Sıfır ile ikinci el konut fiyatları birbirini yakaladı
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Sıfır ile ikinci el konut fiyatları birbirini yakaladı

02 Temmuz 2014 - 12:10 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:04

Sıfır konut projeleri ile ikinci el konut fiyatları üç aşağı beş yukarı kafa kafaya gelmeye başladı. Gayrimenkulde parasını değerlendiren yatırımcılar bir veya birden fazla konut projesinden yer alıp, teslim zamanı geldiğinde primini yapmış olmasının verdiği rahatlık ile elindeki konutları satışa çıkarır. Bunun kuralı budur. Bu projeden elde ettiği kazanç ile yeni projelere yelken açar. Artık neresi mantıklı gelir ise sermayeyi oraya yatırır. 

Şimdilerde konut projelerinin çıkış fiyatı ve teslime kadar yapacağı prim oranı eskiye göre düşmüş olsada, burada önemli olan, sıfır konut proje fiyatının ikinci el konut fiyatlarıyla başa baş noktaya gelmesi.

İnşaat firması projeyi teslim edene kadar vaat ettiği prim oranını değiştirdiği fiyatlar ile fiyat listesi üzerinde sağlıyor. Yatırımcıya verdiği sözü de tutmuş oluyor. Ancak proje bittiğinde etrafındaki ikinci el konut fiyatlarından çok yüksek kalmış ise yatırımcı umduğunu bulamayabiliyor. Maketten satış aşamasında etrafındaki ikinci el konut fiyatlarını yakalayan proje ortalama 24 ayda bitirildiğinde etraftaki ikinci el konut proje fiyatlarının üstünde kalır.

İkinci el konut fiyatları özellikle metronun geçtiği, ulaşımın kolayladığı büyük yatırımların geldiği bölgelerde yapılan yeni konut projelerini yakalıyor. Bağdat caddesi, Nişantaşı gibi değerli bölgelerde yapılan kentsel dönüşüm projeleri var. Eski binaların yıkılıp yapılmasından dolayı eski de olsa konutlar yenileriyle yarışacak kadar pahalı. Hatta bazen sıfır ev almak müteahhidin size sağlayacağı avantajlardan dolayı daha bile mantıklı olabiliyor. 

Kentsel dönüşüm kapsamında riskli alan ilan edilen yerler yada yıkılacak kadar depreme dayanıklı olmayan eski binalar.. Yıkılacak bu binaların yerine yenisi yapılacağından dolayı satılırken eskide olsa yenisi kadar pahalı ya satılıyor. Arada oynayan küçük fiyat farklarını saymıyorum nitekim satın alan kişi hem yerine göre  risk alıyor hemde  zaman kaybınıda göze almış oluyor.  

Bu arada ikinci el konuttan kastım sadece çok eski evler değil. Son yıllarda yapılan henüz iki haneli yaşlara gelmeyen binalar var. Ayrıca son dönem yapılan tüm projeler site şeklinde teslim edilmiş üç beş yaşında binalar. Üstelik teslim zamanında yaşanan sıkıntıları aşmış, elektrik, su, doğalgaz, altyapı vs vs çoktan çözmüş güvenilir olduğunu ispatlamış güvenlikli siteler.

Yeni proje çıkarken konutların doğru fiyatlandırılması etrafındaki ikinci el konut fiyatlarının doğru analiz edilmesi daha da önemli hale geliyor. Eski, yeni konut fiyatları birbirine giderek yaklaşıyor. Bu noktada ki değerlendirme konut fiyatlarının doğru yol alması anlamında çok önemli.

Hatice Kolçak

twitter/@haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum