Konut fiyatlarının sonbahara artması kaçınılmaz
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Konut fiyatlarının sonbahara artması kaçınılmaz

30 Temmuz 2013 - 09:37 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:54

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hemen hemen bütün müteahhitler konut fiyatlarının eylül, ekim gibi yüzde 10-20 artacağını söylüyor.

Benim gibi piyasanın içinde olanlarda konut fiyatlarının sonbahara artmasının kaçınılmaz olduğunu biliyor. Bugün TV de hazırlayıp sunduğum "Emlak Pencerem" programına konuk olarak gelen müteahhitlerle bu konuyu iki haftadır nedenleriyle irdeliyoruz. Görünen o ki değişen koşullar fiyatları yukarı taşıyacak.

Yaz tatili ve Ramazan ayı dolayısıyla genelimiz kafa dinleme de. Oruç tutanlarda Allah kolaylıklar versin huşu içinde mübarek ayı yaşıyorlar. Ortalık genelde sakin tabii konut piyasaları da..

Sektör sakin geçse de finansal veriler hareketli. Dolar tırmanıyor, faizler yükseliyor ve konut fiyatlarını etkileyen ana inşaat malzemelerinin fiyatları durmadan artıyor.

Mayıs- Haziran gibi fiyatlarını artıran konut projeleri durgun geçen yaz döneminde her şeye rağmen fiyatlarını artırmayacak ve artan inşaat maliyetlerine rağmen bekleyecekler. Bu bekleyiş Eylül ayı itibari ile bitecek ve bekleyen tüm maliyetler bir anda satış fiyatlarına yansıtılmış olacak.

Konut fiyatlarını artıracak etmenlerin başında inşaat maliyetleri geliyor. Son altı ay içinde çimento,demir,mıcır gibi inşaat malzemelerinde yüzde 40' lara kadar fiyatlar artmış durumda. Bu artış henüz konut fiyatlarına tam olarak yansımış değil. Haziran ayında bir miktar fiyat artışı yaşanmış olsa bile inşaat maliyetlerinin ciddi oranda artmasının konut fiyatlarına yansıması kaçınılmaz. Yazın olmasa bile eylül, ekim itibari ile konut fiyatlarını yüzde 10-20 arası zamlanmış görebiliriz.

Olur ya bu durumu değerlendireyim sonbahara zaten ev sahibi olmak istiyordum diyenlerdenseniz eğer pazarlık gücünüzü de kullanmayı unutmayın. Projelerin yaptığı kampanyaların yanında sizde durgun geçen bu yaz aylarındaki rekabet ve pazarlık şansınızı sonuna kadar kullanın derim.

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyenler içinde bu dönem cazip. Cazip diyorum çünkü kredi faizleri artmaya devam edecek sinyalleri veriyor.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum