Milyonlarca eve `imar barışı`

Hükümet, Türkiye genelinde yaklaşık 16 milyon gayrimenkulü kapsayan Yapı Kayıt Belgesi verilmesi için yapılacak yeni düzenleme için düğmeye bastı. İmar affı gibi yeni düzenleme bir hafta içinde Meclis`e geliyor.

Milyonlarca eve `imar barışı`
Editor: Hakan A.
23 Nisan 2018 - 08:02 - Güncelleme: 02 Mayıs 2018 - 09:03

İmarsız alanlarda yapılan evler yıllardır büyük sorun halinde birikmiş vaziyette durmaya devam ederken, Hükümet kanadı bu imarı olmayan gayrimenkulller için ilk defa kapsamlı bir adım atmaya hazırlanıyor. İmar barışı adı altında ülke genelinde yaklaşık 16 milyon taşınmaz için imar barışı yöntemi ile yapı belgesi verilmesi gündemde. Bakan Özhaseki, "Bu ülkede yüzde 60 mülk sahibi devletle ihtilaflıysa buna bir çözüm getirmemiz lazım." dedi.

Milyonlarca imarı olmayan gayrimenkulleri kapsayacak yeni düzenleme kısa süre içerisinde meclis gündemine getirilecek. Büyükşehirler başta, sorunlu pek çok ilçede imar affı gibi düzenleme yolda. İşte imar barışına ilişkin flaş ayrıntılar...

Özellikle imarsız alanlar üzerinde kaçak yapılan taşınmazların çözümü için flaş bir hamle yapmaya hazırlanan Hükümet kanadı, kısa sürede bu sorunu çözmek için imar barışına hazırlanıyor.

Özellikle İstanbul, İzmir ve Ankara gibi büyükşehirlerde Sarıyer, Üsküdar gibi önemli yaşam merkezlerinde var olan kaçak ve imara aykırı olarak yapılan taşımnmazların bu sayede çözüm bulacağı ifade ediliyor.

Konuyla alakalı Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, tarafından verilen bilgiye göre, "hazırlanan Yapı Kayıt Belgesi çalışmaları çerçecesinde Türkiye'de hali hazırda 25-26 milyon civarında bağımsız birimin yüzde 60'ını kapsaması planlanıyor. Vatandaşlar bu yapılarını bize bildirdikten sonra belli bir ücreti ödeyecek. Şu anda 13 milyon bağımsız birimin devletle ihtilaflı durumda. Vatandaş nezdinde bu konu 6 aydır tartışılıyor. Çünkü 6 aydır biz çalıştığımız için bu dışarıya yansıdığından dolayı çok söylenmeye başladı. En son 2 haftadır da Kemal Kılıçdaroğlu bu çalışmayı ya bilerek veya bilmeyerek Pendik ile ilgili 'tapularınızı vereceğiz' vaadinde bulunmuştu." dedi..

Bakan Özhaseki açıklamasında, "İzmir'in yüzde 62'sinin Sarıyer ve Üsküdar gibi ilçelerde ise yapıların yüzde 80'inin bu kapsamda olduğunu anlatan Özhaseki, şöyle konuştu: "Adam 10 katlı apartman yapıyor, bahçesinde 50 metrelik bir taşkınlık var diye tüm binayı yıkmak doğru olur mu? Ama kanun hem ceza yaz, hem yık diyor. Belediyeler ne yapıyorlar? Müfettişler geliyor, 'Bu binalar ne oluyor?' diyor. Birbirimizi kandırmaya devam ediyoruz böyle. Belediye başkanı savunmasında 'Onların hepsini ben tespit ettim' diyor. 150 bin tane konut varsa kendi bölgesinde 140 bin tanesi bu durumda. '140 bin taneyi yıkacağım ben niyetim var' diyor. İhaleye çıktığında da kimse gelmiyor. 'Üç ay sonra yine ihaleye çıktım yine yıkamadım. 10 kere denedim, kimse yıkamıyor' diyor" diye konuştu.

Özhaseki, "Deprem tehlikesine karşı bu krediyi kullanacağız. Belediyelere yüzde 0 faizli bu paradan dönüştürecekleri yerler için para vereceğiz. Ancak belediye bizlere geldiğinde yerli ve yüzde 100 milli olan firmalardan malzeme kullanacağını taahhüt edecek. Onlar da dönüşüm işinde kullanacaklar. 3 sene sonra bu parayı geri isteyeceğiz ve döndürmeye devam edeceğiz. Burada müthiş bir gelir var. Çalışmayı Meclis kapanmadan getireceğiz" ifadelerini kullandı.

Kaynak : Sabah

2018 İmar Affı ile alakalı son dakika haberleri;

Milyonlarca eve `imar barışı`

- ``2018 İmar Affı`` yolda!

- Konut kredisi faiz oranları için `müdahale` sinyali

- İNDER Başkanı Durbakayım`dan flaş`İmar Barışı` açıklaması

- Başbakan Yıldırım`dan İmar Barışı açıklaması; `Yaptığımız bir imar affı değil`...