Devre Mülk alırken dikkat edin dolandırılmayın
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Devre Mülk alırken dikkat edin dolandırılmayın

04 Temmuz 2016 - 15:12 - Güncelleme: 05 Temmuz 2016 - 19:34

Devre Mülk konusu ne yazık ki, Türkiye’de bir dolandırıcılık yöntemi olarak kullanılıyor. Telefon, radyo, televizyon, gazete, internet gibi aklınıza gelen her türlü iletişim aracından faydalanan dolandırıcılar genç, yaşlı, evli, bekar demeden herkesi ağlarına düşürebiliyorlar. Genelde  “Bedava tatil kazandınız” ya da “Hafta sonu otelimizde ücretsiz konaklama kazandınız” gibi söylemlerle ulaştıkları insanları davet ettikleri yerde bir şekilde ikna ediyorlar. Belirlenen konsepte göre ikna yöntemi seçilip sonuçta istediklerini alıyorlar. 

İki yıl önce bir inşaat firması termal suyu olan devre mülk olarak satılacak bir proje için bana danıştığında, yapmamaları konusunda tavsiyede bulunmuştum. Dürüst olsanız bile genel olarak bu işi yapanlar art niyetli olduğundan yıllardır devremülk satışlarında insanlarımızın ağzı çok yandı ve yanmaya devam ediyor. Dolayısıyla geldiğimiz noktada devremülk algısı kötü bir algı. Bir daire birden çok kişiye bölünerek satılabilir olduğundan hem rahat ve çabuk para toplanabilen hem de  bir daireden iki hatta üç kat para kazanılabilen bir sektör olması, devre mülk satışını cazip ve dolandırıcıların kullandığı bir yöntem  yapıyor. 

Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre 15 günden az tapu devri yapılamaz. Devre Mülk satışlarında ise bu sürenin 3-5 günlere düştüğünü görüyoruz. Kanunlara uymayan yasak bir eylem gerçekleşiyor her yönüyle aslında. Buna bir dur demek gerekiyor. Yurt içinden insanları kandırmak yetmiyormuş gibi yurt dışından da şikayetler geliyor. Geçen yıl yurt dışında yaşayan amcamın eşide bu tuzağa düşenlerden. Bir şekilde biz olmasak da etrafımızda tanıdık dost ve arkadaşlardan bu tuzağa düşenlerin önüne geçemiyoruz.

Devre Mülk satış fiyatları normal bir yazlık veya konuta göre çok ucuz olduğundan tüketiciye cazip geliyor. Tüketici de en nihayetinde rakam değeri küçük ve karşılığında satılabilir, kiralanabilir ömür boyu kullanabileceği ve tapusu olan bir mülk alacağı için ikna oluyor. Piyasada 2-3 bin liraya kadar devremülk satışı yapanlar var. Kredi kartıyla çekmek hatta bu rakamı kredi kartı ile taksitlendirebilmek tüketiciye çok cazip geliyor. Bizde diyoruz ki aman dikkat! Rakamın cazibesine kanmayın dolandırılmayın.. Kaç para olursa olsun cebinizden çıkan bir para var. Üstelik elinizi verdiniz kolunuzu kaptırabilirsiniz.

Ne yapmak gerekiyor? Elbette öncelikle devremülk alınacaksa çok araştımak ve çok düşünmek gerekiyor. Gidip görmediğiniz, yerini bilmediğiniz ve tanımadığınız inşaat firmalarının yaptığı devre mülk satışlarından uzak durmalı, telefon, televizyon, radyo gibi iletişim araçları ile size ulaşan satıcılara itibar etmemelisiniz. Hele kredi kart bilgilerinizi avans çekmek için sakın vermeyin. Bedava tatil kazandınız gibi mesajlardan uzak durun. Kimse kimseye bedava hiç bir şey vermez.  

Ucuz  gibi görünse de bu devremülk fiyatları ( 2 bin liraya devremülk satan var) bu riski satın almayın. Nitekim satıcının ikna yöntemi veya projenin cazibesi karşısında çoğu tüketici “aman ne olacak” diyerek bile bile lades yapıyor.Yerini görmeden karar vermeyin. Nitekim proje anlatıldığı gibi deniz kıyısında değil yolu olmayan in cin top oynayan bir yerde olabilir.

Teslim edilse bile devremülk projelerinin genelde aidatları çok yüksek. Kullanmasanız bile bu aidatları ödemek zorunda kalabilirsiniz. Çoğu zaman gitmesek bile ödemek zorunda olduğumuz bu aidatları önceden bilmek gerekir. Bu nedenle yönetim planını okumadan karar vermeyin. Sözleşme aşamasında yönetim planını isteyin.

Devre Mülk sözleşmesinin hukuken geçerli olması için noterde düzenlenmesi gerekir adi yapılan sözleşmelerin geçerliliği yoktur. Hakkınızı koruyamazsınız.

Sözleşme imzalandıktan sonra ilk 14 gün cayma hakkınız bulunuyor. Hiç bir sebep göstermeden ve hiç bir cezai şart ödemeden cayabilirsiniz. Ayrıca teslim tarihine kadar sözleşmeden dönme hakkınız her zaman bulunuyor.

İmzaladığınız senetlerin nama yazılı olması ve her taksit için ayrı ayrı düzenlenmesi gerekir. Senetlerin arkasına “nama yazılıdır ciro edilemez” ibaresinin yazılmasıyla beraber senetler 3. kişilere karşı ciro edilemeyecektir. Projenin yapılmaması ve teslim edilmemesine karşı kendinizi korumaya alabilirsiniz. 

Not: Hatice Kolçak'ın 4 Temmuz 2016 tarihli "Devre Mülk alırken dikkat edin dolandırılmayın?" köşe yazısı bir emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum