Faiz indirimi artık gelmeli
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Faiz indirimi artık gelmeli

26 Mayıs 2016 - 14:54 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:22

Paranın patronu Murat Çetinkaya Merkez Bankası Başkanlık görevine ilk atandığı gün faizde 50 baz puan indirim yapmıştı. Aradan geçen iki ay içinde merakla beklenen konut kredi faiz oranlarında düşüş ise bir türlü gerçekleşmedi.

Yeni kabinenin kurulmasıyla birlikte İkinci kez toplanan Merkez Bankası Para Politika Kurulu 50 baz puan indirim kararı aldığını açıkladı. Şimdi gözler yine konut kredi faiz oranlarına çevrildi.

Uzun zamandır 1,15-1,30 seviyelerinin altına düşmeyen konut kredi faiz oranları konut alacakları yakından ilgilendiriyor. Faiz oranları düşmediğinden konut satışları bundan olumsuz etkileniyor. İkinci elde konut alımı yapacak tüketici talebi sürekli öteleniyor. Öyleki, Türkiye İstatistik Kurulu (TÜİK) ’nun yayınladığı Konut Satış istatiği rakamlarına baktığımızda ipotekli satışlarda her geçen ay ciddi bir azalma var.

İnşaat firmaları sıfır konutlarda bu durumu kendi bünyelerinde vadeli senet ile satış yaparak aşmaya çalışıyor. Ancak bu durum nereye kadar gidebilir. Daha önceki yazılarımda da belirttiğim gibi banka gibi hareket eden inşaat firması olası bir sıkıntıda hem kendini hem tüketiciyi büyük bir riskin altına sokmuş oluyor.

En son açıklanan TÜİK’in Nisan ayı konut satış rakamlarına baktığımızda Türkiye genelinde 106.348  adet konut satıldığını görüyoruz. Ancak geçen yılın aynı ayına kıyaslandığından yüzde 10,9 oranında bir azalma var. Konut satışlarındaki bu azalmaya en büyük etki kredi faiz oranlarının yüksek olmasıdır. Nitekim İpotekli konut satışları Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,4 oranında azalarak 33.429 olarak gerçekleşti. Aylardır ciddi oranda azalmanın olduğu ipotekli konut satış rakamı Nisan ayında resmen alarm vermeye başlamış görünüyor.

Psikolojik sınır olan yüzde 1 ‘in altına kredi faiz oranlarını çekebilirsek konut satışlarına büyük oranda katkı yapılmış olacak. Daha önce faizin kademeli düşeceğini  yazmıştım. Bir seferde büyük bir indirimin olması piyasalar açısından da dengesizlik yaratacaktır. Merkez Bankasının ikinci indiriminden sonra konut kredi faiz oranının yüzde 1’in altına düşmesi gerekiyor. 

twitter.com/haticekolcak

Hatice Kolçak

www.haticekolcak.com  

Not: Hatice Kolçak'ın 26 Mayıs 2016 tarihli "Faiz indirimi artık gelmeli!" köşe yazısı bir emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum