Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Konut sektörü yaz aylarını nasıl geçiriyor?

07 Ağustos 2017 - 08:19 - Güncelleme: 07 Ağustos 2017 - 08:22

Yaz ayları her yıl böyle, durgun.. İnsanlar tatilde, dinlenmece.. Yaz dönemi durağanlaşan piyasalardan gayrimenkul sektörü de kaçınımaz etkileniyor. Satışlar bir parça yavaşlamış olsa da Eylül ayı ile normale dönecektir.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 7 Ağustos 2017 - İstanbul
 
Emlak Vergi değerlerinde fahiş oranda artış

En son 2013 yılında belirlenen emlak vergi değerleri 2018 için bu yılda yeniden belirlendi. Yani arsa, arazi birim metrekare değerleri özel bir komisyon tarafından belirleniyor ama belediyelerin bu değerlemede etkisi büyük. 4 yılda bir yapılan bu değerleme evlerimizin, işyerlerimizin de emlak vergi değerlerine esas teşkil ediyor. Bu yıl yapılan değerleme o kadar yüksek belirlenmiş ki insana ev sattıracak gibi. Özellikle Beşiktaş ve Sarıyer ilçelerinde yüzde 500 gibi yüksek oranlı artışlar var. Her yer böyle değil tabi. Nedense bazı ilçelerde  uçuk rakamları görüyoruz. Neyse… İtirazı olan varsa herkes vergi mahkemesine itiraz edebiliyor. Emlak Pencerem de konuyla ilgili bir sürü özgün haber ve bilgi var. 
 
Yeni otopark düzenlemesi

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı üzerinde çalışıyor. Taslak halinde olan yeni otopark düzenlemesinin yönetmelik olarak çıkması ile her daireye bir otopark alanı zorunlu hale geliyor. Amaç elbette otopark sıkıntısı çekilen yerlerde bu problemi çözmek.  Bu iş özellikle otopark yapılamayan bitişik nizam yoğun semtlerimiz olan Şişli, Nişantaşı, Kadıköy merkez gibi semtlerde oturanlar için sevindirici. Düşünsenize akşam evinize geliyorsunuz ama öncesinde, saatlarce dolanıp arabanızı park etmek için yer arıyorsunuz. Yeni yapılan binalar da dahi hem maliyet hem eziyet olduğundan bu bölgelerde müteahhit  otopark yapmıyordu onun yerine belediyeye para ödüyordu. Bu düzenleme ile otopark yapma mecburiyeti olacak. Ayrıca okul, park alanı gibi kamuya ait taşınmazların altı uygun ise otopark haline getiriliyor. Yan yana olan binalar anlaşarak arka ve ön bahçe alanlarının altını otopark alanına dönüştürebilecek. 
 
Haziran ayı konut satış rakamları geldi

TÜİK en son Haziran ayına ait konut satış rakamlarını açıkladı. Böylece ilk altı ayın konut satış rakamları da belli oldu. Geçen yılın Haziran ayına göre konut satış rakamları yüzde 8.1 düştü 97 bin 579 adet konut satıldı. Böylece, 2017 yılının ilk altı ayında  654 bin 363 adet konut satılmış oldu. Geçen yıl ilk altı aylık dönem içinde 630 bin 799 adet konut satılmıştı. Haziran ayında ciddi bir düşüş var ama ilk altı aylık rakam geçen yılın yine üzerinde görünüyor. İpotekli satış rakamlarına baktığımızda geçen yıllara göre ciddi bir artış olduğunu görüyoruz. Yabancılarda ise en fazla ülkemizden gayrimenkul alanlar Suudi Arabistan vatandaşları oldu. Emlak alımında birinci olan Irak vatandaşları yerini Arabistana bırakmış görünüyor.
 
Bodrum kendini ispatladı darısı İstanbul’un başına

Tekrar geçmiş olsun. Temmuz ayı sonlarına doğru Bodrum, 6.6 lık büyük bir deprem ile sallandı. Orada olan ve depremi yaşayan arkadaşlarım, 1999 İzmit depremini aratmadığını söylediler. Öylesine etkili bir deprem. Evde ki eşyalar devriliyor, havuz suyu dışarı çıkıyor, deniz suyu çekiliyor. Neyse ki yıkılan bina yok, ölen ve ağır yaralı yok. Deprem uzmanları bu büyüklükte bir depremin uzun yıllar burada yaşanmayacağını söylüyor. Evet.. Bodrum ve çevresi büyük bir deprem sınavından geçti ve atlattı. Nasıl atlattı?  Evler az katlı, zemin çok sağlam.. Bu iki özellikte herkes anlaşıyor. Darısı İstanbul’un başına diyorum. Çünkü deprem araştırmaları büyük İstanbul depreminin vaktinin dolduğunu ve 2025 yılına kadar her an olabileceğini söylüyor. Ha gayret.. Sağlam binalara geçmeli, deprem yönetmeliğine göre yapılmış binalardan ev almalıyız. Eskiyen evimizi de zaman kaybetmeden kentsel dönüşüm kapsamında yenilememiz gerekiyor.

Not: Hatice Kolçak'ın 7 Ağustos 2017 tarihli "Konut sektörü yaz aylarını nasıl geçiriyor?köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum