İstanbul'un en çok prim yapan bölgesi!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

İstanbul'un en çok prim yapan bölgesi!

12 Kasım 2012 - 10:08 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:39

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Son iki yıldır Beylikdüzü bölgesi İstanbul'un en çok prim yapan bölgesi oldu. Bu yıl Metrobüsün gelmesi de konut fiyatlarını yukarı taşıdı.

Öyle ki bazı yerlerde konut fiyatları ve kira rakamları yüzde yüz arttı. Aslında fiyatların arttığı bölgeler sadece metrobüse yakın olan yerlerde olmasına rağmen Beylikdüzü'nü İstanbul'un en çok prim yapan bölgesi yapmaya yetmiş anlaşılan.

Oysa bölgede diğer markalı konut projelerinde fiyatlar hiç artmamış yada bir miktar artış yaşanmış görünüyor. Ulaşım kolayladıkça alternatif ulaşım araçları insanların işlerine, evlerine rahatça  gitmelerine yaradıkça bölgede hem fiyatlar artıyor hem kalkınma oluyor. TGRT Haber de konuğum Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit bey'in değerlendirmesi " Metrobüse yakın yerlerde ki konut fiyatlarında büyük artışlar oldu ancak bu fiyat artışları bölgedeki markalı konut projelerine yansımadı. Zamanla fiyatları şişen konutların fiyatları yavaş yavaş aşağıya inecek ve normale dönerken, markalı konut projelerinde fiyatları yavaş yavaş yükselişe geçecektir. Biz bunu projelerimizde hissetmeye başladık." Beylikdüzü bölgesinde yapılan onca konut projesine rağmen fiyatların yükselmeye devam edeceğini söylüyor Hamit bey.

Beylikdüzü'de şu an arz talep dengesi  yok. Dolayısıyla konut stoğu eriyinceye kadar büyük artışlar olmayacak ancak fiyat artışları devam edecektir. Tabii yolunda gitmeyen bişeyler  olursa bu her bölgeyi olumsuz etkilediği gibi Beylikdüzü'nüde olumsuz etkileyecektir.

Burada oturmayı tercih edenlerin profili son yıllarda değişti. Bu değişim inşaat firmalarının hedeflediği doğrultuda oldu. Hedef merkezi yerlerde oturan insanların yaşayabileceği daha  ekonomik konut ama daha fazla sosyal donatı imkanı yaratmaktı. Oldu...  7/24 güvenliği olan, otopark sorunu olmayan, havuzlu, spor salonu, kreşi hatta içinde okulu ile tercih edildi. Bu özellikte bir ev sahibi olmak şehir içinde mümkün olmadığı gibi olan  alternatiflerde milyon dolar ile ifade ediliyor. Oysa tüm bu özelliklere 80 bin ile 250 bin lira arasında değişen fiyat ve metrekareler ile Beylikdüzü ve benzer merkez dışındaki bölgelerde ulaşabiliyorsunuz. Beylikdüzü' nü rahatlatan metrobüste artı bir değer katarak ulaşımı daha kolay ve Beylikdüzü'nü daha ulaşılabilir yaptı.  Mecidiyeköy, Şişli gibi merkezi yerlerde oturan genç nüfus  Beylikdüzü bölgesindeki konut avantajlarından faydalanmak üzere buralardan ev almaya başladı. Hem fiyat olarak şehir merkezlerine göre daha cazip hem de sosyal ve spor aktiviteleri olan yeni yapılmış konutlara geçmek daha mantıklı görününce talep oldu.

Bölgedeki enteresan şeylerden biri. Yanyana yapılmış konut projelerinin fiyatları birbirinden çok farklı. 100 bin lira olan 80 metrekare konutun hemen yanındaki başka bir konut projesi aynı metrekareyi 180 bin liraya satıyor. Bu da büyük sorun tüketici burada aldanabiliyor. Aradaki fiyat farkının bir nedeni gözle görülür inşaat malzemesindeki kalite. İnşaat iken gittiyseniz işide biraz biliyorsanız kalite farkı hemen göze batıyor. Biri tuğla kullanıyorken diğeri ytong kullanmış. Yada ancak bir kat bodrum yaparak otopark sorununu çözerken diğer firma 3 kat bodrum yapmış. Bunların hepsi maliyeti etkileyen önemli nedenler. Eve taşındıktan sonra kötü kullanılmış malzeme ile yaşayacağınız sorunlar say say bitmez. Kombi patlar, camlar su geçirir, asansör çalışmaz, parkeler çatırdar, musluklar bir süre sonra bozulur, komşudan ses gelir, yalıtım yetersizdir kalitesizdir....

Beylikdüzü bölgesinde birbirinden farklı yüzlerce inşaat firması ve konut projeleri var. Ev almaya niyetiniz var ise projeleri gezerken sadece fiyatın cazibesine kapılmamak hem inşaat firmasını hemde projeyi iyi incelemek gerekiyor.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum