Yüzde iki öde, sözleşmeden dön
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Yüzde iki öde, sözleşmeden dön

09 Haziran 2014 - 12:53 - Güncelleme: 26 Ağustos 2016 - 15:04

Yüzde iki öde sözleşmeden dön..

Konutun teslim edilmesi, edilme şekli, konuttan cayma ve sözleşmesinden dönme hakkı yeni Tükecinin Korunması Hakkındaki kanun ile 28 Mayıs itibari ile uygulamada. 

Bu konular yeni kanun ile tüketicilerin mağduriyet yaşadığı önemli sorunlar olmaktan çıktı. İnşaat firması verdiği sözleri tutamadı yada kötü malzeme kullandı belki sizleri memnun edemedi. Bugüne kadar şikayet konusu olan problemler yeni yasa ile halledilmiş görünüyor. Dolayısıyla konut satın alacak olanların yada almış olanların bu anlamda haklarını iyi bilmesi gerekiyor. Artık yalnız değilsiniz yeni Tüketici Kanunu maketten konut alan tüketiciyi koruyacak yasalar getirmiş durumda. Yeter ki haklarınızı öğrenin. Ancak bu şekilde başınıza gelme ihtimali olan mağduriyetlerin önüne geçebilirsiniz.

Yasa, tüketiciye ilk 14 gün içinde cayma hakkı tanımakla beraber, konut teslim edilinceye kadar sözleşmeden dönme hakkı da veriyor. Tüketici konutu teslim alıncaya kadar sözleşmeden dönmek isterse satıcıya yüzde 2 tazminat ödemekle beraber sözleşmeden dönebilecek. Yani, yüzde 2 ceza ödemeyi göze alıyorsanız konutu teslim alıncaya kadar sözleşmeden dönme hakkınız var.

45. Madde Sözleşmeden dönme hakkını şöyle açıklıyor; Ön ödemeli konut satışında, devir veya teslim tarihine kadar tüketicinin herhangi bir gerekçe göstermeden sözleşmeden dönme hakkı var. Sözleşmeden dönülmesi durumunda satıcı; konutun satışı veya satış vaadi sözleşmesi nedeniyle oluşan vergi,harç ve benzeri yasal yükümlülüklerden doğan masraflar ile sözleşme bedelinin yüzde 2 sine kadar tazminatın ödenmesini isteyebilir.

Olaki mücbir sebepler ile sözleşmeden dönmek isterseniz eğer, sizden herhangi bedel talep edilmeyecek. Satıcının taahhütlerini yerine getirmemesi, tüketicinin vefat etmesi yada uzun süreli işsiz kalarak taksitlerini ödeyememesi yada mevcut sözleşmenin yerine olağan koşullarla yapılacak yeni taksitli sözleşmenin satıcı tarafından kabul edilmemesi durumunda sözleşmeden dönülebilir. Bu durumda tüketiciden herhangi bir bedel talep edilmeyecek.

Sözleşmeden dönülmesi durumunda, sizi borç altına sokan her türlü belge ve tutarın iade edilmesi yasal olarak zorunlu. Bu iadelerin dönme bildiriminden itibaren 90 gün içinde yapılmış olması gerekir. Bu sırada sizin aldığınız konut ile ilgili varsa edinimleriniz yararlanma gibi sizde 10 gün içinde iade edersiniz.

Hatice Kolçak

twitter/@haticekolcak

YORUMLAR

  • 0 Yorum