Kira Geliri Beyanında dikkat edilecek 10 madde
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kira Geliri Beyanında dikkat edilecek 10 madde

06 Mart 2017 - 11:39

Kira geliri beyan dönemi 1 Mart itibari ile başladı. 27 Mart akşamına kadar devam edecek. 

Emlak Pencerem / Emlak haberleri merkezi - 6 Mart 2017 - İstanbul

2016 yılında konut ve işyerinden kira geliri elde edenler bu yıl beyanna verecekler. 2016 yılında belirlenen konut için 3.800 TL, işyerleri için 30.000 TL istisna oranlarının üzerinde kira geliri olanlar beyannamelerini 27 Mart akşamına kadar verecekler.

 Beyanname verirken dikkat edilmesi gereken 10 önemli maddeyi sizler için sıraladık.
 
1 - Kira geliri beyanı tahsil usulüne göre uygulanır. Ne kadar kira tahsil edildiyse o kadar rakam dikkate alınarak beyanname verilmelidir.
 
2 - Hisseli olan gayrimenkullerde her hissedar elde ettiği kira rakamına göre beyan verecektir. Her hissedar istisna oranını gelirinden düşebilir. Örneğin eşlerin ortak olarak sahip oldukları gayrimenkulden elde ettikleri kira gelirini ayrı ayrı bildirmelerinde her ikiside istisna oranından yararlanacağı için daha az vergi ödeyeceklerdir.
 
3 - Kira gelirini eksik bildiren veya hiç beyanını vermeyenler istisna oranından faydalanamazlar. 2016 yılı mesken istisna oranı 3.800 TL, işyerleri için 30.000 TL’dir. Ayrıca Maliye’nin tespit etmesi durumunda usulsüzlük, vergi ziyaı uygulanacaktır.
 
4 - Konutunu, işyerini kira almadan bedelsiz olarak başkasına bırakılması veya düşük bir kira alınması durumunda emsal kira bedeli uygulanır. Emsal kira bedeli özel mahkemeler tarafından belirlenmemişse  gayrimenkulün emlak vergi değerinin yüzde 5’idir.
 
5 - Kiranın döviz olarak alınması durumunda, kiranın tahsil edildiği günkü TC Merkez Bankası döviz alış kuru uygulanır. Böylece alınan döviz TL’ye çevrilerek beyannamede gösterilir.
 
6 - Konutunu anne, baba, kardeş, çocuk ve büyük anne ve babanın ikametgahına bedelsiz verilmesi durumunda beyanname verilmez. Ancak bu her biri için bir adet gayrimenkul için geçerlidir. İşyerleri bedelsiz olarak çocuklara, ana, baba veya kardeşlere verilse bile emsal kira bedeli uygulaması yapılmalıdır.
 
7 - Kredi kullanılarak  satın alınan konut ve işyerleri için bankaya ödenen faizler kira gelirinden düşülebilir. Ancak sadece beyanı verilecek yıla denk gelen faizler ilgili yılda düşülecektir.
 
8 - Ücret, menkul, gayrimenkul sermaye iradı ile diğer kazanç ve irat elde edenlerden 2016 yılında bu gelirlerinin toplamı 110 bin TL’yi geçenler istisna oranından faydalanamazlar.
 
9 - Yurt dışında ikamet eden ya da 6 aydan fazla yaşayanlar, işyeri kirasının rakamına bakılmadan kira beyanı vermeyecekler. Ancak kiraya verdikleri konutları için istisna haddinin üzerinde kira geliri elde ediliyorsa beyanname vermek zorundalar.
 
10 - Kira beyanı verirken iki farklı yöntemden birini seçmek zorundasınız. Götürü Gider yöntemini seçenler hiç giderleri olmasa bile yüzde 25 gelirlerinden indirim yapabiliyorlar. Bu yöntemi seçenler iki yıl bu yöntemden dönemezler. Gerçek Gider Yöntemini seçenler aşağıdaki giderlerini düşebileceklerdir.
 
a - Kendisi kirada olanlar ödedikleri kira bedelini kira gelirlerinden düşebilecekler.
b - Kredi kullanılarak satın alınan gayrimenkul için ödenen faiz
c - Kirada olan gayrimenkul için yüzde 2 amortisman bedeli
d - Kiraya verilen bir adet gayrimenkul için iktisap yılından itibaren 5 yıl süreyle satın alınan bedelin yüzde 5’i indirilir.
e - Kiraya verlien gayrimenkul için ödenen sigorta, bakım onarım giderleri

Bir önceki yazılar: -  Kira geliri beyanı nasıl ve ne zaman verilecek?2017 'de kimler Kira Geliri Beyanı vermeyecek?

Not: Hatice Kolçak'ın 6 Mart 2017 tarihli "Kira Geliri Beyanında dikkat edilecek 10 madde" köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum