2013 inşaat sektöründe neler yaşandı?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

2013 inşaat sektöründe neler yaşandı?

31 Aralık 2013 - 11:47

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

İnşaat-gayrimenkul sektöründe neler yaşandı üzerinden şöyle bir geçmekte fayda var. 2012' de sektörü ilgilendiren çok önemli kanunlar çıktı.

Kentsel dönüşüm, mütekabiliyet, 2B, konutta KDV oranlarının değişmesi gibi. Bu yıl  inşaat firmaları yeni kanunlara hem adapte olmaya  hem de yeni projeler üretmeye devam etti. Öyleki sektör ilk altı aylık dönemde, 2012 yılına göre  yüzde 6,8 oranında büyüdü.  Bu veriler ile sektörün  Gayri Safi Yurt İçi Hasıla İçerisindeki payı altı aylık dönemde % 6,0 oldu.

Diğer taraftan konut satışlarında da ciddi büyüme var..

2012 yılında 701621 adet konut satılmıştı. 2013 te ise bu rakamı ilk üç çeyrekte yakaladık. Yılı kapatırken konut satışının bir milyonun üzerinde olmasını bekliyoruz. TÜİK yakın zamanda  konut satışı rakamlarını açıklayacaktır.

2013'ün ilk altı ayında konut kredi faiz oranları oldukça düşüktü. 0,60 bandına kadar gerileyen krediler konut satışlarını artırmıştı. Faiz oranları FED in politikaları ve gezi olaylarının başlamasından sonra yukarı doğru gitmeye başladı. Şu an yüzde bir seviyelerinde.

Emlak fiyatlarında bölgeye göre yüzde 15-35 arası artış yaşandı.. Bu artışlarda daha çok metro, metrobüs, marmaray gibi ulaşımın rahatladığı bölgelerde yüksek olduğunu görüyoruz.

Emlak'ta balon var mı? sorusu en çok bu yıl soruldu. Soruya müteahhitler hayır yok derken halkın cevabı balon vardır oldu.

2013 yılında kentsel dönüşüm çalışmaları ile beraber, yeni projeler de hız kesmeden devam etti. Konutta KDV oranları değişmiş olsa da halen eski ruhsatlı konut projeleri yüzde 1 KDV oranı ile satış yapmaya devam etti. Bölgesel arz fazlalıkları göze çarpsa da, yapılan kampanyalarla, ödeme kolaylıkları ile her proje kendini sattırdı.

Sektörün en büyük sorunu arsa. Arsa maliyetleri yüksek özellikle büyük şehirlerde. Dolayısıyla bir türlü ev sahibi olamayan kesim alt gelir gurubu dediğimiz C segmenti tepkili ve ev sahibi olmakta zorlanıyor. Onların sesi bu yıl daha fazla çıktı. En azından tepkilerini ve taleplerini bana duyurmayı başardılar.

İnşaat-Gayrimenkul sektöründe yapılan ve yapılacak yeni yasal düzenlemeler devam ediyor. Yılı kapatmadan Yeni imar yönetmeliği, Yeni Tüketici Kanunu yasalaştı.Tüketici kanununda maketten satışa yeni düzenlemeler, tamamlama sigortası, yapı ruhsatı alınmadan satışa başlanılmaması, iflasta alıcının hakkının korunması, 14 gün içinde sebepsiz cayma hakkı gibi düzenlemeler var.. Önümüzdeki yıl yeni başlayacak projelerde kendini göstermeye başlayacaktır.

Yabancılara gayrimenkul satışında halen Avrupa'ya daha fazla mülk satıyoruz. Ancak Avrupa'daki ekonomik kriz nedeniyle inşaat firmaları paranın olduğu körfez ülkelerindeki Arap vatandaşlara mülk satmaya, tanıtım,fuar gibi organizasyonlara yöneldi. Önümüzdeki yıllarda Arap vatandaşları ülkemizde daha fazla görmeye başlayacağız.

Üzerinde halen çalışılan önemli bir konu önümüzdeki yıl yasalaşacaktır. Gayrimenkulde vergi konusu...  5 yıl boyunca elinizde tutup sonradan sattığınız gayrimenkuller için değer artış kazancı ödenmiyordu. Yeni düzenleme yasalaşırsa 10 yıl boyunca kademeli olarak sattığınızda vergi ödeyeceksiniz.

100 milyar Dolar'ın üzerinde büyüklüğe sahip İnşaat sektörü ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayan sektörlerinden biri. İnşaat, gayrimenkul  ve alt sektörleri 2 milyonun üzerinde  istihdam sağlıyor. İki yüz alt sektörü içinde besliyor. Milyonlarca insan ve aileleri ekmek yiyor. Dolayısıyla önümüzdeki yıl sektör büyümeye devam edecek.

Ülke ekonomisinin lokomotif sektörü haline gelen inşaat- konut yapılan yasal düzenlemeler, yeni kanunlar ve  büyük yatırımlar ile şekilleniyor, destekleniyor. Müteahhitlerin büyük kısmı kentsel dönüşüm projelerine yoğunlaşmaya devam ederken, yine bir kısmı o kadar insanla uğraşmak, ikna etmek zor olduğunu düşünerek yeni projelerle uğraşacaklar. Ancak kentsel dönüşümdeki vergi muafiyeti, kdv oranın yüzde bir olması, satışa çıkacak konutların rahat satılacağı gibi nedenlerden dolayı iştah kabartıyor. Dolayısıyla kentsel dönüşüm özellikle yerel seçimlerden sonra patlayabilir.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum