Kentsel Dönüşüm kira yardımına ikametgah şartı
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kentsel Dönüşüm kira yardımına ikametgah şartı

03 Şubat 2015 - 15:28 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:08

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kentsel Dönüşüme giren riskli yapılarda hak sahiplerine, kiracılara ve sınırlı ayni hak sahiplerine yapılacak kira yardımı konusunda değişiklik yaptı. Yapılan değişikliğe  en  çok da mülk sahipleri şaşırdı. Bugüne kadar kaç tane olursa olsun hepsi için kira yardımı alabilen mülk sahipleri 2015 Ocak ayından itibaren sadece ikamet ettikleri riskli olan bağımsız bölümleri için kira yardımı alabilecekler.

Mustafa bey gönderdiği mailde konuyla ilgili mağduriyetini ve bunun haksızlık olduğunu yeni değişiklik ile mağduriyetlerin yaşanacağını söylüyor. Haksızda sayılmaz. Aralık sonuna kadar riskli olan her bağımsız bölüm için kira yardımı alacağını düşünüp ona göre binasına riskli raporu alan hak sahipleri şimi bu kararla şaşkın. Az ya da çok içinde kiracısı olan mülkünden kira geliri elde eden hak sahipleri bundan sonra sadece ikamet ettikleri bağımsız bölümleri için kira yardımı alacaklar. Dolayısyla ciddi bir gelir kaybı söz konusu onlar için.

Korkarım ki, birden fazla mülkü bulunan hak sahipleri riskli yapıları için çürük raporu almaktan imtina edecekler. İçinde kiracısı olan çürük raporu ile yıkılıp yapılacak süre içinde kira geliri kaybına uğrayacak hak sahipleri mümkün mertebe kentsel dönüşüme girrmeyeceklerlerdir. 

6306 sayılı Kentsel Dönüşüm yasasının amacı afete dayanıklı olmayan yapıların yenilenmesi ile can ve mal kaybının önüne geçmek. Büyük depremlerin beklendiği ülkemizde hızlanması gereken kentsel dönüşüm, kira yardımında yapılan değişiklik ile sekteye uğrayacak gibi.

Birde depreme dayanıklı olmayan eski konutunu kiraya verip kendisi başka bir konutta kiracı olanlar var. Onlarada kötü bir haberim var. Kentsel Dönüşüm kira yardımı tek konut ile sınırlanırken riskli olan bağımsız bölümde oturma şartı aranıyor.İkamet etmediğiniz riskli konutunuz için kira yardımı alamayacak fakat şu anda kiracı olarak oturmakta olduğunuz konut için riskli çıkması durumunda ancak iki aylık taşınma parası alabileceksiniz.

Toprak tapulu binalar için kira yardımı nasıl alınıyor diye merak edenler içinde şunları söylemem gerekiyor. Kira yardımı alırken bağımsız bölüm numarasının belli olması lazım. Ancak  arsa paylı tapularda bağımsız bölüm numarası yazmaz. Bunun için belediyeden emlak vergi beyannamesi ve faturalar üzerindeki numaralara bakılır. Bağımsız bölümün fatura ve emlak vergi beyannamesiyle tespit edilemediği köy tüzel kişiliklerine sahip yerleşim yerlerinde İl Müdürlüğünün riskli yapıyı yerinde incelemesi sonucunda ekli tutanak düzenlenecek ve buna göre işlem yapılacaktır. Bağımsız bölüm tespit edilemezse kira yardımı için başvuruda bulunamazsınız.

Hatice Kolçak

twitter/haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum