Hakan AMAN

Hakan AMAN

Genel Yayın Koordinatörü

``2018 İmar Affı`` yolda!

24 Nisan 2018 - 09:16 - Güncelleme: 02 Mayıs 2018 - 09:05

Hükümet 2018 İmar Affı için düğmeye bastı. Binanıza metrekare bazında nasıl iskan alacaksınız? Fiyatları ile imar barışı ayrıntıları...

Haftanın tartışmasız en önemli konusu milyonlarca yapıyı ilgilendiren 2018 İmar Affı (İmar Barışı) oldu/olacak.... Hafta boyunca konuşulmaya ayrıntıları belli oldukça yorumlanmaya devam edecek önemli bir husus. Peki nasıl yapılacak bu imar affı...

Garimenkul sektöründe bir hızlanma söz konusu. Seçim tarihinin alınması, siyasi gelişmelerin yoğunlaşması, ekonomik olarak hükümet tarafından yapılan hamleler... Gündem yoğun... Her an bir gelişme yaşanıyor. Seçimler bitene kadar son dakika gelişmeleri bitmez. 

Diğer taraftan vatandaşın yıllardır heyecanla beklediği İmar Affı'da gündeme girdi. Söz konusu olan milyonlarca kaçak bina... Büyük bir af.

Yıllardır kangren haline gelen imarsız kaçak yapıları yakından ilgilendiren, mülk sahiplerini heyecanlandıran bir gelişme yaşandı. İmar barışı olarak atfedilen çalışma için düğmeye basıldı. Hükümet, milyonlarca taşınmaz için imar barışı yöntemi ile iskanlı hale getirecek.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar barışına ilişkin tüm ayrıntıların üzerinde çalışmasını sürdürüyor ve oldukça kısa bir sürede çalışma tamamlanarak Meclis'te onaya sunulacak. Ve sonrası ise iskan için hızlı bir süreç başlayacak. Kaçak yapılmış binalarda oturanlar, iskan alamayanlar metrekare başına ödeyecekleri ücretlerle hızla iskanlarını alabilecekler ve tapularına kavuşabilecekler.

Duyuruyu ilk yapan müjdeyi ilk veren isim ise Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki oldu. Emlak medyasının yakından takip ettiği gelişmede ilk bilgiler gelirken, ayrıntılar da netleşmeye başlamış durumda. Türkiye genelinde 16 Milyona yakın bir taşınmazın bu yöntem sayesinde imar affına uğraması söz konusu.

İmar barışı çalışması taslak halinde ve Bakanlık üzerinde çalışıyor. Kısa süre içerisinde ise Meclis gündemine getirilecek. İmar Barışı düzenlemesi sayesinde kaçak yapılaşma sorununun çözümü için çürük olmayan bağımsız birimlerde vatandaş imara ve iskâna aykırılığını bildirecek, cüzi bir ücret ödenmesi karşılığında kayıt altına alınacak ve tapusuna, iskanına kavuşabilecek. Söz konusu ücretler ne kadar olacak sorusu ise en fazla sorulan sorular arasında.

Şimdilik mevzubahis rakamlar basına yansıyan kadarıyla metrekare birim başına bir ücret öngörülmüş durumda.  İskan, bina inşaat maliyetinin yüzde 3’ü karşılığında olacak şekilde bir hesaplama ile ortaya çıkacak. Bu da 100 m2 ev için ortalama 1896 lira seviyelerinde başlangıç gösterecek gibi gözüküyor. 

Yakın bir zamanda İmar Barışına dair tüm ayrıntılar ortaya çıkacakve vatandaşım merakı giderilecek. Şimdi gözler ise taslağın tamamlanmasıyla birlikte Meclis'ten yasalaşarak çıkması...

Bizlerde emlakpencerem.com olarak gelişmeleri an be an haberlerimizde İmar Affı ve gelişmelerine yer vermeye devam edeceğiz. 

Yapı Kayıt Belgesi nedir?

2018 İmar Barışı ile alakalı son dakika haberleri;

İmar barışı neyi kapsıyor?

Milyonlarca eve `imar barışı`

``2018 İmar Affı`` yolda!

Konut kredisi faiz oranları için `müdahale` sinyali

İNDER Başkanı Durbakayım`dan flaş`İmar Barışı` açıklaması

Başbakan Yıldırım`dan İmar Barışı açıklaması; `Yaptığımız bir imar affı değil`...

YORUMLAR

  • 0 Yorum