Dubai Cityscape Gayrimenkul fuarındaydık
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Dubai Cityscape Gayrimenkul fuarındaydık

09 Eylül 2016 - 12:59

Türk gayrimenkul geliştiricilerinin en fazla önem verdiği iki fuardan bir tanesi olan Dubai Cityscape Global gayrimenkul fuarı kapılarını 6 Eylül sabahı açtı. 3 gün süren fuar boyunca bizde emlakpencerem ekibi olarak ordaydık, haber ve röportajlarımızla olan biteni sizlere anlatmaya çalıştık.

Fuarda ilk göze çarpan katılımcı firmalar ve projeleri oluyor. Bu anlamda genel itibari ile dolu olduğunu söyleyebilirim. Körfez projeleri ve Arap standlarından başka Türk firmalarının standları göze çarpıyordu. Bu yıl özellikle katılan Türk gayrimenkul şirketlerimizin standları yabancıların standlarını aratmıyordu. Büyüklük desen büyük, ihtişam ve proje anlamında oldukça iyiydi. Evet katılım geçen seneye göre düşüktü ama bu yıl katılan 26 Türk şirketi geçen yıl katılan 60 Türk İnşaat şirketinin yerini doldurmuştu.

Gayrimenkul geliştiricilerinin dışında üç mimarlık firması, proje pazarlama konusunda uzman bir-iki danışmanlık şirketi vardı ve az sayıda yabancılara aracılık eden ajanslar vardı. Bu yıl yabancı ajansların sayısı yok denecek kadar azdı. Açıkçası İnşaat şirketlerimizde bu durumdan memnun olduklarını saklamadı.

Emlak Konut GYO oldukça büyük bir stand ile yerini Cityscape fuarında almıştı. Stand da bir çok Emlak Konut projesi kendi proje maketleri ile yerlerini almışlardı. En yoğun standlardan biri olduğunu söyleyebilirim.

Kral Maktum fuarı birinci gün öğlen cıvarı ziyaret etti. Başta yakından bildiğimiz Dubai Emaar firmasının standına gitti orada bilgi aldı ve arkasından bir kaç Arap standı daha gezerek gitti. Gönül isterdi ki bir Türk Standını ziyaret etsin. Ki, biz buralara kadar gelmişiz, nerdeyse Türk standlarından başka yabancı standı yok yine de ziyaret etmemesi onların eksiği..

Katılımcı Türk inşaat şirketlerinin patronları bu yıl ülkemiz için buradayız diyorlardı. Bir çoğu 15 Temmuz’dan sonra standını bile büyütmüştü. Konuştukça güven tazelemek, demokrasiye sahip çıktık, milletimiz, ülkemiz için ne gerekiyorsa yaparız sözlerini herkesten duydum, duygulandım..

Bu yıl dijital emlak haber sitelerinden katılım çok sınırlıydı. Nedeni basit yazılı basın davet edilirken halen dijital medyadan, emlak haber sitelelerinden kimse daver edilmiyor. Bu yılki Cityscape fuarına Garanti Koza İnşaat tüm yazılı basını davet etmişti ama tek bir dijital emlak haber sitesi yine davet edilmedi. Canla başla an be an haber yetiştiren, geleceğin dijital mecrasını görmemezlikten gelmek sektöre verdiğimiz bu kadar emeğe saygısızlık değilmi? Bu ayrımı PR firmalarımı yoksa İnşaat şirketlerimi yapıyor ikilemesine girmeyeceğim. Neticede bu konuda PR şirketlerine çok iş düşüyor.

Not: Hatice Kolçak'ın 9 Eylül 2016 tarihli "Dubai Cityscape Gayrimenkul fuarındaydık!" köşe yazısı bir emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum