Reklamı Geç
TÜSODER uyardı: ’Maketten konut alırken ince eleyip sık...

TÜSODER uyardı: 'Maketten konut alırken ince eleyip sık dokuyun'

TÜSODER Emlak Komisyonu Başkanı Kolçak, halk arasında topraktan konut alımı diye de bilinen maketten satışta tüketicilerin dikkat etmesi gereken hususlar konusunda önemli açıklamalarda bulundu.

14 Mart 2017 - 14:25 - Güncelleme: 14 Mart 2017 - 14:28

Tüketici Sorunları Derneği (TÜSODER) Emlak Komisyonu Başkanı Hatice Kolçak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gümrük ve Ticaret Bakanlığınca hazırlanan Ön Ödemeli̇ Konut Satışları Hakkında Yönetmeli̇kte Deği̇şi̇kli̇k Yapılmasına Dai̇r Yönetmeli̇k'in Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdiğininin altını çizdi.

30 ve üzeri sayıdaki maketten konut projelerinde müteahhidin konut satışına başlamadan evvel bina tamamlama sigortası yaptırması veya banka teminat mektubu, bağlı kredi, hak ediş sisteminden birini sağlamasının zorunlu olduğunu ifade eden TÜSODER Emlak Komisyonu Başkanı Kolçak, "Eğer satıcı, tüketiciye teminat olarak bina tamamlama sigortası verecekse bu sigortaya ilişkin önemli hususlar formunu ön bilgilendirme formuna ek olarak vermeli. Yeni yapılan düzenleme ile maket üzerinden ev alan tüketici sözleşme tarihinden itibaren, 24 aya kadar hiçbir sebep öne sürmeden sözleşmeden dönebilir.  Bu durumda satıcı tüketiciden konutun satışı nedeniyle oluşan masraflar ile beraber yüzde 2-8 tutarında tazminat isteyebilecektir. Ancak tüketicinin vefatı, satıcının taahhüdünü yerine getirmemesi veya eksik getirmesi, tüketicinin uzun süreli işsiz kalması nedeniyle ödemelerini yapamaması, aynı evin bir kaç kişiye satılması durumunda tüketici hiçbir masraf ve tazminat ödemeden sözleşmeden dönme hakkını konutun devir ya da teslimine kadar kullanabilir. Bu durumda müteahhit tüketiciyi borç altına sokan belge ve ödenen tutarı 180 gün içinde tüketiciye iade etmelidir. Ancak proje değişikliğinin yasal zorunluluklardan veya mücbir nedenlerden dolayı olması halinde satıcı, tüketiciden masraf ve kesinti yapabilecektir. " dedi. 

Kolçak, şunları kaydetti:

"6502 sayılı Tüketici Kanunu'na göre ön ödemeli konut projelerinde teminat verilmesi zorunlu. Bu nedenle maket üzerinden ev alan tüketiciler, bina tamamlama sigortasının olmadığı projelerde mutlaka banka kredisi kullanılabilen veya banka garantörlüğünde hak ediş sistemi ile çalışan konut projelerini tercih etmeli ve bunu çekinmeden, sıkılmadan inşaat şirketine sormalıdır. Tüketici, projenin yapılamama riskine karşı ancak bu şekilde kendisini koruyabilecektir."

Maketten konut alırken dikkat edilmesi gerekenler

Hatice Kolçak açıklamasında, "Tüketici, yapı ruhsatının olup olmadığını iyi araştırmalı. Satış vaadi sözleşmesi noterde düzenlenmeli ve tapuya şerh konmalı. Bina tamamlama sigortası yoksa bağlı kredi, teminat mektubu, hak ediş sistemi veya bakanlıkça onaylanan teminatlardan biri olmalı. Ön bilgilendirme formu bir gün öncesinde tüketiciye incelemesi için verilmeli ve yasal olarak konut ve projeyle ilgili detaylar olmalı." ifadelerini kullandı.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..