2017 Kira Kontratı örneği nasıl olmalı

2017'de ofis, iş yeri ve konut kiracıları için oldukça önemli olan kira kontratı örneğini bulabileceğiniz haberimizde, yeni bir kira kontratı nasıl hazırlanır uygulamalı olarak anlatımı.

2017 Kira Kontratı örneği nasıl olmalı
Editör: Hakan A.
27 Mart 2017 - 13:34 - Güncelleme: 12 Şubat 2020 - 16:12

Milyonlarca ev sahibini, kiracıyı yakından ilgilendiren kira kontratı örneği ve nasıl hazırlanacağını emlakpencerem.com editörleri sizler için anlattı.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 27 Mart 2017 - İstanbul

Konut ya da işyerini kiralarken, Kiracı ve Kiraya veren arasında imzalanan özel hususların belirtildiği sözleşmenin yapılması konusu her iki taraf içinde önemlidir. Yapılan kira sözleşmesi ile kiracı ve mal sahibinin üzerinde anlaştığı konular belirlenir. Kira sözleşmeleri sözlü olabildiği gibi yazılı olmasında yarar vardır. Olası bir problemde hukuka gidilmesi gereken durumlarda yazılı yapılan kira sözleşmesi ispat hükmündedir.
 
Kira sözleşmesinde taşınmazın hangi rakamdan kiralandığı, depozito rakamı, varsa demirbaşlar, konutun kullanımı, kiracı ve mal sahibinin adres ve TC numaraları, adres bilgileri gibi önemli bilgiler yer alır. Kira Sözleşmeleri matbu olarak kırtasiyelerden alınabildiği gibi üzerinde anlaşılan özel hususların olduğu bir bölümde karşılıklı imzalanarak kira sözleşmesine ek yapılabilir.Örneğin boyalı badanalı temiz alınan bir konut ise aynı şekilde teslim edileceği yazılabilecektir.
 
Aksi kararlaştırılmadığı takdirde bağımsız bölüme düşen aidat kiracı tararından ödenir. Kiracının ödemediği hallerde mülk sahibi Kat Mülkiyeti Kanunu'na göre müteselsilen yönetime karşı sorumludur.Ödenmeyen aidatlardan dolayı yönetim diğer kat maliklerini zora duruma düşüreceği için icra takibi yapılabilir hatta KMK na göre taşınmazın satılmasını dahi talep edebilecektir. Bu nedenle kiracı ve mülk sahibinin aidatları zamanında ödemesi gerekir. Aidatların nasıl olacağı, neye göre belirleneceği KMK'nda açıkça belirlenmiştir. Bu konuda Yönetim Planına da bakmakta fayda vardır.

Yıllara göre değişiklik gösterebilen kira sözleşmeleri iiçn her yıl farklı şartlar eklenebilir, çıkarılabilir.
En güncel 2020 yılı için hazırlanan kira sözleşmesi örneğidir! Buradan 2020 yılı kira sözleşmesi örneğini indirebilirsiniz.

2019 yılı kira kontratı (TÜFE) kira kontratı örneğini indirmek için tıklayın.

Kira kontratı yapıldı, tahliye taahhüdü şart mı?
 


Yasalarımıza göre aynı dönem içinde iki kere kira ödemesini yapmayan kiracı için kiraya veren tahliye kararı alabilir.Bu durumda kiraya veren açısından zaman, emek ve moral kaybı yaşanmaması için kiracıdan kredi notu talep edilebilir veya kefil istenebilir. Kira tahliye taahhüdü de kiracıdan istendiğide görülmektedir. Ancak en doğru ve sağlık yöntem kiracının kredi notunu öğrenmektir.
 
Uygulamada sıkıntıların olduğu görülmüştür bu nedenle tanımadığınız bir yeri kiralarken kiracının da mülk sahibinden taşınmazın sahibi olduğunu gösteren tapu bilgisi istenmelidir. Basına yansıyan haberlerde sahibi olmadığı halde başkasının mülkünü kiraya verildiği görülmüştür.

Kira Kontratı ne zaman yapılır, ne kadar geçerlidir?

Kira sözleşmeleri genelde bir yıl yapılır. Bir yılın sonunda her iki tarafta tahliye için birbirlerine ihtar çekmemişlerse sözleşme aynı şartlarda uzamaya devam eder. Kira sözleşmesinin yılını doldurmadan ne kadar zaman önce tahliye edileceği hususuda kira sözleşmesinde belirlenecek hususlardan biri olacaktır. Yılını doldurmadan kiracı evi tahliye etmek isterse, kira sözleşmesinin dolmasına kadar geçecek süre için kira bedenllerini mülk sahibi isteyebilir. Ancak bu süre içinde yeni bir kiracı ile anlaşma sağlanması halinde o zaman kadar geçecek süre için kira bedeli kiracıdan istenebilecektir.


 
Kira sözleşmelerinde en fazla merak edilen konulardan bir tanesi de kiranın ne şekilde artıralacağıdır. Borçlar Kanunu'nda yapılan düzenleme ve emsal yargı kararlarına göre kira artış oranı Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) açıkladığı Yİ-ÜFE oranının yıllık ortalamasını aşamaz. Konut Kira artış oranı için kira sözleşmesine her hangi bir yüzdelik artış oranı yazılmış olması geçerli değildir. Yasalarımıza göre konut kira artış oranı yıllık ortalam Yİ-ÜFE yi aşamayacaktır.

2017 Kira Kontratı Örneğini indirmek ve düzenleme yapabilmek için altta verilen bağlantıdan .docx uzantılı düzenlenebilir word belgeini indirebilirsiniz.

- 2017 Kira Kontratı Örneği - İNDİR


YORUMLAR

  • 0 Yorum