Riva arazisi için sözleşme imzalamayan firmadan flaş açıklama

Riva arazisi için sözleşme imzalamayan firmadan flaş açıklama

Emlak Konut GYO'nun ihalesi sonrasında gündeme bomba gibi düşen Galatasaray'ın Riva arazisinde sözleşme imzalamayan Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı neden imza atmadıklarını yaptıkları açıklama ile duyurdu.

18 Ağustos 2017 - 08:49

Gündemi meşgul eden Riva arazisinde gerçekler ortaya çıktı! Türk spor kulüplerininden Galatasaray için büyük önem arzeden Riva arazisinde sıcak gelişmeler yaşanmaya devam ederken, Emlak Konut ile sözleşme imzalamayan ihalenin kazananı firmadan son dakika açıklaması yapıldı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 18 Ağustos 2017 - İstanbul

Gayrimenkul sektörünün en büyük proje geliştiricisi Emlak Konut Gayrimenkuyl Yatırım Ortaklığı (GYO) ve Galatasaray arasındaki anlaşma gereği gerçekleştirilen Riva arazisinde sorunların nedeni belli oldu. İhaleyi kazanan Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı sözleşme imzalaması gereken son günde imzayı atmamış ve ihaleyi kaybetmiş oldu. Gelinen son durumda Yılmaz İnşaat Taahhüt ve Ticaret AŞ'nin teklifi olan rakamn 3 milyar 808 milyon lira ile toplam gelir ve 952 milyon lira şirket payı teklifi ile ikincilikte yer alış ve son karar ile Emlak Konut ihaleyi bu firmaya devretti.

Riva ihalesini en yüksek ikinci teklkifi veren firmaya verme kararı alan Emlak Konut GYO durumu KAP açıklaması ile kamuoyuna duyurmuştu. Yaşanan son gelişmeler sonrasında gözlerin çevrildiği ortaklık ise bir açıklamada bulunarak sözleşme imzalamamalarının nedenlerini duyurdu. Söz konusu Fema İnşaat ve KLV İnşaat İş Ortaklığı tarafından yapılan açıklamada, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı imar değişikliği" olarak öne sürüldü.

Firma açıklamasında, "Bakanlık arafından gerçekleştirilen son imar değişikliği nedeniyle Yaklasık 50 bin metrekarelik pazarlanabilir alan kaybı olduğu anlaşılmaktadır. Bu durum yazıyla Emlak Konut GYO'ya bildirilmiş ancak buna rağmen ihale şart ve koşullarında revizyona gidilmemiş, aksine iyileştirme talebimiz reddedilerek, mevcut olumsuz koşullara iş ortaklığı tarafından katlanılması gerektiği kanaatiyle sözleşme imzalanması istenmiştir. Mevzuat değişikliği nedeni ile emsale esas inşaat alanındaki azalma nedeni ile şirketimizin dahil olduğu iş ortaklığı mağdur duruma düşmuştür. Gelinen son durumda hukuki yollar ile hakkımızı arama konusunda yasal girişimleri başlattığımızı bildirir, saygılar sunarız." ifadelerine yer verildi.

Yapılan bu son açıklama sonrasında ihalede değişen bir durum olmadı ve Emlak Konut ihaleyi en yüksek ikinci teklifi sunan firmaya devretti. Firmanın açıklamalarına ise Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki tarafından ne cevap verileceği ise şimdiden merak konusu.