Kentsel Dönüşümde eviniz değil arsa payınız önemli
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kentsel Dönüşümde eviniz değil arsa payınız önemli

13 Ocak 2014 - 08:14 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:02

Kaç kişi yeni bir ev aldığında tapusunda yazan arsa hisse oranına bakar. Almak istediği evin tapusunu alması, yeni evinde sorunsuz yaşıyor olması yeterli. Hayat devam ederken sorun olmaması ilerde olmayacağı anlamına gelmiyor maalesef.

Evet şimdi…

Evi olan herkes şimdi tapusunu alsın ve hemen binaya ait arsa üzerindeki pay oranına baksın. Önemli, neden mi..?

Kentsel dönüşüm sürecinde arsa payları önem kazanıyor. Bugüne kadar sorunsuz oturduğunuz eviniz eğer kentsel dönüşümde yenilenecek eski bir binada ise arsa payı büyük önem taşıyor.

Yenileme yapılacak binadaki arsa payları 6306 sayılı yasada hak sahibi olarak dikkate alınıyor. Kanun, sahip olduğunuz eve değil de binanızın oturduğu arsadaki hisseniz  üzerinden işlem yapıyor.

Örneğin yıkımı yapılacak binada yeniden yapım için alınacak kararlarda  2/3 çoğunluk aranıyor. Bu çoğunluk binadaki kat maliklerinin sayısı ile değil de sahip oldukları arsa payları üzerinden yapılacak hesapla oluyor.

Geçmişte yapılan binalarda müteahhitler çokta adil olmayan bir sistem uygulamış. Hepsi böyle demiyorum ama geneli böyle. Eskiden müteahhit binadaki dükkan ve üst katlarda bulunan dairelere, ara katlara göre daha fazla arsa payı vermiş. Kat maliklerine sahip oldukları daire ve dükkanlara göre adil bir arsa payı dağılımı yapmamış. Çok sık karşılaşılan bir durum. Hatta neredeyse eskiden modaymış gibi çoğunlukla böyle. İşin moda kısmı da şu: üst katı dubleks yaparsam daha pahalıya satabilirim. Bu noktada bugüne kadar otururken sorun yokmuş gibi görünse de bugünkü şartlarda bina kentsel dönüşüm sürecinde yıkılacak bir bina ise sorun var demektir.

Kentsel Dönüşüm sürecine giren binada bu durum fark edilmez yada geç fark edilirse, yıkımdan sonra arsa haline gelen taşınmazda fazla arsa payı olanlar diğer hak sahiplerine göre daha fazla hak talep edebilir yada karar verme sürecinde adil olmayan bir durum ortaya çıkabilir.

Bunları yaşamamak için yapmanız gereken, binanızı kentsel dönüşüm sürecine sokmadan önce binadaki arsa payınız ile komşularınızın arsa paylarının adil olup olmadığına bakmaktır. Arsa payı dağılımında adil olmayan bir durum var ise önce onu düzeltmelisiniz. Kendinize iyi bir avukat bulacak ve bina yıkılmadan “Arsa Payının Düzeltilmesi Davası”nı açacaksınız.

Hatice Kolçak

Twitter/@haticekolcak


 

YORUMLAR

  • 0 Yorum