Emlak Vergisi ile ilgili tüm maddeler TBMM'den geçti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri kapsamında emlak vergi değerlerine dair diğer tüm maddeler onaylanarak resmen geçti.

Emlak Vergisi ile ilgili tüm maddeler TBMM'den geçti

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu görüşmeleri kapsamında emlak vergi değerlerine dair diğer tüm maddeler onaylanarak resmen geçti.

Emlak Vergisi ile ilgili tüm maddeler TBMM'den geçti
13 Ekim 2017 - 17:23

Gündemin önemli haberleirnden biri olan emlak vergi değerlerinde yeni bir hgelişme daha yaşanıyor. Emlak vergisi değerlerinde yüzde 50'lik geçmiş dönem zammın geçilemeyeceği TBMM'de kabul edilmesi sonrasında bugün emak vergisine ilişkin diğer tüm maddeler Plan ve Bütçe komisyonunda onaylandı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Ekim 2017 - İstanbul

İstanbul Beşiktaş, Şişli, Bakırköy ve Sarıyer gibi özellikle CHL'li belediyelerce emlak vergi değerlerine yapılan fahiş zamlar sonrasında vatandaşlardan gelen şikayetler hükümet nezdinde yankı bulurken, Başbakan Binali Yıldırım tarafından yapılan son açıklama sonrasında düğmeye basıldı.

2018 yılı için belediyeler tarafından belirlenen fahiş emlak vergileri nedeniyle vatandaş tarafından pek çok dava açılmış. Konunun sıkça gündeme gelmesi sonrası Başbakan Yıldırım bizzat olaya el atmıştı.

Başbakan Yıldırım, "emlak vergisinde bir önceki dönemde yapılan zammın yüzde 50'si geçilemeyecek" açıklamaları sonrasında hükümet torba yasaya emlak vergi değer artışlarına ilişkin taslağı hazırladı. Dün Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen emlak vergisine ilişkin değer artışına dair maddeler sonrasında kalan maddeler ise bugün Plan ve Bütçe Komisyonundan geçti.

Hazırlanan son taslam -maddelerine göre, emlak vergi değeri artışlarında, her 4 yılda bir yapılmak üzere Belediyelerin takdir komisyonlarınca 2017'de 2018 için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin 2017 için uygulanan birim değerlerinin yüzde 50'sinden fazlasını aşması durumunda, 2018'e ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 yılı için uygulanan asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin yüzde 50 fazlası esas alınacak.

2019, 2020, 2021 yıllarında bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, bu şekilde belirlenen değerler üzerinden hesaplanacak.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, kamuoyunda "torba tasarı" olarak  bilinen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapan Kanun Tasarısı kapsmaında çalışmalarda gün sonu itibariyle önemli konular hakkında maddler geçmeye devam etti.

Torba Tasarı ile alakalı önemli değerlendirmelerde bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, "Torba Kanundaki" elektronik  ortamda yurt dışından Türkiye'de hizmet sunanlara KDV bakımından Türkiye'de vergi  mükellefi olma zorunluluğu getiren düzenlemeye ilişkin, "Bundan sonra Türkiye'ye  elektronik ortamda hizmet sunanlarda, vergiyi beyan etme yükümlülüğünü sorumlu  sıfatıyla vatandaşın elinden alıyor, hizmet sunanın kendisine veriyoruz. Yeni bir  vergi getirmiyoruz. Komisyonda, iki gün içinde 45 maddesi kabul edilen, 3'ü geçici 130  maddeden oluşan tasarının görüşmeleri devam ediyor. Türkiye'ye devamlılık arz edecek şekilde bir hizmeti, nihai  tüketiciye doğru yapmak istiyorsanız Türkiye'de vergi mükellefi olmanız gerekir" dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum