Tüketici ve İnşaatçıyı mutlu edecek düzenlemeler
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Tüketici ve İnşaatçıyı mutlu edecek düzenlemeler

06 Şubat 2017 - 13:46

Gayrimenkul sektörü geliştirici ve tüketiciler açısından 2017’ye hızlı bir giriş yaptı. Arka arkaya yapılan yeni düzenlemeler özellikle konut geliştiricilerini oldukça memnun etmiş görünüyor.

Hatice KOLÇAK - Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 6 Şubat 2017 - İstanbul 

  Yeni değişiklikler sektörün uzun zamandır beklediği yasal düzenlemeler aslında. Hatırlarsanız Ocak ayında gayrimenkul alan yabancılara vatandaşlık verilmesi ve konut teslimlerinde sözleşmeden dönme durumunda süre tüketiciler açısından da 24 ay ile sınırlandırılmış ve tazminat rakamı artırılmıştı.
 
Şubat ayı ile beraber üç yeni değişiklik daha geldi. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren yasal düzenlemeler sektörü ve konut alacak tüketiciyi memnun edecek türden. Konutta KDV oranlarını düzenleyen değişikliğin detayı şöyle;  1 Ocak 2017 tarihinden sonra alınacak inşaat ruhsatlarında 150 metrekarenin altında olan konut KDV oranları, arsa emlak vergi oranı bin liraya kadar olan konutlarda yüzde bir olacak. Bu rakam daha önce 500 liraya kadar olan konutlarda uygulanıyordu. Bin ile 2 bin liraya kadar olan konutlarda KDV oranı yüzde 8, 2 bin ve üstü için KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanacak. 150 metrekare üzeri büyüklüğü olan konutlarda ise KDV oranı yüzde 18 olarak uygulanıyor.
 
Kentsel Dönüşümde uygulanan KDV oranı değişmedi. Burada ki vergi avantajı devam ediyor. 150 metrekarenin altındaki yenilenen evlerde KDV oranı yüzde 1 iken bunun üzeri büyüklükte yapılan evlerde ise yüzde 18 KDV uygulanacak. KDV değişikliği konut maliyetlerini etkileyen önemli bir etken. Şu an da görünen o ki yeni yapılacak evlerde yüzde 10 cıvarı maliyetl aşağı çekecek. Konut fiyatları düşecekmi bence düşmeyecek. Zaten uzun zamandır maliyetlerin yükseldiğini söyleyen ve bunu konut fiyatlarına yansıtmadıklarının altını çizen sektör temsilcileri maliyet artışını vergiden gelecek avantajlı KDV oranları ile kapatmış olacak. Peki konut alıcısını etkilemeyecek mi diyorsanız eğer, elbette reelde bir fiyat düşmesi olmasa bile büyük  fiyat arttışları olmayacağı gibi özellikle bu yıl konut fiyatları yatay seyir izleyecek düşüncesindeyim. En azından yılın ilk yarısı böyle geçer. İkinci yarıda ise piyasa koşulları belirleyici olacaktır. 
 
2016 Eylül’de KDV oranıyla ilgili yeni yapılan bir düzenlemeye göre Mart sonuna kadar teslim edilecek konutlarda yüzde 18 olan KDV oranı yüzde 8 uygulanacaktı. Bu düzenlemenin süresi de bu yılın Eylül ayının sonuna kadar uzatıldı. İkinci değişiklik de budur.
 
En önemli yasal değişikliği sona bıraktım. 6502 Sayılı Tüketici Kanunu’na göre maketten konut satışlarında satış vaadi sözleşmesinin noterde düzenlenmesi zorunlu hale gelmişti. Ancak noter ücreti o kadar yüksek çıkıyordu ki, tüketici neredeyse bir tapu alım satım masrafı kadar maliyete katlanmak zorunda kalıyordu. Yani eskiye göre iki defa tapu masrafı ödemiş oluyordu. Gayrimenkul sektörünün içinde biri olarak sıkıntıyı çok daha iyi görmüş Tüketici Sorunları Derneğin’de ki çalışmalarımı yasa ilk yürürlüğe girdiği tarihten bu yana defalarca  gündeme getirdim haber yaptım. İnşaat sektörüde çok uğraştı bunun için. Ama Tüketici cephesinde noter ücretinin fahiş olduğunu makul seviyelere gelmesi gerektiğini  TÜSODER olarak her yerde dile getiren ben bunun karşılığını bugün gördüğüm için çok mutluyum. 
 
Yeni düzenleme ile Satış Vaadi Sözleşmeleri noterde yapılmaya devam edecek. Fakat Damga Vergisi sıfıra indirildiğinden yaklaşık konut bedelinin yüzde 2’sine denk gelen noter maliyeti yüzde 60-70 kadar azalmış oldu. Böylece bu masrafı ödemekten imtina eden müteahhit ve tüketicinin yaptığı hukuksuz işlemlerde piyasadan kalkacak ve tüketici mağduriyetleri azalacaktır.

Not: Hatice Kolçak'ın 6 Şubat 2017 tarihli "Tüketici ve İnşaatçıyı mutlu edecek düzenlemeler" köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum