Sektörün beklediği düzenlemeler arka arkaya geliyor
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Sektörün beklediği düzenlemeler arka arkaya geliyor

28 Ocak 2017 - 11:20 - Güncelleme: 28 Ocak 2017 - 12:40

Gayrimenkul sektöründeki gelişmeler yılbaşından bu yana arka arkaya devam ediyor. Bilmeyenler için kısa kısa yeni yasal düzenlemelerin üzerinden hemen geçip bu ara gündemde olan 240 ay vadeli konut satış kampanyasına değinmek istiyorum..

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 28 Ocak 2017 - İstanbul
 
İlk yasal düzenleme gayrimenkul satın alan yabancılara vatandaşlık verilmesiyle ilgili yapıldı. Bir milyon dolarlık gayrimenkul alan yabancılar artık Türkiye’de vatandaş olabilecek. Sektörün uzun zamandır istediği ve beklediği bir şeydi bu ancak rakamın bir milyon dolar olması genel olarak yüksek bulundu. Çünkü rakiplerimiz çok daha uygun rakamlara vatandaşlık veriyorlardı ancak Üstad Müjdat Güler’in deyimiyle bu memlekette sabah  uyandığında ezan sesini duymak için bir milypn dolar vermeye hazır insanlar vardı.
 
Bir diğer önemli yasal düzenleme Tüketici Kanunu’nda yer alan 45. maddenin birinci ve ikinci fıkrasında yapıldı. Bu düzenleme de sektör oyuncuları tarafından uzun zamandır bekleniyordu. Tüketici Kanununa göre konut alan tüketici, devir ve teslim edilinceye kadar sözleşmeden yüzde 2 tazminat ödeyerek dönebiliyordu. Müteahhitler bunun büyük risk taşıdığını söylüyorlardı. Bir firmayı batırmak isterseniz gidip toplu alım yapıp daha sonra sözleşmeden dönün diyorlardı. Yeni düzenleme ile sözleşmeden dönme süresi 24 ay ile sınırlandırılırken, tazminat rakamı kademeli olarak yüzde 8’e çıkarıldı. Bana göre önemli olan 45. maddenin ikinci fıkrasıydı. Burda değişim yok. İkinci maddeye göre tüketici müteahhidin taahhüdünü yerine getirmediği durumlarda zaten her türlü tazminatsız konutu iade edebiliyor. Ayrıca uzun süreli kazançtan yoksun kaldığında da böyle bir haktan faydalanabiliyor. Bu maddeye dokunulmadı dolayısıyla tüketicinin bu hakkı devam ediyor.
 
Gördüğünüz gibi inşaat sektöründe bu ara çok hızlı yol alınıyor. Sektörde ki önemli haberlerden biri de bu ara gündemde olan ve 1 Şubat’ta başlayacak 240 ay vadeli konut satış kampanyası. Markalı konut üreticileri olarak bilinen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği, Konut Geliştiricileri Derneği üyeleri, Emlak Konut GYO ile beraber bugüne kadar görülmemiş uzun vadeli konut satışına hazırlanıyor. Amacımız eldeki stokları eritmek değil, kira öder gibi insanları ev sahibi yapmak diyorlar. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ise amacımız dar ve orta gelirliyi ev sahibi yapmak demişti ilk açıklamayı yaptığında. Benim gönlümde bundan yana çünkü asıl hedef kitle ev sahibi olamayan bu kesim.
 
240 ay vade ile konut satışında 0,75-0,85 aralığında faiz oranlarıyla bazı bankalarla anlaşma sağlanmış görünüyor. Banka sayısı artacak gibi.Uzun zamandır faiz indirimine direnen bankaların vadeleri uzattığı ve faizi uygun oranlarda tutmasında GYODER, KONUTDER üyelerinin rolü büyük. Kredibilitesi yüksek, bankanın istediği teminatları verebilen ve oluşan faiz dahil finans maliyetini karşılayan markalı konut üreticileri sayesinde bu satış kampanyası yapılıyor. Dolayısıyla bu kampanyayı düzenleyen konut üreticileri piyasanın ancak yüzde 11’ine denk geliyor. Piyasanın kalan yüzde 89’unda şimdilik böyle bir satış kampanyasının uygulanması zor görünüyor. Elbette bankaların istediği şartları yerine getirecek olan var ise bu dernek üyelerinin dışında kalanlarda özel anlaşmalar ile bu kampanyaları düzenleyebilirler.
 
Bu kampanya Mart sonuna  kadar sürecek. İlk olarak Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum kampanya hakkında açıklama yaptıktan bir gün sonra piyasadan 240 ay vadeli satış kampanya haberleri gelmeye başladı. Ne yazık ki işin bu kısmı çok memnuniyet verici değil. Çünkü biraz incelediğinizde bankalar işin için de yok kendi bünyelerinde düzenledikleri senetlerle satış yapıyorlar. Tüketici açısından büyük bir risk. Bankanın kredi vermediği garantör olmadığı bir konut satış projesinden ev sahibi olurken çok dikkat etmek lazım. Tüketicinin bu sistemle inşaatın tamamlanmama riskinin bulunduğunu bilmesi gerekiyor. Dolayısıyla, teminat, banka, temiz tapu gibi ayrıntılar ev alırken dikkat edilmesi gereken önemli ayrıntılar arasında bulunuyor.

Not: Hatice Kolçak'ın 28 Ocak 2017 tarihli "Sektörün beklediği düzenlemeler arka arkaya geliyor" köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum