Kurt puslu havayı, fırsatlar kaosu sever!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kurt puslu havayı, fırsatlar kaosu sever!

06 Ocak 2014 - 15:31

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

17 Aralık operasyonu gayrimenkul yatırımcısının kafasını karıştırdı. Son on yıldır siyasi istikrar  ve ona bağlı ekonomik istikrara oysa ne kadar da alışmıştık. Ama unutmayalım ki biz nice krizler atlatmış nice kaoslar yaşamış ve arkasından yola devam etmişiz. O günleri iyi hatırlayanlar ve değerlendirenler  bilirler ki krizler aslında fırsatları doğurur. Risk ne kadar büyükse kazanç o kadar büyüktür. Önemli olan bunu görebilmek.

Operasyon en fazla inşaat sektörünü etkiledi. Bu camianın içinden önemli isimler göz altına alındı yolsuzluk ve rüşvetten sorguya çekildi. Sektörde önemli güven kaybı yaşandı hatta büyük projelerden biri mühürlendi. Bu işlerin altından başka neler çıkacak üzerine yorumlar yapıldı yapılmaya da devam ediliyor.

Son bir yıldır özellikle Başbakan Erdoğan’ın gökdelenler ve slüeti bozan yapılara vurgu yaptığı “ biz gökdelen yerine 5-6 katlı binalar yapmalıyız” konuşmalarından sonra bazı gelişmeler oldu. Bitmiş, oturum başlamış iskan almış onaltıdokuz  projesi  gibi slüeti bozan binalara mahkemeden yıkım kararı, arkasından ismini basından duyduğunuz yada duymadığınız yapımı devam eden başka konut projelerinde de emsal küçültme ve iptaller sık sık gündeme geldi. Son olarak halen yapımı devam eden Mecidiyeköy’de ki lüks konut  Quasar projesinede  de iptal istemi var.

Ruhsat veren makamlar,  inşaat başladıktan sonra verilen imarı iptal edince  hem yatırım yapan inşaat firması hem de oradan gayrimenkul alan alıcı büyük zarara uğruyor. Tüm bu olanların hepsi kendi ayaklarımıza kurşun sıktığımızın kanıtıdır. Sen bir taraftan yabancı yatırımcı getireceksin bir taraftan ruhsat iptalleri yapacaksın bu işler böyle devam etmez kendi kendimizi kandırıyoruz…

İç piyasa da ne konuşuluyor biliyormusunuz…. “Falanca lansmanı yapılan projenin teslim edilmesi zor kardeşim” …. “ Bitmek üzere olan falanca gökdelende traşlama var oysa hepsi satılmıştı”…

Tüm bunlar sıfır projelere olan güveni hepten sarstı. Arkasındaki gücün ne kadar büyük olduğu önemli değil lakin büyük ve güçlü dediklerimiz değil mi bunları yaşayanlar…

Bize proje soranlara ilk söylediğimiz yapı ruhsatına bak oluyor. Ruhsat almış, kat irtifakını kurmuş inşaatı devam eden projelere sonradan pardon ruhsat iptali var denilebiliyorsa o zaman bizde  pardon sen önce inşaatını bitir görelim koklayalım hissedelim o zaman belki demezmiyiz!

Önümüz seçim. Ortalık karışık ve istikrarsız. Küçük yatırımcı soruyor haliyle bu yıl nasıl geçecek. Bende onlara diyorum ki.. Borsa bizi aşar, mevduat gayrimenkulü yakalayamaz, altın bizi paklamaz. Risk almak istemiyorsan  paranı mevduata yatır. Ya da bu kaosun içinde saklı gayrimenkul  fırsatlarını yakala. Kurt puslu havayı sever..

Önerim ise bitmiş projeler ve ikinci el konutlar… Özellikle şehir içindeki kentsel dönüşüme girecek eski konutlar.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum