu itibarla; öncelikle hiçbir kullanıcının mağdur olmayacağını kamuoyuna duyururum.

    AYRICA; BİR TAKIM KİŞİLERİN KENDİLERİNİ UZMAN OLRAK TANITMAK SURETİYLE GEREK SOSYAL MEDYADA GEREKSE BASIN YAYIN ORGANLARI ARACILIĞI İLE KAMUOYUNA 2 MİLYAR USD GİBİ AKLA, MANTIĞA VE HESABA UYMAYAN BİR TUTAR İLE ALGI OLUŞTURMASI DA KABUL EDİLEBİLİR DEĞİLDİR. ZİRA; BIRAKINIZ THODEX’İN İŞLEM HACMİNİ TÜM TÜRKİYE’DEKİ KRİPTO PARA PLATFORMLARININ İŞLEM HACMİ BU SEVİYEDE DEĞİLDİR. 

Nitekim; şirketimizin kayıtları daha önce de MASAK, SPK, Hazine ve Maliye Bakanlığı gibi kurumların bilgisine sunulmuş olup herhangi bir usulsüzlük olmadığı ilgili kurumların kayıtları ile de sabittir.

Bu süreç, gerçeğe uymayan ve abartılı söylemler ile bir iftira kampanyasına dönüşmüş olup hem kullanıcıların hem de şahsımın zararına sebebiyet vermektedir. Zira; bizim tespitlerimize göre 30.000 civarındaki kullanıcının hesapları netleştikten sonra ödemeleri yapılacaktır. Bugün itibari ile piyasa değeri yaklaşık 40 milyon USD olan şirketimiz ticari hayatına devam edebilecek iken kamuoyunda yaratılan mağduriyet algısı neticesinde şirketimizin ticari hayatına devam etmesi engellenmeye çalışılmaktadır.

Sayın kullanıcılardan önemle rica ettiğim husus, şirketimiz tarafından yapılmayan açıklamalara itibar edilmemesidir. Şahsım da birkaç gün içerisinde Türkiye’ye dönüş yaparak Adli makamlar ile işbirliği içerisinde gerçeklerin ortaya çıkmasını sağlayacağımı ve kullanıcıların mağduriyetinin önlenmesi için elimden gelen gayreti göstereceğimi beyan ederim. Önemle bilinmesini isterim ki; hayatımın hiçbir döneminde ne devletime ne de milletime zarar verecek bir faaliyetim olmadığı gibi böyle bir düşüncenin dahi tarafıma atfedilmesini zul kabul ederim.

Bu suretle; gerek şahsım gerekse de şirketim hakkında yapılan karalama kampanyasına itibar edilmemesini kamuoyunun bilgisine saygılarımla arz ederim." ifadelerine yer verildi.

KULLANICILAR PARALARINI GERİ İSTİYOR!

Yatırım amacıyla Thodex sitesine üye olup, alım satım yapan 700 Bin kullanıcı olduğu ifade edilen açıklama sonrasında endişeler kısmen giderilmiş olsa da, site hala kapalı ve işlem yapılamıyor. Belirsizlik devam ederken, kullanıcılar suç duyurularını yapmaya devam ediyor. Süreç hakkında soruşturma devam ederken, kullanıcılar ise paralarını geri almak için yasal yollarla haklarını aramaya devam ediyor.

Yapılan açıklamada kısa süre sonra Türkiye'ye geleceğini ifade eden ve savcılıkla ortak hareket ederek sürecin aydınlatılması konusunda yardımcı olacağını söyleyen Faruk Fatih Özer'in ülkeye ne zaman geleceği, sitenin ne zaman kullanıma açılacağı ve mağdurların paralarını ne zaman geri alacağı ise büyük merak konusu olmuş durumda.

YORUMLAR

  • 0 Yorum