Kira yardımı yapılmıyor, dosyalar birikiyor
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kira yardımı yapılmıyor, dosyalar birikiyor

10 Temmuz 2015 - 14:21 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:12

Kentsel Dönüşüm kapsamında binası yıkılan mülk sahiplerine bu yıl Ocak ayından itibaren kira yardımında sistem değiştiği için sıkıntılar var. Başvurular birikti, memurlar ise yapacağımız bir şey yok diyerek geri çeviriyor vatandaşları. Kira alamayan mağdurların sayısı her geçen gün artıyor bunu en iyi takip edenlerden biriyim. Sadece son bir ay içinde Tüketici Sorunları Derneğimize ve bana özelden yazan onlarca kişi var. Hepsinin sorunu aynı.

Kira yardımında ne değişti

Aslında Bakanlık, 6306 sayılı Afet yasası çıktığı günden itibaren 2014  yılı Aralık sonuna kadar mülk sahiplerine kira yardımı yapıyordı. Ben bu konuda hiç şikayet duymadım. Riskli bina, riskli alanda evi olanlar, kiracılar, intifa hakkı sahipleri bakanlığın belirlediği şekilde yardımlarını alabildiler. Ancak Ocak 2015 itibari ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yayınladığı kentsel dönüşümde kira yardımı klavuzu ile bunu tamamen değiştirdi.

Daha önce sahip olduğu 5 eve kadar kira yardımı alabilen vatandaş yeni kira klavuzu ile sadece sahip olduğu tek ev için yardım başvurusu yapabiliyor ve üstelik bu evde de oturması gerekiyor. Yani kentsel dönüşüm kapsamında kira yardımı mülk sahipleri için tek ev ve ikametgah ile sınırlandırılmış oldu.

“yapılabilir” yerine “yapılır” olsaydı

Tabi bunu kimse hesaba katamadı. Değişmez yasa olarak algılanan kira yardımı yayınlanan bir tek klavuz ile değişmiş oldu. Yönetmelikte kira yardımı “yapılabilir” ifadesi kira yardımını garanti altına almıyordu. Eğer “ yapılır” dense idi durum farklı olabilirdi. Bu noktada evi yıkılan gelecek olan kira yardımına güvenen ona göre hesap yapan vatandaş şaşkına döndü. Kira yapılması kanunen yasal değilmiydi? diye soranlar cümlenin sonunda “Peki bizim günahımız ne? Öncekiler bu yardımı almıştı” diyor. 

Evini kentsel dönüşüm kapsamında yenileyen vatandaşlarımız için kira yardımı büyük önem taşıyor. Müteahhidin rant için girebildiği yerlerde kirayı kendisi ödediği için sorun olmayabilir ancak binasını kendi yapmaya çalışan, rant olmayan yerlerde, gelecek olan kira yardımına güvenen tüketici mağdur ve hayal kırıklığı içinde. Sorunun acil çözümü gerekiyor.

Daha önce de dikkat çekmek için yapılan değişikliği yazmıştım. Önceki yazılarımın içinde bulup değişikliklerin detaylarını okuyabilirsiniz. Sonuç ortada. Bugün kü şartlarda evinizi kentsel dönüşüm kapsamına sokmadan önce her şeyi sorun, öğrenin. Farklı uygulamalar gün be gün değişip karşımıza sorun olarak çıkabiliyor.

Hatice Kolçak
 

twitter / haticekolcak
 

www.haticekolcak.com
 

Not:    "Kira yardımı yapılmıyor, dosyalar birikiyor" Hatice Kolçak'ın özel köşe yazısıdır, bir  emlakpencerem.com özel haberidir. Haberi sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum