Emlak Vergisi tasarısı Meclisten geçti

Emlak Vergisi tasarısı Meclisten geçti

Her 4 yılda bir Belediyelerin kurdukları komisyonlarca belirlenen emlak vergi değerlerine Meclis ayarı çekildi. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından görüşülen Bazı Vergi Kanunları ile Kanun ve KHK'larda değişiklik yapılmasına dair tasarı başta emlak vergisi olmak üzere mecliste kabul edilerek geçti.

13 Ekim 2017 - 08:46

Emlak vergisi değerlerinin yüzde 50'yi geçememesi için yeni tasarı Meclisten geçti. Başta Büyükşehirler olmak üzere, İstanbul'da 2018 yılı emlak vergisi için yapılan son emlak vergi değeri belirlenmesinde ortaya çıkan fahiş fiyatlar vatandaşı bezdirmiş ve son olarak Başbakan Binali Yıldırım'ın gündemine gelerek gereken neyse yapılacak denilmişti. Başbakan'ın emlak vergi değerlerine ilişkin artışların bir önceki dönemin yüzde 50'sini geçemeyecek açıklaması gerçek oldu ve tasarı Mecliste kabul edildi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 13 Ekim 2017 - İstanbul

Türkiye'de her 4 yılda bir belirlenmekte olan Emlak Vergilerine ilişkin taban değerler, belediyelerin belirlediği oldukça yüksek emlak vergisi değerleri sonrasında hükümeti harekete geçirdi. Vatandaşların isyanı, başta emlakpencerem.com olmak üzere emlak medyası tarafından sıkça gündeme geitrilmesi sonrasında mahkemeye koşan bölge sakinlerinin teppkileri hükümet kanadında karşılık buldu. Yeni yasa ve emlak vergisi değerlerinin belirlenmesinde yeni maddelerle bundan böyle  bir önceki dönemi için belirlenen değerlerin yüzde 50'sini geçemeyecek.

İlk olarak Başbakan Binali Yıldırım tarafından gündeme getirilen emlak vergisi değerlerinde yüzde 50'yi geçemeyecek olan değerlerin belirlenmesi için hazırlanan yeni tasarı Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe komisyonu'nda kabul edildi. Şimdi iş imzalara kaldı. İmzalar sonrasında Resmi Gazete'de yayımlanacak olan emlak vergisi tasarısı resmileşecek ve uygulamaya konulacak. Tasarı kapsamında 2018 yılı için Belediyeler tarafından belirlenmek istenen emlak vergisi değerleri bir önceki dönem yani 4 yıl önce kabul gören emlak vergi değerlerinin yüzde 50'den fazlası olamayacak. Böylece vatandaşların itirazları hükümetin bu hamlesiyle istenildiği gibi olmuş olacak.

Her 4 yılda bir elediyelerin takdir komisyonları tarafındna hazırlanan ve bir sonraki yıl sonrasında 4 yıl geçerli olan emlak vergisi değerleri yüzde 50 şartına bağlanmış olacak ve fahiş fiyatlarla emlak vergileri belirlenemeyecek. 2017'de 2018 için takdir edilen asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin 2017 için uygulanan birim değerlerinin yüzde 50'sinden fazlasını aşması durumunda, 2018'e ilişkin bina ve arazi vergi değerlerinin hesabında, 2017 yılı için uygulanan asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerlerinin yüzde 50 fazlası esas alınacak. 2019, 2020, 2021 yıllarında bina ve arazi vergisi matrahları ile asgari ölçüde arsa ve arazi metrekare birim değerleri, bu şekilde belirlenen değerler üzerinden hesaplanacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..