Emlak yatırımında ihtimaller geçidi
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Emlak yatırımında ihtimaller geçidi

08 Şubat 2016 - 08:12 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:20

Geçen hafta emlak ve ekonomi basını, Kanal İstanbul güzergahının değişeceği haberleri ile çalkalandı. Çünkü, Ulaştıma, Denizciilik ve Haberleşme  Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Avrupa Yakasına yapılacak Kanal İstanbul güzergahının değişeceğini açıkladı. Aynı konuşmada, biz resmi bir güzergah açıklaması yapmamıştık ne zaman ki resmen açıklarız o zaman resmi yer orasıdır dedi. 

Kimse Sesini Çıkarmadı

Yapılan onca güzergah açıklaması, videolu anlatımlar, tanıtımlara yetkililerden bunca zaman hiç ses çıkmadı. Daha doğrusu olumsuz bir açıklama gelmedi aksine olumlu sinyaller verildi. Madem resmi açıklama değildi neden biri çıkıp ta yanlış yapıyorsunuz demedi. Kanal İstanbul manzaralı ev satıldı hem de bangır bangır reklamları yapıldı.Sit alanları, dere yatakları bile satıldı.

Bu güne kadar neler oldu

2011’de  çılgın projeler arasında açıklanan Kanal İstanbul projesi için bir çok defa farklı güzergahlar açıklandı. Herkes Kanalın nerden geçeceğini merak ediyordu. Kanala ait videolar hazırlandı, yayınlandı, kanalın geçeceği bölgelerde haberler yapıldı. Asıl güzergah kesinleşti haberleri 30 nisan 2014 tarihinde resmi gazetede yayınlanan Avrupa Yakası proje alanı koordinatlarının verildiği  zaman oldu. Sonra bir gazete bu koordinatlardan hareketle Kanal İstanbul’un yeri kesinleşti şeklinde güzergahı açıkladı.

Fiyatlar artmadı resmen uçtu

Sonuçta kanalın geçme ihtimali olan her yer değerlendi. Arsa fiyatları yüzde 300,400 arttı. Hatta tarla, sit alanı, dere kenarları bile satıldı. Kanal İstanbul’un geçme ihtimali olan her ilçe, köy, dere kenarı, tarla, toprak her şey el değiştirdi, fiyatlar artmadı resmen uçtu. Parayla  alacak bir yer kalmadı desem abartmış olmam. 

İşte fiyatlar bu nedenle artıyor

Yatırımlar sayesinde emlak fiyatlarının yükselmesi doğal. Zaten gayrimenkul yatırımı  bu şekilde çalışır, bu şekilde gayrimenkul geliştirme yapılır. Ama biz de küçük ya da büyük yatırımcı kulaktan kulağa ve fısıltı şeklinde daha çok çalışıyor. Falanca yerde hastane yapılacakmış, falanca yere metro gelecek, falanca yere falan filan yapılıyor şeklinde aslı astarı olmayan bilgilerle de çok yatırımlar yapılıyor. Bir de biri inanıp yatırımı oraya yaptığında arkasından diğerleri geliyor. Bölgeye talep artınca herkes inanıyor ve yapılacak yatırımı konuşuyor ona göre hareket ediyor. İşte yatırımın fısıltısı bile yıllar sonra yapılacak projeleri bellki de hiç gerçekleşmeyecek hayalleri satın aldırarak fiyatların yükselmesine neden oluyor.

İhtimalleri satın alıyoruz

Bir bölgeye yapılacak yatırımların o bölgenin fiyatlarını artırdığı doğrudur. Ama gerçekleşme me ihtimalini de göz ardı edemeyiz. Kulaktan kulağa, fısıltı ile yayılan yatırımların ne kadar gerçek olduğunu çoğu zaman bilmiyoruz. Kaldı ki gerçek olsa bile duyulduğu an itibari ile hücum edilirse fiyatlar neden bu kadar yükseldi diye şikayet edemeyiz.Geçen yıl CNN Türk ile konut fiyatları neden yükseliyor diye haber dizisi hazırlamıştık. O haber dizisinde ihtimallerin fiyatların artmasında en büyük etken olduğunun altını çizmiştim.Yatırımın "Y" vızıltısı dahi fiyatların ilk günden büyümesine neden oluyor.

twitter.com/haticekolcak

Hatice Kolçak

www.haticekolcak.com  

Not: Hatice Kolçak'ın 8 Şubat 2016 tarihli "Emlak yatırımında ihtimaller geçidi!" köşe yazısı bir emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum