Kentsel Dönüşüm müteahhidi seçerken dikkat!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kentsel Dönüşüm müteahhidi seçerken dikkat!

02 Eylül 2014 - 23:17 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:05

Son yıllarda inşaat sektörünün popüler olmasıyla sektöre yeni inşaat şirketleri katıldı. Son iki yıldır Kentsel Dönüşümün cazibeside bu süreci hızlandırdı.

Senelerini vermiş konut üretiminde tanınmış müteahhitler bu  durumdan haklı olarak rahatsız olduklarını ara ara gündeme getiriyor. Daha önce inşaat tecrübesi olmayan, konut yapmayan  farklı sektörlerden gelen şirketlerin müteahhitliğe soyunması ayrıca düşündürücü. 

Sektöre girişlerin artık belli kriterler dahilinde olma zamanı geldi  geçiyor. Bu sorun çözülmezse asıl patlama işi bilmeyen amatör müteahhitlerin piyasayı patlatmasıyla olacak gibi görünüyor.Bu noktada müteahhitlere büyük iş düşüyor ve elbette konut alacak olanlarında daha dikkatli davranmaları gerekiyor.

Binasını Kentsel Dönüşüm kapsamında  müteahhide vermek isteyen vatandaşlarımızdan çok sayıda mail geliyor. Teklif veren binayı yeniden inşaa etmek isteyen  inşaat şirketlerini soruyorlar. Bir çoğunun adını ilk defa duyuyorum. Dolayısıyla da şirketi araştırmalarını öneriyorum ancak sermayeleri güçlü teminat verenlerin nasıl bir işçilikle binayı yapacaklarını kullanacakları malzemenin kalitesini bilemeyiz. 

Yeri geliyor sermaye bile tek başına bir şey ifade etmiyor. Karşınızdaki insanların gerçekten konut üretiminden anlamaları gerekiyor. Üstelik sıfırdan bir yer yapmıyorsunuz. Kat malikleri ile diyaloglar var işin içinde, senelerdir oturdukları evleri yıktığınız için onlarla kuracağınız duygusal iletişim var. Kentsel Dönüşüm süreci yorucu, uzun soluklu sabır isteyen  bir iş.

Kentsel dönüşümden faydalanarak eski binasını yenilemek isteyen  kat maliklerinin ilk tercihleri referanslı inşaat şirketleri olmalı. Yıllarını bu işe vermiş müteahhitlerimizi tercih noktasında ilk sıralara koymalıyız. Kentsel Dönüşüm müteahhidinin banka teminatı vermesi arkasında işlerine kefil olan bir bankanın olduğunu gösterir. Bankaların nasıl araştırma yaptıklarını bilirsiniz kolay kolay faka basmazlar. Ayrıca  beğeninize  sunulan yeni  projenizden memnun olmanız için  iyi bir mimar ile çalışılmış olması da tercih nedenlerinden biridir.

Kat maliklerinin müteahhitle imzalayacakları sözleşmelerde mutlaka hukuki yardım almaları gerekir.Karşınızdaki kim olursa olsun avukatınız hep yanınızda olsun. Kentsel Dönüşüm konusunda uzman hukukçu ya da kentsel dönüşüm uzmanı size çok şey kazandırır.

Hatice Kolçak

twitter/@haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum