Sosyal medyada olmayan inşaat firmaları...
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Sosyal medyada olmayan inşaat firmaları...

27 Mayıs 2013 - 12:00 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 14:51

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Geçen yıl ilk twitter röportajımı İnanlar İnşaatın sahibi Serdar İnan ile yaptığımda sosyal medyadan aldığım tepkiler o kadar güzeldi ki bu röportajların devamını getirmem gerektiğini biliyordum.

Sosyal medyayı en etkili kullanan inşaat firması o gün İnanlar inşaat ve Serdar İnan'dı. Bugün de aynı sosyal medya iktidarını (inşaat konut sektörü)elinde tutma ünvanını koruyor bana göre.

İlk twitter röportajımdan sonra 3 tane inşaat firmasının sahipleriyle devam eden sohbetlerimiz çok kısa zaman içinde yeni patronlar bulamadığımdan bitmeye ramak kala rafta belki yenisi çıkar diye bekliyor.

Cesaret göstererek twitter gibi bir alemde sorularıma cevap veren ve gelecek tepkilerden çekinmeyerek, saklanmayarak birebir ilgi alaka gösteren, boy gösteren patronlara teşekkür ediyor ve kendilerini kutluyorum.

Çünkü bu alemde böyle baba yiğitler yok. Ulaştığım inşaat firmalarının patronları sosyal medyada bu sohbete katılmak istemedi. İlk gerekçeleri profillerinin olmaması. Tamam açalım bir hesap.. hemen size bir profil yapalım sonrada twitter sohbetimizi. Tanısınlar sizi, nerede hangi konut projesi, neden bu bölge, piyasa analizi, neden sizin firma gibi merak ettiğimiz soruları soralım değil mi?

Mesele bu sorulara yanıt vermek değil aslında. Sorularımı kolayca cevaplayabilirler. Hem bildikleri yerden soruyorum zaten.. Sorular yanıtlanır onlarda biliyor ama etkileşimden gelen olumlu olumsuz tepkiler karşılanamayabilir. Moral bozabilir, pişman edebilir. Hem ulaşılmazken neden incilerimizi döküp ulaşılabilir olalım. Böyle cool takılmak daha kolay..

Oysa sosyal medyada olmanız,  ulaşılabilir olduğunuzu, sizin samimi, dürüst ve güvenilir olduğunuzu gösterdiğini biliyor olsaydınız böyle davranırmıydınız..? Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Obama'nın seçimlerde twitterı çok etkin  kullandığı için seçimi kazanma nedenlerinden biri olduğunu biliyormusunuz? Bizim Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül'ün,  Başbakanımız Tayyip Erdoğan'ın, Bakanlarımızın, bir çok bürokrat, belediye başkanı, gazeteci  gibi çok önemli isimlerin, kurumların twitter'da aktif hesapları varken İnşaat  konut üreten patronların hesapları neden yok?  Neyin cakası bu?

Kendilerine sosyal medyada neden olmaları gerektiğini  anlatmayacağım çünkü bunu yanlarında çalıştırdıkları, bir dizi iletişim uzmanının anlatmış olması gerekiyor. Sonuca bakılırsa hem para veriyor hem de söyleneni yapmıyorlar.

Sosyal medya da olmayan kurumlar ulaşılmazdırlar. Bu nedenledir ki ulaşılmaz kişi ve firmalarla çalışmamak icap eder. Telefon ve mail yoluyla ulaşamadığınız inşaat firmalarının twitter da ulaşılabilecek hesapları da yok ise aman aman dikkat edin, yaklaşmayın alarmıdır bu.

Bir kere ev satayım , sözleşmeyi imzalatayım sonra ulaşabilirseniz aşk olsun. Yeni bir ev alma sürecinde herkesi görmeniz ve ulaşmanız mümkünken satış işlemi bittikten sonra karşılaşacağınız gerek inşaatın bitim süreci gerekse oturduktan sonra karşınıza çıkacak problemlerde yetkili birilerine ulaşmak imkansız hale gelir. Satış sonrası hizmetimiz ne yazık ki çok kötü..

20 milyon kullanıcısı olan sosyal medya da yoksan zaten yoksundur.  Televizyon reklamlarına değil, ilgilendiğiniz bir konut projesi var ise önce firmayı ve patronunu  twitter'da arayın. Google'da bulabileceğiniz haberlerin büyük kısmını firmanın kendi yaptığı, yaptırdığı haberlerdir. Oysa sosyal medya öyle değildir. Size sadece onların sesini değil kendi sesinizi de ulaştırır. Sosyal medya da ulaşabileceğiniz  bilgiler o kadar önemlidir ki, sizlerin de olumlu ve olumsuz tecrübelerinizi paylaşmanız bilgiye erişmek için önemlidir.

Hatice KOLÇAK Twitter da takip et! @haticekolcak

Hatice KOLÇAK Haber7 için yazdı

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum