Konut Kredinizi Yapılandırmanın Tam Zamanı
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Konut Kredinizi Yapılandırmanın Tam Zamanı

24 Kasım 2009 - 14:22

Konut Kredilerinde oluşan kredi faiz oranları değerlendirmeye değer bir duruma geldi. 120 ay vade için % 1, ve 60 ay vade için ise % 0,85 oranlarını görüyoruz. Daha önce konut alırken yüksek faiz oranından kredi kullanan tüketici için kredisini refinans yapma (yapılandırma ) zamanı. Bu yapılandırma ile bütçenizi hafifletebilir ciddi kar sağlayabilirsiniz.

Refinans ( yapılandırma) Nedir? Daha önceki yazılarımda yazmıştım ama burada tekrar hatırlatmakta fayda buluyorum. Mortgage Refinance bir ya da daha fazla borçlanmanızda ödeme süreciniz devam ederken ödeme planını ve faiz oranını yeniden yapılanması anlamına gelir. Kısaca ve özetle; daha önce almış olduğunuz mortgage kredisinin daha düşük faiz oranı ile tekrar düzenlenmesi de diyebiliriz.

Mortgage Refinance’in en önemli yararı var olan borcunuza, daha düşük aylık ödemeler ile devam edebilme olanağı ve beraberinde tasarruf etme şansını sağlıyor olmasıdır. Piyasa koşullarında faiz oranları düştüğünde, refinance seçeneği yatırımcıya daha iyi koşullarla ve düşük faizle borcunu yapılandırma imkanı oluşturur.

Genele baktığımda refinansı bilen olduğu gibi bilmeyenlerin daha fazla olduğunu görüyorum. Geçmiş dönemlerde kredimizi yapılandırmak istiyoruz diyenlere beklemelerini önerirdim. Çünkü refinans ( yapılandırma) masraflı bir işlemdir ve maliyetleri doğru hesaplayamazsak bize fayda sağlamaz. %1,75 den kredi kullanan tüketiciye faiz oranları % 1,50 ye düştüğünde fayda sağlamayan yapılandırma kredi oranları % 1 ve altına indiğinde güzel avantajlar sağlar. Ödeyeceğiniz faiz oranı düşer dolayısıyla taksitlerinizde küçülür.

Kredinizi mevcut krediyi kullandığınız bankanızdan yapılandırabileceğiniz gibi başka bankalardan da yapılandırabiliyorsunuz. Ancak önce kendi bankanızla konuşmanızı öneririm. Nitekim bankanızla çözmeniz ekspertiz gibi bazı masrafları almadığı için maliyet açısından sizin için daha iyi olabilir. Bankanız ile anlaşma sağlanamıyorsa başka bankalardan da kredinizi tekrar yapılandırabiliyorsunuz.

Birde döviz mağdurları var. Özellikle Japon Yeni ve İsviçre Frank’ ından borçlananlar içinde değerlendirilebilir bir fırsat olarak görüyorum. Faiz oranlarının TL ye göre çok düşük olduğu zamanda döviz kredisini tercih edenler kurların bir anda zıplamasıyla mağdur oldu. İlerleyen dönemde dövizdeki hareketliliğin ne olacağı sizi endişelendiriyorsa bugünkü kredi faiz oranları hem TL ye dönmek hemde gelecek endişesinden sizi kurtarabilir.

Burada üzerinde durulması gereken nokta Refinance işleminin masraflı bir işlem olmasıdır. Bankanın alacağı masrafların yanı sıra % 2 erken ödeme ücretide ödemeniz gerekir. Tüketici profesyonel yardım alarak kar ve zararını hesaplamalı ve çıkan sonuca göre kendisi en doğru kararı vermelidir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum