Kira geliri beyanı nasıl ve ne zaman verilecek?
Hatice KOLÇAK

Hatice KOLÇAK

Genel Yayın Yönetmeni

Kira geliri beyanı nasıl ve ne zaman verilecek?

23 Şubat 2017 - 12:35 - Güncelleme: 06 Mart 2017 - 11:43

Kira geliri beyan dönemi 1 Mart ‘ta başlayıp 25 Mart tarihinde sona erecek. Geçen yıl yani 2016 yılında konut veya işyeri kira geliri bulunanlar bu yıl kira geliri beyanı verecekler. Bu yıl uygulanacak istisna oranları açıklanmıştı. İstisna oranı önemli çünkü bu oranlar indirim konusu yapıldığı gibi altında kira geliri elde etmiş olanlar beyanname vermek zorunda kalmayacak.

Geçen yıl (2016) 3.800 TL’nin altında konut geliri olanlar bu yıl beyanname vermek zorunda değiller. 3.800 TL ve üzeri konut kira geliri olanlar ise hem beyanname verecekler hemde bu oranı kira gelirlerinden düşebilecekler. Ancak konutlar için belirlenen 3.800 TL’lik istisna oranı sadece bir konut için uygulanabiliyor. Yani iki ve üzeri meskenden kira geliriniz var ise sadece bir kere istisna oranını düşebiliyorsunuz.

İşyeri kira geliri olanlar için bu yıl belirlenen istisna oranı 30.000 TL. 2016 yılında 30.000 TL’nin altında işyeri kira geliri elde etmiş olanların beyanname vermesine gerek yok. Ancak 30.000 TL ve üzeri işyeri kira geliri olanlar kira beyannamesi vermek zorundalar. Beyanname verirken 30.000 TL olan istisna oranını düşülecektir. Kiracı tarafından yatırılan işyeri kira stopajlarıda beyanname verirken düşüleceği için 126.560 TL’ye kadar olan işyeri kira gelirlerinde vergi ödemesi çıkmayacaktır.

Kira geliri beyannameleri internet üzerinden www.gib.gov.tr adresine girilerek “Hazır Beyan Sistemi” kullanılarak kişisel bilgiler girilerek verilebiliyor. Vergi dairesine gitmeden, kimseye ihtiyaç duymadan kolay ve hızlı beyannamenizi verebilirsiniz. Sisteme girdiğinizde adınıza hazırlanmış beyannameyi göreceksiniz. Hata veya eksiklik varsa kendiniz doğru rakamları yazarak düzeltebileceksiniz. Sizden istenen rakamları yazdıktan sonra sistem kendisi verginizi hesaplıyor beyannameyi hazır hale getiriyor. Okuma yazma bilmeyenler ile 60 yaş üzeri olanlar 444 0 189 nolu telefon numarasını arayarak yardım isteyebilirler.

Hazır Beyan Sistemi üzerinden verdiğiniz beyannamenizi onay tuşu ile onayladıktan varsa ödenecek vergi isterseniz kredi kartınızla ödebilirsiniz. Ödemlerinizi banka veya vergi dairelerinden de yapabiliyorsunuz. Çıkacak vergi iki eşit taksitte 31 Mart ve 31 Temmuz tarihlerinde ödenebiliyor.

Kira geliri beyanında en önemli noktalardan biri hangi yöntem ile beyanname vereceğiniz. İki farklı yöntem var. Gerçek Gider Yönteminde, kiracı iseniz ödediğiniz kiraları veya evi yeni almışsanız faiz gibi giderleri indirim konusu yapabiliyorsunuz. Hiç bir gideriniz yok veya az ise Götürü Gider Yöntemini seçmek daha mantıklı olacaktır. Çünkü yüzde 25 kira gelirinizden giderleriniz olmasa bile indirim yapılabiliyor. Bu yöntemi seçenler 2 yıl boyunca bundan vazgeçemiyor. Hangi yöntemin size daha faydalı olacağını daha az vergi ödeyeceğinizi en iyi siz bilebilirsiniz. Bunu sistem üzerinden de denemelerle görebilirsiniz.

Bir önceki yazılar: -  Kira geliri beyanı nasıl ve ne zaman verilecek?2017 'de kimler Kira Geliri Beyanı vermeyecek? - Kira Geliri Beyanında dikkat edilecek 10 madde

Not: Hatice Kolçak'ın 23 Şubat 2017 tarihli "Kira geliri beyanı nasıl ve ne zaman verilecek?" köşe yazısı emlakpencerem.com a aittir. Bu köşe yazısını sadece yazar ismi ve Emlak Pencerem ismini kullanarak, ve ilgili yazıya bağlantı vererek alıntı yapabilirsiniz!

YORUMLAR

  • 0 Yorum