Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kira zammı kira fiyatlarını yükseltir mi?

08 Ocak 2018 - 08:38 - Güncelleme: 26 Mayıs 2018 - 11:54

Kiracıların üzüleceği, ev sahiplerinin sevineceği bir aya girdik. Neden mi? Ocak ayı kira kontratı bitenler için zam ayı. Geçen yıl bu zamanda yüzde 4,30 olan kira zammı, 2018 Ocak’ta 15,82 oldu. Çok uzun zamandır bu rakamları görmemiştik. 2012 yılından bu yana tek hanelerde gezen kira artışı bu yıl ağustos ayı ile beraber çift haneli rakamları gördü. Düşer diye beklerken Kasım ayından sonra zirve yaptı ve son beş yılın rekorunu kırmış oldu. Eskiden mal sahibi ile kiracı arasında istenildiği gibi kira artış oranı belirleniyordu. Ancak 1 Temmuz 2012’den sonra Borçlar Kanunu’nda yapılan yasal değişiklik ile konutlar için kira zammı ÜFE oranını geçemiyor. Bu oran her ay TÜİK tarafından Yİ-ÜFE olarak açıklanıyor.

Yüksek oranda artan kira zammından sonra kiracılar ev aramaya başladı bile. Son beş yıldır kiracılar için iyiydi. Yüzde 4-7 arası makul kira artışları çok zorlamadı. Fakat geçen sene ağustostan itibaren çift rakamları gören zamlar kiracıları bezdirmeye başladı. Piyasada son bir yıldır kiralık fiyatlarında düşme var. Yüzde 20-30’ları bulan kiralıklarda ki düşüşler, kira zamları yüksek olunca kiracılar için bir alternatif oldu. Örneğin aynı lokasyonda geçen yılın başında 2 bin liraya kiralanan ev için yeni yıl zammıyla 2.316 lira ödemektense, kiralık fiyatı artmayan hatta düşen aynı bölgede benzer bir daireyi daha düşük bir rakama kiralama şansı çok yüksek.

Tabii ev taşımak kolay değil. Yeni kiracı adayı bulmakta. Kirasını düzenli ödeyen, eve gerekli ihtimamı gösteren, komşuluk ilişkileri iyi bir kiracı bulmak kolay değil. Mal sahiplerinin bu kiracıları kaybetmektense, öneri getiren kiracılarıyla anlaşmaya gitmeleri daha makul olacağı kanaatindeyim. Satılığa çıkan ama şu dönem yavaşlayan konut satışlarından dolayı elde kalan birçok ev kiralık olarak veriliyor. Eskiden satılık veya kiralık daire bulamadığınız sokakta bu dönemde birden fazla yer bulmak mümkün. Zam oranları böyle giderse kiralık fiyatları hemen olmasa da yavaş yavaş artmaya başlayacaktır.

Yeni kampanya geliyor

Gayrimenkul sektörü yeni bir konut satışı kampanyasına hazırlık sürecinde haberleri gelmeye başladı. Ocakta başlanması planlanan kampanya detayları ve hangi konut projelerinde geçerli olacağı netleşmiş değil.

Sektörün önde gelen markalı konut üreticileri yüzde 10 peşin 84 ay 0 faiz kampanyasıyla satışlarını artırmak, piyasayı hareketlendirmek istiyor. İnşaat şirketleri tüketiciye uygulayacakları avantajlı ödeme seçeneklerinin bir kısmını kendileri sübvanse edecek. Kampanyanın hangi inşaat şirketleri ve hangi konut projelerinde geçerli olacağı belli değil. Birçok inşaat şirketinin birlikte hareket ederek belirleyecekleri kampanyanın detayları belli olduğunda sayfamızdan sizlere bilgi vereceğim.

YORUMLAR

  • 0 Yorum