Markalı konut Anadolu’ya açılıyor
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Markalı konut Anadolu’ya açılıyor

09 Mayıs 2016 - 00:01 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:21

İstanbul’da yaşayan biri olarak başka yerde hayat yok sanırsınız. Her İstanbul’lu böyle düşünür. Dünya sanki sadece bizim etrafımızda döner. Herkes İstanbul’a gelmek ister. Herkes İstanbul’a yatırım yapmak ister. Oysa taşı toprağı altın olan İstanbul için uzun zamandır konut üretiminde çanlar çalıyor. Artık orta ve alt gelir grubu için konut üretilemiyor. Maliyetler yüksek, talep çok. Durum öyle olunca üretilen konutların büyük kısmı orta segmentin üstüne hitap ediyor. Üst segment konuta doymuş alt segment ise halen ev sahibi olmaya aç.

Durumun farkında olan konut üreticileri son bir yıldır İstanbul ‘un dışına Anadolu’ya açılıyor. Çünkü maliyetler düşük, İstanbul’da alt gelir grubuna yapamadığınız fiyattan Denizli’de üst gelir grubuna hem de aynı kalite ile konut üretebiliyorsunuz. Denizli’de Evora Denizli projesinin basın toplantısında konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, bir yıldır Anadolu’da konut projesi yapmaya odaklandıklarını ve İstanbul’da ki kaliteyi Anadolu’ya taşımak istediklerini söyledi. Kısa bir zaman önce başlayan Anadolu’ya markalı konutların gelmesi de Emlak Konut ile başlamış oldu.

Basın toplantısı nedeniyle gittiğim Denizli’yi yakından tanıma fırsatı buldum.  Heralde  yirmi yıl oldu buralara gelmeyeli.  O zamanda yol güzergahımızın üzerinde olduğu için bir kaç saat kalabilmiştim. Bu sefer gezme fırsatım oldu. Gerçekten bu güzel ilimize bakış açım değişti. Termal suları, tekstili, mermeri, turizmi, tarihi, mis gibi havası her şeyi var. Nazmi Durbakayım gerçekten çok doğru bir karar vermiş ve Anadolu’ya açılmak için Denizli’yi seçmiş.

Geçen hafta katıldığım bir diğer proje lansmanı ise İzmir’deydi. Her ne kadar üç büyük ilimizden biri olsa da, burada İstanbul gibi hızlı kentsel dönüşüm projeleri, markalı projeler yok.

Var da sayıları çok az.  İstanbul’un 15 sene önceki hali gibi. İstanbul’dan buraya gelen inşaat firmaları oldu ama nedense projelerin devamı gelmedi. 

İzmir’de doğmuş ve İzmir’e inanan bir firma Folkart Yapı. Aslında İzmir’i ve İzmir’liyi çözmüş bir firma. Yaptıkları araştırmaları Mesut Sancak basın toplantısında bizlerle paylaştı. İzmir için oluşan ön yargının yatırım yapmaya engel olduğunun altını çizdi ve markalı konut üretcilerini, yatırımcıları İzmir’e çağırdı.

İstanbul’dan başka 80 ilimiz daha var. Her ilimizin ayrı bir hikayesi ayrı güzelliği, bir sürü öne çıkan ayrıcalıkları var. Anadolu’ya markalı konut üreticilerinin gitmesi bir tık daha erken olabilirdi. Neyse önemli olan buna uyanmak ve başlayabilmek. Sadece İstanbul değil, Denizli gibi tüm illerimiz marka şehir olmayı hak ediyor. Her ilimize gereken yatırımı yapabilirsek büyük şehirlere olan göçünde önüne geçmiş oluruz öyle değilmi..

twitter.com/haticekolcak

Hatice Kolçak

www.haticekolcak.com  

Not: Hatice Kolçak'ın 9 Mayıs 2016 tarihli "Markalı konut Anadolu’ya açılıyor!" köşe yazısı bir emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum