İstanbul'da en çok değer kaybeden bölgeler
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

İstanbul'da en çok değer kaybeden bölgeler

12 Eylül 2009 - 14:55

ABD de mortgage krizi ile başlayan, finans sektörlerinin kurallarını yerle bir eden ekonomik krizin üzerinden tam bir yıl geçti. Geçen bu süre içinde birçok denge bozuldu. Fabrikalar kapandı üretim durdu işsizlik arttı. Gelecek endişesi tavan yapınca sessizlik başladı.

Kriz’ den en çok etkilenen sektörlerin başında İnşaat ve emlak sektörünü görmemek mümkün değil. İnşaat firmaları ellerindeki konutları satabilmek için eşi görülmemiş kampanyalar yaptı; hiç peşinatsız konut, taşın sonra öde gibi çoklu alternatifleri 2009 da uygulamalı olarak yaşadık. Bazı inşaat firmaları krize uygun ekonomik konutlar bile üretti.

2009’ un son çeyreğine giriyor olduğumuz bu günlerde toparlanma sinyalleri gelmeye başladığını duyuyor gibiyiz. Bankaların konut faizlerini % 1 lere kadar indirmesi emlak piyasasında bir parça hareketlilik yaptıysada henüz istenilen canlanma oluşmuş değil. Ekonomi tekrar toparlanmaya çalışıyor ancak açılan yaraların kapanması daha uzun zaman alacak gibi görünüyor.

Emlak fiyatları bu yıl % 20-40 oranında düştü. Gerçekten konut almak için uygun zaman olduğunu her seferinde söylüyoruz. Çünkü bütçenize uygun bir ev bulabilir hep hayalini kurduğunuz eve sahip olabilirsiniz.

Konut fiyatlarında en çok değer kaybeden ilimiz İstanbul oldu. istanbul’ u Ankara, Bursa ve İzmir izliyor.

Reidin.com’ un Garanti Mortgage için yaptığı araştırmaya göre İstanbul’ da en çok değer kaybeden semtler ise şöyle sıralanıyor.

||| İstanbul’ da konut fiyatlarının en çok düştüğü bölgeler:

-Pendik Genel - % 35

- K.Çekmece M.Akif - % 38.5

- Pendik Kavakpınar - % 31.5

- Pendik Esenyalı - % 30.5

- K.Çekmece İstasyon - % 30.90

- Kurtköy - % 26.50

- K. Çekmece Sefaköy - % 30.40

- Halkalı - % 21.80

- Alibeyköy - % 31.90

- Beykoz Paşabahçe - % 23.3

- Beykoz Genel - % 23

- Eyüp Genel - % 26.8

- Eyüp Kemerburgaz - % 22.7

(Kaynak : reidin.com)

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum