Temel İhtiyaç Destek Kredisi başvurusu yapıp cevap almayanlar dikkat! Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası 10 Bin TL kredi başvuru sonuçları ne zaman geliyor?

6 ay ödemesiz 36 ay taksitle bireysel temel ihtiyaç kredisi desteği imkanı sunan Halkbank, Ziraat Bankası ve Vakıfbank geçen bir haftanın ardından ağır ağır kredi vermeye devam ediyor. Vatandaş ise başvurusuna cevap, sorularına yanıt bekliyor.

Temel İhtiyaç Destek Kredisi başvurusu yapıp cevap almayanlar dikkat! Halkbank, Vakıfbank, Ziraat Bankası 10 Bin TL kredi başvuru sonuçları ne zaman geliyor?
Editör: Hakan A.
10 Nisan 2020 - 13:08 - Güncelleme: 19 Nisan 2020 - 10:46
Kamu Bankaları üzerinden internet ve SMS yöntemiyle Temel İhtiyaç Kredisi başvuru yapan yapmayan herkesi yakından ilgilendiren haber... Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank 10 Bin TL, 7500 TL, 5 Bin TL kredi şartları ve başvuru süreci hakkında yeni gelişmeler yaşanıyor. Temel ihtiyaç kredisi başvuru sonuçları olumlu ve olumsuz dönüşler neden geç yapılıyor? 

Ekonomi Haberleri  - 10 Nisan 2020 - İstanbul


Yüzde 80'i Devlet destekli olarak 3 kamu bankasından bireysel temel ihtiyaç kredisi başvurularında süreç hızla ilerlerken, evlerinde çaresizce başvuru sonuçlarını bekleyenler için geri dönüşler başladı mı? Kamu bankalarından devlet destekli temel ihtiyaç kredisi başvurusu yapanlar için başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak? 10 Bin TL'ye kadar temel ihtiyaç destek kredisi için başvuru yapanları yakından ilgilendiren bilgiler.

Özel Bankalar (Garanti BBVA, TEB, YKB, İş Bankası, İNG, QNB Finansbank, Akbank) 10 Bin TL'ye kadar ihtiyaç destek kredisi verecek mi? Bakan Albayrak ne dedi?Ziraat Bakası, Halkbank ve Vakıfbank Türkiye genelinde Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında, devlet tarafından yüzde 80 destekli temel ihtiyaç destek kredisi başvurusu almaya devam ediyor. Şimdiye kadar yapılan kredi başvurularında rakam 4 Milyonu aşmış durumda. Bankalar ise kredi sürecinde incelemelerini sürdürüyor. Vatandaş ise çaresizce evlerinde kredi hakkında gelecek olumlu ve olumsuz cevapları bekliyor.

Temel ihtiyaç destek kredisi için sicil kaydı bulunan, kredi, kredi kartı ve çek gecikmeleri bulunan bulunmayan herkes başvuru yaptı. Sonuçlar ise yavaş yavaş vatandaşa iletilmeye başlandı.Koronavirüs salgını nedeniyle tüm Türkiye evlerinde salgının geçmesini, hükümet tarafından alınan önlemleringevşetilmesini bekliyor. Diğer taraftan işini kaybeden, iş yerini kapatan ve kayıt dışı olan hiç bir geliri bulunmayanlar ise devletin uzatacağı yardım elini bekliyor. Bu çerçevede Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ekonomik destek planında vatandaşları rahatlatacak önemli destekler yer aldı. Bunların en önemlisi ise şüphesiz Vakıfbank, Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından sağlanan 6 ay ertelemeli temel ihtiyaç kredisi oldu. Vatandaş hemen başvurusunu yaptı ve beklemeye başladı. 10 Bin TL'ye kadar olan temel ihtiyaç kredisi üç kamu bankası tarafından verilecek. Başvuru şartları ise kafaları karıştırdı. 

10 Bin TL'ye kadar nakit ihtiyacını karşılamayı temel ihtiyaçların giderilmesi adına sağlayacak olan temel ihtiyaç destek paketi sayesinde koronavirüs salgını nedeniyle evlerinde oturan vatandaşların önemli bir bölümünün ihtiyaçlarının karşılanması hedefleniyor. Temel İhtiyaç Destek Kredisi başvuruları büyük bir hızla devam ediyor. Ziraat bankası, Halkbank ve Vakıfbank hanehalkı geliri 5 Bin TL ve altında olan her vatandaş için (aile başına bir kişi olmak üzere) 10 Bin TL'ye kadar kredi imnkanı sunmaya başlandı.

36 ay sabit ödeme imkanı ile, hanehalkı gelirinin beyan edilmesi ve 5 Bin TL, 7500 TL ve 10 Bin TL olmak üzere Devlet destekli Temel İhtiyaç Kredisi başvuruları Halkbank internet şubesi ve SMS yöntemiyle, Ziraat Bankası internet şubesi ve SMS yöntemiyle, Vakıfbank internet şubesi ve SMS yöntemleriyle hızlıca yapılabiliyor. Bakan Berat Albayrak tarafından açıklanan son rakamlara göre 4 milyonu aşkın bir başvuru yapıldığı ifade ediliyor.

Kredi başvuru sonuçları ne zaman açıklanıyor?

Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası kanallarından temel ihtiyaç kredisi başvurusu yapanlar en fazla kredi sonuçlarının oldukça geç açıklanmasından şikayetçi. Türkiye'nin dört bir yanında vatandaş ve esnaf evinde salgından korunuyor. Kamu bankalarında çalışanlar ise vatandaşın oluşturduğu talebe yetişmeye çalışıyor. Banka çalışma saatlerinin değişmesinden sonra kredi değerlendirmelerinde süreç uzadı. Bankalar daha önce yapıldığı gibi kredi başvurularına otomatik algoritma ile cevap vermiyor. Olağanüstü durum nedeniyle içinde bulunduğumuz süreçte herkesin bu kredilerden faydalanabilmesi adına  başvurular tek tek incelenerek, kamu bankalarının belirlediği ve esneklik sağladığı kriterlere göre belirleniyor. Bankalar ise bu kriterlerin ne olduğunu açıklamıyor. Vatansaşa ise sabırla beklemek kalıyor. 

Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank görevlendirildi. Kamu banbkaları vatandaşa ihtiyaç kredisi vermeye başladı. Temel İhtiyaç Destek Kredisi 5000 Lira, 7500 Lira ve 10000 Lira olmak üzere, 0.49 faiz oranı ile 36 ay vade seçeneği ile 6 ay ödemesiz olarak vatandaşa sunuluyor. 


Temel Destek İhtiyaç Kredisine kimler başvurabilir?

Hanehalkı içinden bir kişi olmak üzere, aylık geliri 5 Bin TL'nin altında olan her aile bireyi başvuru yapabilecek. 

Temel İhtiyaç Destek Kredisi limitleri ve geri ödeme bilgileri ise en çok merak edilen konulardan. 

 • 10 Bin TL kredi kullanan vatandaş; ilk altı ay boyunca ödeme yapmadan, 30 ay boyunca her ay 376 TL ödeme yaparak krediyi tamamlamış olacak.
 • 5 Bin TL kredi kullanan vatandaş ise; ilk 6 ay geri ödeme yapmaksızın, 30 ay boyunca 188 TL ödeme yapacak.
 • 7.500 TL kredi için geri ödeme bilgilerinde ise 6 ay ger ödemesiz, 30 ay vade ve aylık ödeme tutarı 282 TL olacak.

Temel İhtiyaç Kredisi Bavuru sonuçları kredi yanıtları gelmeyenler, istediği krediyi alamayanlar, kredi, başvurusu yapması sonrasında başvuru yanıtı gelmeyenler dikkat!


Yorumlarınızı alt bölümden yapabilirsiniz.

Temel ihtiyaç Kredisi hakkında yorum yaparken dikkat! Hakaret içeren yorumlara yer verilmeyecektir. Yorumlarınızda bu soruları kullanabilirsiniz.
 • - Hangi bankadan kredi başvurusu yaptınız?
 • - Kredi başvurusunu ne zaman yaptınız?
 • - Siciliniz bozuk mu; kredi, kredi kartı borcu, icra vs... var mı?
 • - Ne kadar kredi için başvuru yaptınız?
 • - Hanehalkı gelirinizi doğru girdiniz mi?
 • - Ne kadar kredi çıktı?


YORUMLAR

 • 15 Yorum
 • vildan güden
  7 ay önce
  2 ay önce ziraattan destek kredisi yaptım. çalışan ve sigortalı olmama ragmen hala 'Değerli müşterimiz, Başvurunuz değerlendirme aşamasındadır. Değerlendirme sonrası süreç hakkında SMS ile bilgilendirme yapılacaktır. Sağlıklı günler dileriz.' yanıtını alıyorum. Bunun sebebi nedir
 • Murat muhcu
  9 ay önce
  Kaç zamandır bekliyorum hergun bir umutla bakıyorum sonuçlara ama halan bı cvb yok 3 senelik evliyim bu krediye ihtiyacım var sicilim bozuk nolur artık biri bir cvb versin
 • Yüksel kadan
  7 ay önce
  3 bankalara gittim hepsi de bana temel destek ve ihtiyaç kredisinin kalktığını söylediler hemde haziranın birinden itibaren kaldirilmiş
 • isa bozdemir.
  9 ay önce
  halkbankası imzalarımı aldı msj gelince kredimi kullanırsın dediler ama daha hiç bir haber yok buna el atılmasını istiyorum.
 • hande
  9 ay önce
  halkbanka müracaat ettim emekli maasimi oradan alıyorum icralık olduğum için bana destek kredisi talebim onaylanmadi ancak maliye bakanin acıklamasina göre sözkonus banka icralık olanlarada kredi vericeni söylemisdi sözün kısasi icralık olan veya borcu olana asla hiç bir banka kredi vermiyor keske insanlari bu sekilde ümitlendirilmese
 • esra karabulut
  9 ay önce
  mrblar ben nisanın 2'de başvuru yaptım ama halan sonuç olumlu yada olumsuz gelmedi ve gerçekten uzun bir süre 1 ay ve sinir bozucu
 • Kenan payam
  9 ay önce
  Ben kenan payam nisanin 10 kredi basvurdum daha degerlemede yazi 23 gun oldu sonuc yok arkadasim 11 basvurdu onaylandi ben hale degerlendiriyo
 • ...
  9 ay önce
  Bak burası çok önemli. 0 elde 0
 • EROL
  10 ay önce
  SAHTEKARLIK BU DEDİĞİ GİBİ OLMUYOR BAKANIM.10 DEYİP 3 EDÜŞÜRÜYOR.BU İŞ BANKANIN MI SAHTEKARLIGI NE?
 • mustafa kemal
  10 ay önce
  ben bu işden bişey anlamadim işe gidmen yasak iş veren diyo ücretsiz kredi bas vuruyoruz o da yok ama kredi evi arabasi olana cikiyo bişeyimiz yok işciyiz ne kazanırsak o bize yok bu vurus olayı karişdirir olayi aga en son fakirler ya zenginlere saldirir yada artik boka sarar
 • yalan
  10 ay önce
  10 gösterip 3 veriyolar....
 • cevdet
  10 ay önce
  nerdeyse 10 gün olacak cevap bile gelmedi diğer işleri gibi bu da fıs
 • hande
  10 ay önce
  halkbank onaylamiyor icralık olanlari medyada hiç birsey gözetilmeden ihtiyac sahiplerine verilecek denmisdi
 • adem
  10 ay önce
  verdikleri birşey yok tam 1 haftadır cvp bekliyordum 3 bin tl veriyok diyorlar alın 3 bin tlyi...
 • Zeki sen
  10 ay önce
  Vatandaş bu konuyla ilgili açıklama bekliyo nedense bir türlü açıklama yapilmiyo yetkililer bir zahmet konuyla ilgili bizleri bilgilendirmenizi saygı ile arz ederim ..rn Gereğini bilgilerinize arz ederim 11.04.2020 Zeki sen