Yusufeli Barajı ve HES dünyanın en yüksek üçüncü barajı...

Yusufeli Barajı ve HES dünyanın en yüksek üçüncü barajı olarak yükseliyor

Artvinde yapımı hızla süren Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) inşaatı bittiğinde dünyanın en yüksek üçüncü, Türkiye'nin ise en yüksek barajı olacak.

15 Eylül 2017 - 08:46

Mega projeleri bir bir hayata geçiren Türkiye, dev projelerde devam eden inşaatlar ve alacağı ünvanlarla gerek ülke, gerekse Dünya'da büyük ses getirmeye devam ediyor. Bu çerçeve'de Artvin ilinde süren dev baraj inşaatı da bunlardan biri. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 15 Eylül 2017 - İstanbul

Hizmet vermeye başladığında kendi sınıfında dünyanın en yüksek üçüncü, Türkiye'nin ise en yüksek barajı unvanı ile anılacak olan Artvin il sınırları içerisinde yapımı büyük bir hızla süren, Yusufeli Barajı ve Hidroelektrik Santrali (HES) 270 metrelik yüksekliğiyle dikkatleri üzerine topluyor.

Dev projenin inşaat çalışmaları ise Artvin'de sürerkeni "çift eğrilikli ince kemer baraj" tipinde inşa ediliyor. Tamamlandığında ise 540 megavat kurulu güce sahip olacak olan Yusufeli Barajı ve HES, her yıl bir milyar 827 milyon kilovat saatlik enerji üretimiyle Türkiye ekonomisine yılda 450 milyon lira katkı sağlaması ve kendisini 7 yılda amorti etmesi hedefleniyor.

Devasa projenin inşaat çalışmalarında şimdiye kadar Yüzde 64 oranında bir fiziki gerçekleşme sağlanırken, barajda bugüne dek 350 bin metreküplük beton dökümü yapıldığı ifade ediliyor. Sadece barajın gövdesinde kullanılacak toplam beton miktarının ise 4 milyon metreküpü bulması bekleniyor. Bu da 50 bin adetlik 150 metrekare büyüklüğünde konuta eşdeğer bir beton dökümü olarak öne çıkan ayrıntılardan biri.

Günün son dakika emlak haberleri ve diğer önemli gelişmeleri alttaki bağlantılardan inceleyebilirsiniz.

 

Haberin videosu

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..