Fark yaratmayı başaran satmayı başaracak
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Fark yaratmayı başaran satmayı başaracak

25 Ocak 2016 - 06:49 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:19

Merakla beklenen konut satış rakamı nihayet belli oldu. İnişli çıkışlı bir yıl geride kalırken 2015 yılında ne kadar konut satılacağı konusunda tahminler yapıp durmuştuk. Umudumuz Ekim rakamları açıklandığında tükenmişken Kasım da yapılan genel seçimlerden sonra tek partili hükümet ile coşmuştu.

2015 yılını rekor satışla kapattık

2014 yılında 1 milyon 165 bin konut satılmıştı. 2015 yılı için tahminler 1 milyon 200 bini gösteriyordu ki, Aralık ayında rekor satış geldi. Böylece 2015 yılını bugüne kadar yapılmamış yeni bir rekor ile 1 milyon 289 bin 320 adet konut satışı yaparak kapatmış bulunduk. Türkiye İstatistik Kurumu rakamları böyleyken bu kadar konutun kime satıldığı ise ev sahibi olmayı bekleyen vatandaş tarafından merak konusu olmaya devam ediyor.

Reel olarak cepteki para artmadı

Enflasyonun üzerinde maaşı artmayan, reel olarak cebinde ki parası değişmeyen vatandaş ev fiyatlarının yüksek olduğunu ve ev sahibi olamadığından yakınıyor. Merak etmeyin diyorum ben de onlara.. Bu kadar ev satışını tetikleyen unsurlar var. Mesela kentsel dönüşümde yıkılıp yapılan binalara yeni satış yapılmış gibi tapu veriliyor. Satışı daha önce gerçekleşmiş ama tapusunu yıl bitmeden alan büyük bir kitle var. Yabancı satışını da yabana atmamak lazım değil mi.. 

Neyse… Sonuçta TÜİK rakamları memnuniyet verici. 

Fark yaratmayı başaran satmayı  başaracak

2016 yılında yeni konut projeleri lansman için gün sayıyor. Geçen yıl ertelenen projeler, ruhsatını yeni almış olanlar ve kentsel dönüşümde bir çok konut projesinin satışa çıktığına hep birlikte şahit olacağız. Her proje bir biriyle yarışıyor olacak. Anlayacağınız konut projeleri arasında kıyasıya bir rekabet var bu yıl. Fiyat anlamında, projenin ve konutun özellikleri anlamında fark yaratmayı başaran satmayı da başaracak.

Konut kredi faiz oranları düşmeli

Bu yıl, konut kredi faiz oranlarında geçtiğimiz yıllarda 0,60 bandını gören rakamlar beklemiyorum. Faiz zaman zaman düşse bile yüksek kalacaktır. İnsanların ev sahibi olması için konut kredi oranların düşmesi lazım. Maliyeti yüksek oranlar konut alımını ertelediği gibi, ev sahibi olma hayali ile insanlar  büyük hatalar da yapıyor.  Bir çok inşaat firması kendi bünyesinde satış yapabilmek için uzun vadeli ödeme seçeneği ile finansörlük yapıyor. Bu durum hem inşaat firmalarını zor duruma sokuyor hem de banka kredisi kullanılmayan riskli projeler tüketiciyi mağdur edebiliyor.

Bu yıl zafer tüketicinin olsun

Rekabeti bol kepçe  2015 yılında konut fiyatları enflasyonun biraz üzerinde artacaktır diye düşünüyorum. Bu da ev almayı hayal edenler için iyi bir yıl olacağını gösteriyor. Bir de rekabet çoksa tüketicinin pazarlık şansı yüksek olur. Ne diyelim bu sene zafer tüketicinin olsun.  

twitter.com/haticekolcak

Hatice Kolçak

www.haticekolcak.com  

Not: Hatice Kolçak'ın 25 Ocak 2016 tarihli "Fark yaratmayı başaran satmayı başaracak!köşe yazısı bir emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum