Yüzde Sıfır Faiz İle Konut Sahibi Olunur
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Yüzde Sıfır Faiz İle Konut Sahibi Olunur

02 Kasım 2009 - 16:21

Global krizin etkisi ile resesyona giren piyasada, konut sektörünü canlandırmak için inşaat firmaları projelerinde, bankalar kredi faizlerinde iyileştirmeler yaptı. Gelinen noktada banka kredileri bir hayli düşerken gayrimenkul fiyatları hissedilir şekilde geriledi. Piyasada çok cazip konut fiyatları oluşurken canlanacağını düşündüğümüz konut piyasası hala istenilen harekette değil.

2007 Şubat ayında çıkan Mortgage (tutsat) yasası ile herkes hayalindeki eve sahip olacağını düşünüyordu. Ancak bankaların düşmek bilmeyen konut kredileri bu aralar düşmüş olsa da tedirgin olan tüketiciyi ev sahibi olma konusunda ikna edemedi. Çünkü hala konut kredi faizleri toplamda çok ciddi maliyetler oluşturuyor ve kredinizi 2 ay üstüste ödeyememe durumunda ise yasal süreç başlıyor.

Gelirine güvenmeyen ya da riske girmek istemeyen tüketici beklemede. Tabii etrafında yatırım yapmış ancak kredilerini ödemekte güçlük çeken arkadaşları gibi aynı duruma da düşmek istemiyor. Banka riskine girmek istemeyenler ise konutunu birikmiş elde nakit parası ile halletmeye çalışıyor. Bu arada insanlarımızın büyük kısmı bir şekilde ödeyemediği kredi kartı borcu gibi faktörlerden dolayı bankalardan kredi alamaz durumda. Kara liste diye tabir edilen bu listede adınız varsa geliriniz düzenli olsa bile banka kredi vermiyor.

Şimdi içinde faiz olmayan, istenildiğinde taksitlerini dondurabileceğiniz bir sistemden bahsetmek istiyorum sizlere. Emin Otomotiv ve uyguladığı sistemi birçoğumuz biliyoruz. 19 yıldır hizmet veren firma 2005 yılından itibaren EminEvim projesi ile ev sahibi olmak isteyenleri % 0 faiz ile ev sahibi yapıyor. Sistem daha çok ev hanımlarının bir araya gelerek aralarında altın günü yapmasına benziyor. Gayrimenkul almak isteyen bir grubu bir araya getiren ve sıra ile noter huzurunda yapılan çeklişlerle evleri sahiplerine kavuşturan sistem de organizasyon ücreti dışında faiz ödemiyorsunuz. Evinizin maliyeti satın alacağınız evin fiyatı ile aynı kalıyor. Taksitleride bir o kadar küçük. Örneğin 100.000.-TL değerinde evi 60 ay vade aylık 1.167.-TL taksit ile aldığınızda size 60 ayın sonunda evinizin maliyeti 105.900.-TL oluyor. Sisteme peşinat vererek yada hiç peşinsiz girebiliyorsunuz. Diyelimki zor bir dönem geçiriyorsunuz ve sistemden ayrılmak istediniz o zaman yatırdığınız paraları geri alabiliyorsunuz.

Türkiye’ nin her yerinden ev sahibi olmaya olanak tanıyan sistem hakkında firmanın www.eminevim.com adresinden yada 0216 444 36 46 nolu merkez telefonlarından istemediğiniz kadar bilgiye ulaşabilirsiniz.

Elinde fazla birikmişi bulunmayan, % 0 faizle bütçesini zora sokmadan yatırım yapmak isteyen, bankalarda ödenmeyen kredilerden dolayı kara listeye girmiş yada girmekten korkan ve hala ev sahibi olmayı hayal eden sizler için % 0 faizli bu sistemi hatırlatmak istedim. Piyasa da oluşan cazip fiyatlarla istediğiniz yerden gönlünüze göre ev sahibi olabilmeniz için bir alternatif olduğunu düşündüğüm için araştırdım yazdım.

Herkesin hayalindeki eve kavuşması dileklerimle..

YORUMLAR

  • 0 Yorum