Büyükşehir olunca, emlak vergi yüküde büyük olur
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Büyükşehir olunca, emlak vergi yüküde büyük olur

12 Ocak 2015 - 16:22 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:08

Büyükşehir olunca emlak vergisi yüküde büyük olur!

Her yıl arsa ve binaların emlak vergi değeri  “yeniden değerleme oranı”nın yarısı kadar (Bakanlar Kurulu bu oranı iki katına kadar çıkarma yetkisine sahip) artırılır. Aralık ayında açıklanan ve resmi gazetede ilan edilen yeniden değerleme oranı yüzde 10,11 oldu. Bu oran 2015 yılı için vergi artışlarında kullanılacak. Emlak vergisinde ise 2015 yılı için yüzde 5 artırımlı (yeniden değerleme oranının yarısı kadar) uygulanacak. Bu, şu demek geçen sene emlak vergisi için ne ödediyseniz bu yıl üzerine yüzde 5 ilave edilmiş şekilde ödeyeceğiz.

Yeniden değerleme oranı ve vergi artışları her yıl TÜİK'in belirlediği Yurtiçi Üretici Fiyat Endeksi'nin Ekim ayındaki 12 aylık ortalamalarına göre belirleniyor. 

Geçen yıl durum çok karışıktı zira 4 yılda bir yapılan emlak vergi değer artışları 2014’te uygulanmıştı. Bir daha 4 yıl sonra tekrar vergi değerleri hesaplanacak. O zamana kadar her yıl açıklanan “yeniden değerleme oranı” nın yarısı kadar emlak vergisi artırılmış şekilde ödeniyor olacak.

Bu yılki en büyük şoku henüz büyükşehir olan 14 ilimiz yaşayacak. Aydın, Balıkesir, Denizli, Hatay, Manisa, Kahramanmaraş, Malatya, Mardin, Muğla, Ordu, Tekirdağ, Trabzon, Şanlıurfa ve Van 2015’te emlak vergisini yüzde 100 artırımlı ödeyecek. 

2012’te resmi gazetede yayınlanan ve 30 Mart 2014 yerel seçimler sonrası büyükşehir statüsü kazanan 14 ilimiz, bu yıl emlak vergilerini iki katı ödeyecekler. Bunun sebebi ise emlak vergi oranlarının büyükşehirlerde diğer illerimize göre iki katı olması. Normalde konut için ödenen binde 1 emlak vergisi büyükşehir olunca binde 2 ödeniyor. Bu oran işyerleri için binde 2’den binde 4’e çıkıyor. Büyükşehir olunca arsa için binde 6, araziler için ise binde 2 olarak oran uygulanıyor.

Hatice Kolçak

twitter.com/haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum