Tüketicinin sesini duymayanların şansı yok kaybedecekler
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Tüketicinin sesini duymayanların şansı yok kaybedecekler

09 Haziran 2016 - 14:51 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:22

Uzun vadede tüketiciye yatırım yapanlar kazanır. Gayrimenkul sektöründe de bu durum böyle.Tüketici aldığı ürün ya da hizmetten memnun ise, ihtiyaç duyduğunda aynı ürünü/hizmeti tekrar alır ve referans olarak gösterir. Bunun ne kadar önemli olduğunun farkındamıyız acaba?

Vazgeçilmez bir restaurantınız varsa risk almazsınız misafirlerinizi buraya götürürsünüz. Arkadaşlarınızdan soran olursa tavsiye edersiniz. Mutlaka gitmelisin pizzayı süper yapıyorlar dersiniz. Kahvaltı için falanca yer harika muhteşem manzara karşısında doyurucu bir menüsü var üstelik fiyatı da cep yakmıyor diye çevrenize öneride bulunursunuz.

Mesela hiç bir kadın kolay kolay dışarda herhangi bir kuaföre gitmez. Yıllardır gittiği yere gider ya da çok güvendiği arkadaşlarından tavsiye alarak yeni bir kuaför denemeye karar verir. Ancak çok acil bir şey olursa istisna.. Benim gibi gün içinde acil bir röportajınız çıkarda  en fazla bir fön yapmak zorunda kalırsanız ancak o zaman bilmediğiniz bir kuaföre gitme riskini alabilirsiniz. 

Konut sektöründe de durum aynı. Ev aldığı projeden memnun olan kişi bunu etrafıyla paylaşmak ister kötü olursa yine paylaşmak ister. Bazı isimler neden büyüktür bilirmisiniz çünkü yaptıkları işin arkasında senelerce dururlarda ondan.Kendilerinden konut alan müşterisini mağdur etmemiş, teslim öncesi ve sonrasında oluşan sorununu çözmüş firmalar ancak gerçek anlamda kurumsallaşmıştır ve ancak bu firmalar  gerçekten markalı konut yapabilirler.

Marka olmak reklam vermekle olmuyor maalesef yaptığın işin arkasında durmakla oluyor. Evi satın aldığınızda biliyorsunuz ki vaadedilen verilecektir ve bilirsiniz ki teslim ve sonrasında yaşayacağınız problemler sizi yormadan çözülecektir. Uzun vadede bu yolda yürüyenler kazanacak. Reklamla kurumsallaştığını sananlar, sözleşmeyi imzaladıktan sonra telefonlara çıkmayanlar, teslim öncesi ve sonrası tüketicinin sesini duymak istemeyenlerin hiç şansı yok. Kaybedecekler…  

Rekabetin her geçen gün arttığı, tüketicinin her geçen gün daha da bilinçlendiği günümüzde, yaptığınızın en iyisini yapmalı, tüketiciyi en iyi şekilde memnun etmelisiniz  ki tavsiye edeniniz çok olsun. Müşteriye öyle kıymet vermelisiniz ki gerçekten velinimetiniz olsun.

twitter.com/haticekolcak

Hatice Kolçak

www.haticekolcak.com  

Not: Hatice Kolçak'ın 9 Haziran 2016 tarihli "Tüketicinin sesini duymayanların şansı yok kaybedecekler!" köşe yazısı bir emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum