KİRA GELİRİNİ GİZLEYENLERE UYARI!!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

KİRA GELİRİNİ GİZLEYENLERE UYARI!!

20 Ocak 2012 - 14:20 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:27

Her yıl Mart ayında verilmesi zorunlu olan kira geliri beyanları için zaman daralırken, bu yıl 2011 için uygulanacak konut kira gelirindeki istisna tutar 2.800.-tl olarak belirlendi.

Vatandaş 2011 yılı içinde elde ettiği toplam konut kira gelirini beyan ederken 2.800.-tl olan istisna bedelini düştükten sonra Gelir vergisi dilimine isabet eden miktarı kadar vergi ödeyecek. Kira gelirini beyan etmeyen ya da eksik beyan edenler ise bu istisnadan yararlanamayacakları gibi cezalar ile de karşı karşıya kalacaktır.

Yaklaşık dört yıldır 500.-tl ve üzeri kiraları Ptt veya bankadan yatırma zorunluluğu bulunmakta. Kira geliri olan vatandaş mağdur olmak istemiyorsa gelirini tam ve eksiksiz yapmalı. Nitekim Gelir İdaresi Başkanlığı güçlenen alt yapısı ile bunları kolaylıkla artık tespit etmekte... Banka, tapu, belediye ve diğer kayıtların sonuçlarını görebilen Gelir İdaresi bir çok vatandaşın kira gelirini eksik beyan ettiğini yada hiç beyan etmediğini ve vergisini düşük ödediğini tespit etmiş durumda.

1 milyonu aşan Gayrimenkul Sermaye İradı mükellefi olduğunu söyleyen Gelir İdaresi Başkanlığı bu sayının bu yıl artması gerektiğini söylüyor. Yapılan denetimlerde yüzbin vatandaşın kira gelirini bildirmediğini ya da eksik bildirdiğini tespit eden Maliye Bakanlığı vergisini ödemesi için vatandaşa birer mektup göndermiş durumda. Bu nedenle binlerce mükellefin bu yıl beyanları otomatik verilmiş olabilir. Beyanı otomatik verilen vatandaş bağlı olduğu vergi dairesinden karşılıklı değerlendirme yaparak varsa bir hata düzeltme yoluna gidebilir yoksa belirlenmiş olan vergi miktarını 2 eşit taksitte ödeyebilecektir.

 

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum