Müteahhit cephesinden 2017
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Müteahhit cephesinden 2017

09 Ocak 2017 - 09:41

Her türlü olumsuzluğa, sıkıntılara rağmen gayrimenkul sektörü 2016 yılını iyi geçirdi .Patronlar öyle diyor, istatistiklerde bunu destekliyor. Geçmiş yıllardaki konut satış rakamlarıyla bu yılki satış rakamlarını yanyana koyduğumuzda üzerine yaşanan bunca olaylara rağmen bir mucizeyi gerçekleştirdik diyebiliriz. Gerçekten inşaat sektörü üzerine düşeni yaptı ve tüketici de bu memlekette konuta güvendiğini gösterdi.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 9 Ocak 2017 - İstanbul
 
2017 yılının gayrimenkul sektörü açısından nasıl geçeceği konusunda farklı fikirler, farklı açıklamalar var. Özellikle son dönemeçte katıldığım bir çok basın toplantısında 2017 beklentilerini inşaatçıların ağzından dinledim. Bazılarını ise  yaptığım özel röportaj ve sohbetlerde anlamaya çalıştım. Baktığınızda hepsi birbirine yakın şeyler söyleyerek konuşmaya başlıyorlar ama iş icraata gelince bu yıl stratejiler farklı olacak gibi..
 
2017 farklı olacak.. Kim açısından? İnşaat şirketleri açısından, gayrimenkul geliştiricileri, yatırımcıları açısından farklı stratejilerin izleneceği bir yıl olacak. Sizlere bu cephede neler  oluyor biraz bilgi vermek istiyorum..
 
Bazı inşaat şirketleri bu yıl hiç durmadan yollarına devam ediyor. Onlar olumsuzlukları olumluya çevirmeyi başaran yeni projeleriyle gümbür gümbür iş yapmaya devam edecekler. Hatta yeni fırsatlar olsa daha fazla proje üretecekler. Satışlarında bir sıkıntı varmı diye soguladığımda yok diyorlar. Evet bunların satış problemleri yok, olsa da bir şekilde çözmeyi başarıyorlar. Kendilerine, tüketiciye bence en önemlisi finansmanlarına güveniyorlar.
 
Bir de sürekli piyasayı koklayan bir grup müteahhit grup var. Sermaye sağlam ama döviz bu kadar hızlı artarken, talep düşükken ve belirsizlik varken yeni projeler peşinde koşup risk almaktansa, beklemek bu gruba daha cazip geliyor. Geneli farklı sektörlerden gelen şirketler bunlar ama aralarında eski sağlamcı şirketler olduğunuda söyleyebilrim. Para kazanmak için bu sektöre girmiş şimdilik yavaşlayalım diyorlar.  
 
Bir diğer grubun ise, devam eden birden fazla gayrimenkul projesi olmasına rağmen satışları eskisi gibi iyi değil. Satış olmadığı için yüksek maliyetleri karşılamada zorluk yaşıyorlar.  Alınmış
ruhsatlar verilmiş sözler olduğundan satışlarını artırmaya çalışıyorlar ama bu şirketlerin öz sermeyeleri maalesef yeterli değil. Bu nedenle işleri zor. Satışlarla dönen çarkı döndüremezlerse maalesef risk altındalar.
 
Bu yılki piyasayı artıya çevirmeyi düşünen ve piyasaya girmek üzere olan yeni oyuncularda bulunuyor. Küçük oyuncular yeni süreçte güçlenebilir. Özetle sektör oyuncuları arasında, bekleyelim görelim diyenler, gaza basanlar, risk taşıyanlar ve piyasaya yeni giren oyuncular var diyebiliriz.

Not: Hatice Kolçak'ın 9 Ocak 2017 tarihli "Müteahhit cephesinden 2017" köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum