Reklamı Geç
2017 'de kimler Kira Geliri Beyanı vermeyecek?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni
  • Google Plus
  • Youtube
  • Instagram
  • LinkedIn

2017 'de kimler Kira Geliri Beyanı vermeyecek?

2016 yılında konut ve işyeri kira geliri elde edenler bu yıl 1 -25 Mart tarihleri arasında kira geliri beyannamesi verecekler. Ancak bazı istisnai durumlar söz konusu. Rahat anlaşılması için 10 madde de kimlerin kira geliri beyanname vermek zorunda olmadıklarını yazdım.

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 24 Şubat 2017 - İstanbul

1 - 2016 yılında 3.800.-TL ve altında konut kira geliri elde etmiş olanlar bu yıl beyanname vermeyecekler.

2 - 2016 yılında brüt 30.000.-TL ve altında işyeri kira geliri elde edenlerin de bu yıl kira geliri beyanı vermelerine gerek yok.

3 - Basit usulde çalışan mükelleflere kiraya verilen işyerlerinden 2016 yılında elde edilen kira geliri 1.580 TL’yi geçmiyorsa beyan verilmeyecek.

4 - Kira gelirlerinin beyanı tahsil usulüne göre verildiğinden, tahsil edilmeyen kira için beyanname verilmeyecek. Örneğin kirasını ödemeyen bir kiracınız var ise konut veya işyeri farketmez beyanname vermeyeceksiniz. Ne zamanki tahsil olacak o zaman beyanı verilmek zorunda..

5 - Konutunu bedelsiz olarak çocuklarına, anne veya babaya, kardeşlerinin ikametgahına tahsis edenler kira geliri beyanı vermeyecek. ( Bunlardan her birinin ikametgahına birden fazla konut tahsil edilmişse bu konutların yalnız birisi için emsal kira bedeli hesaplanmaz.)

6 - Hala, teyze amca gibi akrabalara bedelsiz olarak verilen konut veya işyerleri için emsal kira bedeli uygulaması yapılacağı unutulmamalıdır. Emsal kira bedeli olarak gayrimenkul değerinin yüzde 5’i uygulanır.

7 - Yurt dışında ikamet edenler veya yurt dışında çalışma izni olanlar, Türkiye’de bulunan kira elde ettikleri işyerleri için rakama bakılmaksızın beyanname vermeyecekler.

8 - Boş kalan gayrimenkulün korunması amacıyla bedelsiz olarak başkalarının ikametgahlarına verilmesi durumunda da beyanname verilmeyecek.

9 - Bedelsiz olarak gayrimenkulün bakımı amacıyla başkalarının ikametgahına tahsis edilen yerlerde yapılan onarım ve genişletme gibi çalışmalarla gayrimenkule değer katılması durumunda, oluşan değer tahsil hükmünde olacağı için kira geliri beyanı verilecektir.

10 - Gelecek yıllar için tahsil edilecek peşin kiralar o yılların tahsilatı olarak ilgili yıllarda tahsil edilmiş sayılır.

Bir önceki yazılar:

-  Kira geliri beyanı nasıl ve ne zaman verilecek?

2017 'de kimler Kira Geliri Beyanı vermeyecek?

- Kira Geliri Beyanında dikkat edilecek 10 madde

Not: Hatice Kolçak'ın 24 Şubat 2017 tarihli "2017 ‘de kimler Kira Geliri Beyanı vermeyecek?" köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Seher Kolçak
    8 ay önce
    Sevgili ablacım kira bedeli alıyoruz ve aynı tutarı kira olarak ödüyoruz beyan vermelimiyiz

Son Yazılar