Marmara Üniversitesi arazisini TOKİ satıyor!
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Marmara Üniversitesi arazisini TOKİ satıyor!

27 Mart 2013 - 17:34 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:49

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

İstanbul'da şehir merkezindeki kampüsleriyle tam bir şehir üniversitesi olan eski üniversitelerimizden Marmara Üniversitesi arazilerini satışa çıkardı.

İstanbul'un paha biçilmez semtleri Nişantaşı, Göztepe ve Rumeli Hisarı başta olmak üzere, Üsküdar, Bahçelievler, Halkalı, Kartal ve Çatalca'da ki arsa ve araziler için satış kararı alındı.

Üniversitenin bu kararı almasının sebebi her geçen yıl artan öğrenci sayısı, altyapı eksikliği ve 12 kampüsünü bir araya toplama isteği. Maltepe'deki Kenan Evren Kışlasına taşınmaya hazırlanan Marmara üniversitesi buradaki askeri birimlerin taşınması ile kendi kampus inşaatını yapmaya başlayacak.  

Marmara Üniversitesinin sahip olduğu bölgedeki arsa ve araziler o kadar değerli noktadalar ki neredeyse şehrin merkezinde kalan nadide alanlardan birkaçı. Üniversite böyle bir karar almış doğru yada yanlış bunu tartışmak benim işim değil. Keza Abbas Güçlü Milliyet gazetesinde ki köşesinden cevap yazmış. TOKİ'nin aracılık yapacağı bu değerli arazilerin satışından sonra bu arsalar üzerinde yapılacak projeler beni daha çok meraklandırıyor.

Göztepe'de bulunan 147 dönümlük alan bugün içinde yeşillikleri bol, 2-3 katlı üniversite binalarının yanında tek katlı kafelerin olduğu önünden her yere ulaşımın kolayca yapıldığı Kadıköy'e 2 dk mesafede şehrin göbeğinde büyük bir alan. Bugün1 metrekare için bölgeden iş almak üzere müteahhitlerin kapıştığı, verilecek imarın çok değerli olduğu paha biçilmez 147 dönümlük arazi karşımıza bir daha ne zaman çıkar!.. Nişantaşı'nda ki 24 dönüm de öyle, Üsküdar' daki 89 dönüm de... Farkında değiliz belki ama bu alanlar  kentin merkezinde bize nefes aldıran alanlar.

Satışı yapılacak bu arsalara ne yapılacak? Konut projesi mi? AVM mi? Recidance mı? Yapılırsa satılır, aslında ne yaparsanız burada satılır. Bu nedenle doğru proje yapmak, merkezinde insan olan projeler üretmek önemli... Ya da Marmara sen taşınma iyiydi böyle kalaydın yerinde.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

YORUMLAR

  • 0 Yorum