MIPIM de neler oldu
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

MIPIM de neler oldu

23 Mart 2016 - 06:14 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:20

Fransa’nın Cannes şehrinde her yıl gerçekleşen uluslararası gayrimenkul fuarı bu yılda 15-18 Mart tarihlerinde yerinde yapıldı. Hafta boyunca fuarı yerinde izlemek, röportaj ve haber yapmak için biz de oradaydık. Dünya’nın 83 ülkesinden katılımin oldugu fuarda Türkiye’den de büyük ilgi vardı. 

685 metrekarelik Türkiye çadırı etkileyiciydi ve fuar boyunca doldu taştı. Etkinlikler hiç bitmedi. İstanbul maketinin yanı sıra mega projelerin maketleride çadırda yer almisti. Emlak Konut çadırdaki yerinde projelerini tanıttı. Fuar boyunca Çevre ve Şehircilik Bakanı Fatma Gül Demet Sarı başta olmak üzere, Toki Başkanı M. Ergün Turan ile Emlak Konut Genel Müdürü Murat Kurum basın mensuplarını bilgilendirici toplantılar yaptı.

Türk çadırında çay, kahve, yemek servisi ve internet hizmeti benden tam not aldı.Biz basın mensupları olarak fuardaki basın odasını arama zahmetine bile bu nedenle girmedik. Emeği geçenlere burdan teşekkür ediyorum. Çaylar yorgunluğumuzu aldı götürdü..

Geçtiğimiz yıllarda inşaat firmları ve projelerini daha çok gördüğümüz MIPIM fuarında bu yıl işler tersine dönmüş gibiydi. Nitekim sadece yedi inşaat şirketi projelerini tanıtmak için oradaydı. Bunlardan bir kaçı Beyoğlu Investors Group (BIG) ile beraber gelmiş ve BIG standında yer almışlardı. BIG ve standta yer alan Piyalepaşa İstanbul projesinde her daim ziyaretçilerin yoğunluğu dikkatimden kaçmadı. Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan fuar boyunca oradaydı. 

Elbette belediyelerimizin şehirlerini tanıtmak için yaptıkları çalışmalar görülmeye değerdi. 8 ayrı ilimizin belediyesi mega projelerini ve şehirlerini tanıtmak üzere büyük çaba sergilediler.. Bu da gözümüzden kaçmadı. Bursa Belediye Başkanı hariç tüm başkanlar fuar boyunca standlarında gelenleri ağırladı. Herkes MIPIM fuarının aslinda insaat firmalarinin projelerinden çok şehirlerin markalaşması açısından öne çıkması gerektiği konusunda hem fikirdi.  

Yurt dışında yapılan organizasyonlarda her zaman en büyük eksiğimiz yabancı basının ilgisinin olmamasıdir. Durum değişmedi. MIPIM de yabanci basını yine göremedik. Bizim bu işe bir çozüm bulmamız gerekiyor. Yabanci basının içinde olduğu hatta onlara özel basın toplantılari düzenlemeli. Bizler işimiz gereği her zaman bu haberleri gündeme taşıyoruz ancak asıl amacımız yurt dışında tanıtımsa yabancı basında işin içinde olmalı. Yabancı basını standa getirip haber yaptırmanın maddi külfetinin büyük olduğu  aldığım duyumlar arasında ancak biz bize yaptığımiz müddetce fuarlardan beklenen sonuca ulaşmak biraz zor görünüyor.

twitter.com/haticekolcak

Hatice Kolçak

www.haticekolcak.com  

Not: Hatice Kolçak'ın 23 Mart 2016 tarihli "MIPIM de neler oldu?" köşe yazısı bir emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum